Tony Blair rytierom? Už milión Britov je proti

09.01.2022

Udelenie prestížneho Podväzkového rádu* pre Tonyho Blaira** rozhnevalo obyvateľov Spojeného kráľovstva. Mnohí Briti nedokážu bývalému premiérovi odpustiť invázie do Iraku a Afganistanu a niektorí by ho najradšej videli pred MTSv Haagu***, píše Daily Mail.

Rytierstvo Tonyho Blaira vyvolalo v Spojenom kráľovstve rozruch. Ocenenie bývalého premiéra Podväzkovým rádom kritizovali okrem iného aj matky britských vojakov, ktorí zomreli v Afganistane, píše Daily Mail.

Carol Valentinová, ktorej syna v roku 2009 zasiahla mína, označila Blairovo ocenenie za "najväčšiu urážku". Caroly Whitakerová, ktorej syna zastrelil afganský policajt v roku 2012, považuje Blairov nový titul za "výsmech" zo smútku, ktorý ona a ďalšie ženy museli prežiť. Ďalšia matka zosnulého vojaka, Hazel Huntová, priznala, že sa na protest chystá vrátiť "Alžbetin kríž", ktorý dostala od úradov.

Mnohí používatelia Twitteru tiež neskrývali svoje rozhorčenie nad povýšením bývalého šéfa vlády medzi šľachtu. "Táto osoba by mala stáť pred MTS v Haagu. Aký hanebný deň," reagoval na incident politický komentátor Liam Young.

"Pohŕdanie, s akým sa britská elita správa k verejnosti, nemalo nikdy tak výpovednú hodnotu, ako keď sa rozhodla udeliť Tonymu Blairovi najvyšší rytiersky rád. Milión Iračanov zomrelo, tri milióny zostali bez domova, krvavá stopa, ktorá viedla k 7. júlu (pozn. teroristické útoky 7. júla 2005 v Londýne.). Hanba, pán Tony!" poznamenal ďalší používateľ sociálnej siete.

Okrem toho sa na internete rozbehla petícia proti Blairovému oceneniu, ktorú už podpísalo vyše milión občanov. "Tony Blair napáchal nenapraviteľné škody na ústave Spojeného kráľovstva a na samotnej štruktúre našej spoločnosti. Je osobne zodpovedný za smrť nespočetného množstva nevinných civilistov a za účasť na rôznych konfliktoch. Len za tieto vojnové zločiny by mal byť braný na zodpovednosť," povedal autor iniciatívy Angus Scott.

Bývalý premiér je už roky kritizovaný za vyslanie vojakov do Afganistanu a Iraku. Mnohí ho označovali za "vojnového zločinca", ktorý si podľa nich nezaslúžil rytiersky titul.

V neposlednom rade verejnú mienku ovplyvnila aj významná správa z roku 2016, ktorú zostavil Sir John Chilcot. Podľa dokumentu Blair pripisoval príliš veľkú dôležitosť "dôkazom" špeciálnych služieb, že Saddám Husajn mal zbrane hromadného ničenia a ignoroval mierové riešenia na vyslanie vojakov do Iraku.

Treba povedať, že Tony Blair zrejme "naletel" informáciám ministra zahraničných vecí USA C. Powella, ktorý vystúpil 5. februára 2003 na plenárnom zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN s prezentáciou argumentujúcou v prospech vojenskej invázie do Iraku. Odvolávajúc sa na početných anonymných irackých prebehlíkov tvrdil, že "nemôže byť pochýb o tom, že Saddám Husajn má biologické zbrane a možnosti rýchlo ich produkovať viac, oveľa viac." Powell tiež uviedol, že podľa neho "úplne bez pochybností" Saddámzískava kľúčové komponenty pre výrobu jadrových zbraní. Avšak už o dva dni britský Channel 4 News oznámil, že tajné dokumenty odovzdané Veľkej Británii, ktoré Powelloznačoval počas svojho vystúpenia ako dôveryhodné, boli zostavené na základe starého materiálu, ktorý kopíroval esej amerického postgraduálneho študenta Ibrahima al-Marashiho.

Po invázii spojeneckých vojsk do Iraku sa žiadne zbrane hromadného ničenia v Iraku nenašli. Nikto nebol za tento "omyl" nikdy potrestaný.

Blair reagoval na Chilcotovu správu dvojhodinovou tlačovou konferenciou. Neústupný expremiér na ňom povedal, že "urobil by podobné rozhodnutie" napadnúť Irak, ak by mal opäť k dispozícii tie isté spravodajské informácie. Správam na Channel 4 News zrejme nedôveroval.

Všetci Blairovi predchodcovia, okrem jedného, dostali Podväzkový rád hneď po odchode z úradu. Blairovi získanie však  trvalo viac ako 14 rokov. Podľa niektorých správ zasahoval do ocenenia jeho napätý vzťah s Alžbetou II.

*Podväzkový rád je vôbec najstarším rytierskym poriadkom v Európe a zároveň tretím najprestížnejším vyznamenaním, ktoré je možné získať vo Veľkej Británii. Medzi členov tohto rádu patrí sama kráľovná!

Podväzkový rád (v angličtine The Most Noble Order of theGarter) vznikol okolo roku 1348 v Anglicku. Jeho zakladateľom bol anglický panovník Eduard III. Členovia tohto rytierskeho rádu nosia podväzok pod ľavým kolenom, kráľovná potom pod lakťom ľavej ruky. Rytieri rádu majú svoj podväzok, odznak, šerpu a rádový plášť. Rád sídli v kaplnke sv. Juraja na Windsore.

Celkom má Podväzkový rád 26 členov - anglického kráľa či kráľovnú a 25 rytierov. Rádový sviatok pripadá na deň 23. apríla, kedy má sviatok sv. Juraj, ktorý je patrónom tohto rádua rytierov. Ako prelát pôsobí biskup z Winchestru, ako kancelár biskup z Oxfordu a ako ceremoniár Garter PrincipalKing of Arms. Medzi členmi tohto prestížneho rytierskeho poriadku dnes môžeme nájsť bývalých premiérov, ministrov obrany alebo vojenských hodnostárov. V minulosti medzi členmi Podväzkového rádu patril napríklad Žigmund Luxemburský, Rudolf II. alebo Fridrich Falcký.


**Anthony Charles Lynton "Tony" Blair (*1953) je bývalý trojnásobný britský premiér.

Tony Blair sa narodil v škótskom Edinburghu. Vyštudoval právo a v roku 1975 vstúpil do Labouristickej strany. Oženil sa v roku 1980 s právničkou Cherie Boothovou. Prvýkrát bol zvolený do Dolnej snemovne v roku 1983. Od roku 1989 bol členom labouristického tieňového kabinetu, kde mal zo začiatku na starosti otázky zamestnanosti a neskôr (1992) tieňový rezort vnútra. V roku 1994 bol zvolený do čela Labouristickej strany, ktorú v roku 1997 po 18 rokoch v opozícii doviedol k víťazstvu vo voľbách. V roku 1999 bol spolu s prezidentom USA Billom Clintonom vedúcou postavou bombardovania Juhoslávie. V roku 2001 opäť zvíťazil v parlamentných voľbách. V roku 2003 presadil v britskom parlamente, za veľkých protestov verejnosti aj časti vlastných poslancov, vojnu v Iraku.

5. februára 2005 sa Blair stal najdlhšie slúžiacim britským labouristickým premiérom. 5. mája 2005 doviedol labouristov k historickému tretiemu volebnému víťazstvu za sebou.

24. júna 2007 bol vystriedaný na čele Labouristickej strany a 27. júna rezignoval na svoj post premiéra.

***Medzinárodný trestný súd (MTS) (po anglicky International Criminal Court - ICC) je prvý stály trestný tribunál príslušný na stíhanie genocídy, zločinov proti ľudskosti, vojnových zločinov a zločinov agresie. Bol vytvorený v roku 1998 tzv. Rímskym štatútom. Sídlo má v holandskom Haagu. K 1. júnu 2015 ratifikovalo alebo pristúpilo k Rímskemu štatútu MTS 123 štátov, vrátane väčšiny európskych štátov a štátov Latinskej Ameriky a skoro polovica afrických štátov. Až 31 štátov síce podpísalo štatút, ale svoj podpis doteraz nepotvrdilo ratifikáciou.