Tak ako to vlastne teda je? Kto klame?

02.02.2022

ČTK: Washington / Moskva - Americké ministerstvo zahraničia v pondelok miestneho času uviedlo, že od Ruska dostalo odpoveď na svoj list z minulého týždňa, v ktorom Moskve okrem iného navrhlo možnosti zmiernenia súčasnej krízy okolo Ukrajiny. O obsahu ruského listu neinformovalo, uviedla dnes agentúra Reuters. Ruské ministerstvo zahraničia informáciu o zaslaní odpovede vzápätí poprelo. Moskva svoju odpoveď, určenú USA a NATO, ešte pripravuje a do Washingtonu poslala upresňujúce otázky ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, uviedol Lavrovov námestník Alexander Gruško.

Obavy z možnej invázie na Ukrajinu, pri hraniciach ktorých má desaťtisíce vojakov, v posledných týždňoch viedli k zvýšeniu napätia medzi Moskvou a Západom. Kremeľ popiera, že by mal v úmysle Ukrajinu vojensky napadnúť. Rusko požaduje od USA a NATO bezpečnostné záruky, a to vrátane záväzku, že sa Ukrajina nestane členom Severoatlantickej aliancie.

"Môžeme potvrdiť, že sme od Ruska dostali písomnú odpoveď. Domnievame sa, že by nebolo produktívne konať na verejnosti, takže necháme na Rusku, či bude chcieť o svojej odpovedi hovoriť verejne," uviedla hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí. "Sme naďalej plne odhodlaní viesť dialóg o riešení týchto otázok a budeme pokračovať v úzkych konzultáciách s našimi spojencami a partnermi, vrátane Ukrajiny," dodala.

"Neodpovedá to skutočnosti," poprel tieto výroky námestník Gruško. Agentúre RIA Novosti povedal, že Rusko svoju "súhrnnú" odpoveď Spojeným štátom a Severoatlantickej alianci ešte pripravuje. Diplomat však podľa agentúry potvrdil, že minister zahraničia Lavrov odoslal posolstvo západným náprotivkom, najmä americkému ministrovi zahraničia Antonymu Blinkenovi, ale to sa týkalo chápania princípu nedeliteľnej bezpečnosti a nepredstavovalo odpoveď ako takú.

Túto verziu potvrdil aj Kremeľ. "Nie, vznikol tam (v USA) zmätok, išlo o iné vyjadrenia ohľadom trochu inej problematiky. Rusko zatiaľ základnú odpoveď na hlavnú tému terajšej doby neodovzdalo, táto odpoveď sa ešte pripravuje," povedal hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Spomínaný "zmätok" podľa neho už ruské ministerstvo zahraničia napravilo tým, že "všetko poprelo". Ruská reakcia na odpoveď USA ohľadom ruskej požiadavky na poskytnutie bezpečnostných záruk bude podľa Peskova zverejnená, až o tom rozhodne prezident Vladimir Putin.

Putin potom po dnešnom rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom podľa agentúry TASS uviedol, že už teraz môže povedať, že Moskva nedostala uspokojivú reakciu na hlavné body. Tými sú podľa neho požiadavky, že NATO sa nebude rozširovať, upustí od umiestňovania zbraňových systémov blízko ruských hraníc a navráti sa k podobe "vojenskej infraštruktúry" bloku z roku 1997, teda okrem iného pred vstupom Česka do aliancie. Putin doplnil, že Moskva odpovede zatiaľ "starostlivo analyzuje".

USA a NATO kľúčové ruské požiadavky v listoch z minulej stredy odmietli. Washington si ale ponechal otvorené dvere na rokovania o ďalších otázkach, ako je rozmiestnenie rakiet a vzájomné obmedzenie vojenských cvičení. Podľa Lavrova bola americká odpoveď "vzorom diplomatickej slušnosti", zatiaľ čo odpoveď od NATO bola "ideologická". O súčasnej krízovej situácii okolo Ukrajiny dnes Lavrov telefonicky hovoril so svojím americkým náprotivkom Blinkenom. Šéf americkej diplomacie v ňom vyzval Rusko, aby volilo v kríze okolo Ukrajiny diplomaciu.