U. von der Leyenová: Už nikdy pandémia - zriadili sme na to úrad!

18.09.2021

Brusel - Európska únia bude mať od budúceho roka nový úrad, ktorý má európsky blok v reakcii na covidovú pandémiu lepšie pripraviť na ďalšie krízové situácie. 

Európska komisia dnes predstavila podrobnosti chystaného zdravotného úradu označovaného skratkou HERA, ktorý bude mať za úlohu uchrániť únijné štáty pred opakovaním ťažkých dopadov Koronavirusovej nákazy. Brusel chce na jeho fungovanie v najbližších šiestich rokoch vyčleniť miliardu eur (25,5 miliárd korún) ročne.

Únia vlani čelila kritike za pomalú reakciu na prvú vlnu pandémie. Komisia preto na jeseň prišla s návrhmi na posilnenie spoločnej zdravotnej politiky. Okrem zvýšenia objemu spoločného nákupu liekov či rozšírenia právomocí Európskeho centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC) a Európskej agentúry pre lieky (EMA) iniciovala aj vznik nového krízového orgánu.

"HERA je ďalším stavebným kameňom silnejšej zdravotné únie a veľkým krokom vpred pre našu pripravenosť na krízy," vyhlásila dnes predsedníčka komisie Ursula von der Leyen.

Úrad bude mať za úlohu v spolupráci so zdravotnými orgánmi členských krajín zhromažďovať informácie, vyhodnocovať riziká a modelovať možný problémový vývoj. Bude tiež podporovať vývoj liekov a vakcín proti chorobám, ktorých šírenie bude hroziť.

Jeho úlohou bude aj rokovať s farmaceutickými firmami o zabezpečenie dostatočných výrobných kapacít. Práve za nedostatok vakcín pri rozjazde spoločného únijného očkovanie proti covidu-19 bola komisia kritizovaná.

Ak nastane krízová situácia, HERA bude môcť aktivovať núdzové opatrenia vrátane financií na akútny nákup liekov, ochranných prostriedkov či surovín. Komisia už spustila skúšobnú prevádzku úradu, naplno má začať fungovať v prvom štvrťroku budúceho roka.