Tradičná čínska medicína proti COVID-19?

09.07.2020

"Zatiaľ čo sa vedci chvatne snažia vyvinúť očkovacie látku proti Covid-19, Peking presadzuje pri liečení tejto choroby tradičnú čínsku medicínu. Nedávno zverejnená oficiálna správa čínskej vlády tvrdí, že 92 percent všetkých prípadov nákazy koronavirusom v krajine bolo nejakým spôsobom liečené práve prostriedkami tradičnej medicíny," napísal spravodajský server BBC NEWS.

Tradičná čínska medicína patrí medzi najstaršie metódy liečby na svete a zahrňuje celú škálu procedúr od vonkajšieho po vnútorné užívanie vyrobených zmesí, cez akupunktúru až po taj-či. V Číne je nesmierne obľúbená a to naprieč generáciami i keď príležitostne prepukajú na internete plamenné diskusie o jej užívaní.

Odborníci uvádzajú, že sa Čína snaží rozšíriť obľubu tradičnej medicíny ako doma, tak v zahraničí, ale klasickí lekári zostávajú ohľadne jej účinkov skeptickí. Čínska Národná zdravotná komisia má vo svojich pokynoch pre liečbu Covidu-19 špeciálnu kapitolu venovanú tradičnej medicíne, zatiaľčo štátne spravodajské prostriedky zdôrazňujú údajnú úlohu týchto prostriedkov tradičnej medicíny pri minulých epidémiach, ako bol napríklad SARS v roku 2003.

Ako lieky na Covid-19 je propagované 6 tradičných liekov. Medzi dva hlavné patrí "lien-chua čching-wen", ktorý obsahuje 13 bylín včítane výťažku zo zlatice a rozchodníku ružového, a "ťin-chua čching-kan" - táto zmes bola vyvinutá v roku 2009 behom epidémie H1N1 a tvorí ju 12 zložiek včítane zimolezu, mäty a sladovka hladkoplodá (pelendrek alebo lékořice).

Propagátori tradičnej medicíny argumentujú, že užívanie týchto prípravkov nemá žiadne nežiadúce účinky. Ale experti kontrujú, že je treba previesť vedecké testy, pokým bude možné označiť podobne zmesi za bezpečné. Americké národné ústavy zdravia uvádzajú, že i keď môžu tieto prípravky pomôcť zmierniť symptómy, ich celková účinnosť proti koronavirusu je nepreukazná.

"Pri tradičnej čínskej medicíne neexistujú dobré dôkazy o jej účinnosti a preto je jej užívanie nielen neopodstatnené ale i nebezpečné," citoval nedávno časopis Nature bývalého britského výskumníka na poli alternatívnej medicíny Edzada Ernsta, ktorý je už teraz v dôchodku.

Bez ohľadu na to ale užívanie tradičnej medicíny v Číne silnie a dopyt stúpa i na medzinárodnom poli. Čínska štátna rada v minulom roku odhadovala, že priemysel tradičnej medicíny bude mať do konca roku 2020 hodnotu 420 miliárd dolárov. Za zanieteného fanúšika tejto dávnej liečebnej metódy je pokladaný aj čínsky prezident Si Ťin-pching, ktorý ju označuje za "poklad čínskej civilizácie".

Vysoký predstaviteľ odboru globálneho zdravia americkej Rady pre zahraničné vzťahy Yanzhong Huang uvádza, že "sektor tradičnej medicíny poškodzujú problémy s bezpečnosťou a účinnosťou a väčšina Číňanov stále dáva prednosť modernej medicíne". Čínsky Národný ústav pre kontrolu potravín a liekov v minulom roku objavil v niektorých vzorkách tradičnej medicíny dokonca toxické látky.

Kritici uvádzajú, že Čína teraz pandemiu zneužíva ako spôsob, ako propagovať tradičnú medicínu, čo je obvinenie, ktoré štátne spravodajské prostriedky popierajú. Skutočnosťou však je, že Čína posielala produkty tradičnej medicíny a lekárov, ktorí ju používajú, spoločne so zásobami konvenčných liekov a vybavením do Afriky, strednej Ázie i Európy počas epidémie Covid-19.

"Sme ochotní sa podeliť o "čínske skúsenosti" a "čínske riešenie" pri liečbe Covid-19 a umožniť ďalším krajinám poznat čínsku medicínu, pochopiť ju a začať používať," povedal v marci Jü Jen-chung, zástupca šéfa Národnej správy tradičnej čínskej medicíny.

Medzinárodný status tradičnej čínskej medicíny stúpol v minulom roku hneď potom, čo ju Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) po troch rokoch lobovania zo strany Činy formálne uznala. Tento krok však vyniesol WHO odsúdenie medzinárodnej lekárskej komunity. Všeobecnému prijatiu čínskej tradičnej medicíny bráni mino iné nedostatok jednotných štandardov a prakticky žiadne klinické testy. V tomto roku v máji napríklad švédske úrady realizovali testy vzorkov lien-chua čhing-wen a údajne zistili, že obsahuje len mentol.