Trump pozval Sulejmáního na mierové rokovania do Iraku a tam druzgol do neho raketu

06.01.2020

SULEJMÁNIHO DO IRAKU VYLÁKAL TRUMP ÚDAJNE NA MIEROVÉ ROKOVANIA SO SAUDMI

Viete, prečo bol vlastne iránsky generál Sulejmání v Iraku? Pretože ho tam pozval iracký premiér.

Viete, prečo ho tam pozval? Lebo ho o to požiadal americký prezident Donald Trump.

Viete, ako to Trump odôvodnil? Vraj Saudská Arábia má plán na zníženie napätia v regióne.

Sulejmání teda išiel za Irán vyjednávať, ako dosiahnuť mier. Čiže - Trump vedome vylákal Sulejmáního do pasce, aby ho potom mohli Američania odkrágľovať.

Píšu o tom britské Daily Mail na základe tvrdení irackého premiéra.

Predsedkyňa Snemovne reprezentantov USA Nancy Pelosiova zaslala list kongresmanom Demokratickej strany v nedeľu večer. V ňom napísala:

"Minulý týždeň Trumpova administratíva uskutočnila provokatívny a neprimeraný vojenský vzdušný útok zameraný proti vysokopostaveným iránskym vojenským predstaviteľom. Táto akcia ohrozila našich vojakov, diplomatov a iných riskovaním vážnej eskalácie napätia s Iránom."

Ďalej im Pelosiova oznámila, že "Snemovňa reprezentantov dostane tento týždeň na hlasovanie návrh "Rezolúcie o vojnových právomociach o obmedzení vojenských akcií prezidenta týkajúcich sa Iránu"."

Vplyvného iránskeho generála Kásema Solejmáního usmrtil americký dron minulý piatok pri cielenom útoku neďaleko medzinárodného bagdadského letiska.

Zato jednoznačný protrumpovský postoj zaujal ku kauze východoslovenský novinár, prezývaný medzi kolegami aj ako "majster krabicoveho vína", ktorý nazýva túto kauzu slovami "odstrel sulejmániho" pričom sa neváhal obuť do Karla Schwarzenberga za jeho facku Trumpovi ale aj do prezidentky Čaputovej slovami:

"Snahou o "vyváženosť", ktorá do tejto kauzy nepatrí, nezažiarila ani prezidentka. (Zase tí poradcovia.) Smerodajný pre slovenskú pozíciu by vraj mohol byť hovorca nemeckého zahraničia, ktorý popri veľkej rezervovanosti k Trumpovej akcii ju označil "za reakciu na sériu vojenských provokácií, za ktoré je zodpovedný Irán".

Čo na tom, že aj taký "bezvýznamný" premiér Veľkej Británie má iný názor. Agentúra Reuters zverejnila, že "Britský premiér Boris Johnson a iracký premiér Ádil Abdal Mahdí sa v pondelňajšom telefonickom rozhovore zhodli na potrebe deeskalácie regionálneho napätia."

"Lídri diskutovali o potrebe deeskalácie napätia v regióne v súvislosti so zabitím (iránskeho) generála Kásema Solejmáního, a dohodli sa na spolupráci s cieľom nájsť diplomatické riešenie," uvádza sa vo vyhlásení Johnsonovho úradu."

Organizácia OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v pondelok vyhlásila, že Spojené štáty, rovnako ako Irán, podpísali dohody, ktoré ich zaväzujú, že v prípade ozbrojeného konfliktu nebudú poškodzovať kultúrne dedičstvo iných krajín. UNESCO tak reagovalo na vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý pohrozil, že ak Íran odpovie vojensky na zavraždenie Solejmániho, tak že medzi cieľmi možného amerického bombardovania 52 cieľov v Iráne budú aj kultúrne pamiatky, informovala agentúra Reuters.

Ale aj "majstra krabicoveho vina" tromfol Jens Stoltenberg generálny tajomnik NATO. Vystúpil na tlačovej konferencii v pondelok večer po stretnutí 29 veľvyslancov členských krajín NATO, ktorí diskutovali o kríze medzi USA a Iránom a o situácii v Iraku a na Blízkom východe po tom, ako americké sily uskutočnili vražedný nálet na iránskeho generála Kásema Solejmáního, a tiež po tom, ako v nedeľu iracký parlament požiadal o vyhostenie jednotiek medzinárodnej protidžihádistickej koalície vedenej Spojenými štátmi.

V závere svojho príhovoru upozornil, že prípadný vojnový konflikt nie je v záujme nikoho.

Dodal, že Severoatlantická rada, čiže politický orgán NATO, vyzvala v tejto súvislosti Irán, aby sa vyhol "ďalšiemu násiliu a provokáciám".

Keďže tomu prítomní novinári akosi nerozumeli, lebo sa im zdalo, že to USA zabili na území inej údajne suverénnej krajiny (Iraq) oficiálneho predstaviteľa tretej krajiny - Íranu - ktorý nie je vo vojne s USA a ani s NATO, tak následne Jens Stoltenberg spresnil, že "NATO vyzýva na "zodpovedné správanie a zdržanlivosť"."

Novinári sa Stoltenberga pýtali na to, či americkí spojenci dostatočne zdôvodnili útok na generála Solejmáního. Slovenský veľvyslanec pri NATO Javorčík uviedol, že americká strana zopakovala svoje verejne známe tvrdenia a presvedčenia, s ktorými sa s veľkou časťou ostatní spojenci stotožňujú.

A čo na to všetko Donald Trump? "Nech toto slúži ako varovanie. Pokiaľ Irán udrie na akýchkoľvek Američanov alebo americký majetok, máme zameraných 52 iránskych cieľov (predstavujúcich 52 amerických rukojemníkov, ktorých pred mnohými rokmi zajal Irán), niektoré z nich veľmi vysokopostavené a dôležité pre Irán a iránsku kultúru. Tieto ciele ako aj samotný Irán zasiahneme veľmi rýchlo a veľmi tvrdo. USA si neprajú akékoľvek ďalšie vyhrážky!" napísal Trump.