Ucho - Ursula von der Leyenová a Ivan Korčok cudne mlčia
Poznáte to - vrtuľníkový prístup rodičov k deťom. To značí, že rodič zvrchu pozorne sleduje, čo jeho dieťa robí, pomáha mu a odstraňuje prípadné prekážky. Aj my, Európania, môžeme byť hrdí, že máme takých priateľov, ktorí sledujú každý náš krok a v prípade pochybenia nás na to "láskavo" upozornia, keď treba pokričia alebo vrazia jednu výchovnú. Zvlášť aktívny v tomto smere je "strýčko Sam".
USA odchádzajú z globálnej arény, odmietajú medzinárodnú spoluprácu a vákuum, ktoré po nich zostáva, zaplňuje Rusko a Čína, konštatuje agentúra ZDF s odkazom na vyjadrenie analytikov, ktorí sa zaoberajú skúmaním problémov sveta. Európa zároveň zohráva úlohu pozorovateľa a teraz pre ňu ostáva "posledná šanca" na to, aby prijala účasť na formovaní nového "svetového poriadku", upozorňujú experti. Európa môže ísť po starom a nasledovať USA v ich presadzovaní demokracie a amerického štýlu života v Európe, Afrike, Ázii..., alebo nastúpiť cestu kooperácie a presadzovania vlastných záujmov. A na to je tu "strýčko Sam", aby nás "láskavo usmernil", a na to potrebuje informácie. Informácie dôverné!
Dánska zahraničná spravodajská služba pomohla Národná bezpečnostná služba (NSA) odpočúvať množstvo európskych politikov, vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, informuje Das Erste s odvolaním sa na vyšetrovanie niekoľkých európskych médií. Dánska strana údajne poskytla NSA svoju tajnú odpočúvaciu stanicu nachádzajúcu sa neďaleko Kodane. Ďalej sa zdôrazňuje, že dánska vláda si uvedomovala odpočúvanie svojich európskych partnerov.
Očakávali by sme, pri tak dôležitej informácii, minimálne takú reakciu, ako na Twitter aktivistu Navaľného, alebo výzvu samozvanej prezidentky Bieloruska Tichanovskej. Mlčí predsedníčka EK Ursula von der Leyenová, mlčia poslanci EP, mlčí náš minister zahraničia I. Korčok, ktorý na takéto porušenia ľudských práv, či prinajmenšom ochrany osobných údajov je obzvlášť citlivý. Zrejme si ešte nestihol skočiť za Bridget Brinkovou na americkú ambasádu pre noty. Pritom by sa Slováci mohli uraziť. Veď aj my sme rovnocenným členom EÚ, prečo NSA neodpočúvala aj Fica, Kisku, či Matoviča? Či oni sú horší ako Merkelová alebo Macron?
Skutočnosť, že americká tajná služba NSA dlhé roky monitoruje vysokých nemeckých politikov ako Angela Merkelová či Frank-Walter Steinmeier, je známa už dávno, píše Das Erste. Teraz sa však objavujú nové podrobnosti. NSA zjavne dostala pomoc od nemeckého suseda, blízkeho partneraa od roku 1973 člena EÚ, Dánska.
Podľa denníka vyšetrovanie uskutočnilo niekoľko európskych médií, vrátane dánskych a nemeckých. Zistilo sa, že dánska zahraničná spravodajská služba (FE) umožnila NSA použiť tajnú odpočúvaciu stanicu Sandagergardan, ktorá sa nachádza neďaleko Kodane. Táto stanica obsahuje dôležitý uzol rôznych komunikačných káblov.
Dánska vláda si je vedomá sledovania svojich európskych susedov minimálne od roku 2015, poznamenáva Das Erste. Kodaň si bola vedomá aj odpočúvania popredných politikov zo Švédska, Nórska, Holandska, Francúzska a Nemecka. V Nemecku bol medzi odpočúvanými politikmi okrem Merkelovej a Steinmeiera aj vtedajší kandidát SPD na kancelára Per Steinbrück. V nedávnom rozhovore Steinbrück poznamenal, že o odpočúvaní sa dozvedel až z vyšetrovania. Podľa politika tento incident ukazuje, že partneri " stále do istej miery vedú svoj vlastný život". Pokiaľ ide o členov nemeckej vlády, neboli si vedomí úlohy Dánska pri odpočúvaní nemeckých politikov, píše Das Erste.
NSA a FE používali na vykonávanie dohľadu technológiu XKeyscore, píše Das Erste. Je potrebné poznamenať, že NSA začala tento program v rámci spolupráce s rôznymi priateľskými špeciálnymi službami vrátane nemeckých. Vyšetrovanie medzitým ukázalo, že odpočúvanie sa uskutočňovalo aj vo vzťahu k samotnej dánskej vláde, napríklad monitorovaní boli niektorí zamestnanci dánskeho ministerstva financií a ministerstva zahraničných vecí.
Dánske spravodajské služby teda pomohli Spojeným štátom monitorovať ich vlastnú vládu, poznamenáva Das Erste. Po tom, čo sa tieto informácie dostali na povrch, sa celou krajinou prehnala vlna rozhorčenia. Uprostred škandálu muselo takmer celé vedenie FE rezignovať.
Podľa dánskeho experta Thomasa Wegenera čelili dánske špeciálne služby výberu: 1) spolupracovať s americkými partnermi alebo 2) s európskymi partnermi. Výsledkom bolo rozhodnutie v prospech Spojených štátov. Kto ho vie prečo?
Chápeme, že USA majú záujem o dianie v EÚ a na presadzovaní demokratických princípov, v ktorých sú "vzorom" pre celý svet. A tak neprekvapuje táto prehnaná iniciatíva, hoci súdny človek by mohol konštatovať, že toto sa medzi priateľmi nerobí! Dôverná informácia môže pomôcť usmerniť a urýchliť "demokratické záujmy" USA, či iných. Dôverne sledovaní môžu byť predmetom vydierania. A keď sa jedná o šéfa štátu, dôsledky si viete domyslieť...
Človeka nevdojak napadnú hriešne myšlienky. Píše sa rok 2014. V Brazílii prebiehajú majstrovstvá sveta vo futbale. Okrem toho prebieha intenzívne odpočúvanie Angely Merkelovej. Ona o tom nevie a sedí na finále medzi Nemeckom a Brazíliou. A predstavte si, s kým sa tam veselo nebaví? S tým "vydedencom" Vladimírom Putinom, prezidentom RF. Po tejto epizóde prichádza k obratu. Sľubne sa rozbiehajúca spolupráca Nemecko a Európa vs. Rusko dostáva trhliny. Darmo nemecký veľkokapitál narieka. Vzťahy Nemecka a Ruska na celziovej stupnici rýchlo klesajú pod bod mrazu. Začínajú folklórne slávnosti sankcií. Poľské jablká, francúzske syry a ďalšie komodity strácajú odbyt. Zahraničný obchod Ruska a USA medzitým vzrástol. Projekt veľkej silnej Európy je pochovaný.
Okrem Kisku, Fica, Matoviča, NSA nesledovala údajne ani britských predstaviteľov D. Camerona, T. Mayovú ani B. Johnsona. Nebola spolupráca medzi nimi a NSA možno "priateľskejšia", keď išlo o brexit? A tak mohli mať informácie priamo z kuchyne EÚ a využiť ich pri formulovaní zmluvy o brexite.
Zaráža to ticho, alebo opatrné vyjadrenie hovorcov. Nevyjadruje sa ale A. Merkelová, ani inak čiperný E. Macron, mlčí verchuška EÚ, ticho je aj europoslanec Šimečka, či Štefanec. Ak zoberieme iné paralely narušenia ľudských, občianskych a iných práv, EK by mala vyvodiť dôsledky a riešiť:
• preradenie Dánska min. do 2. ligy EÚ medzi Poľsko a Maďarsko,
• okamžité vycestovanie der Leyenovej, Borrela, či Michela do USA s upozornením na porušovanie práv európskych politikov,• EP by mal prijať nótu, vyhlásenie a sankcie voči USA.
Alebo kauza vyhnije ako pri prvom podozrení o odpočúvaní mobilu A. Merkelovej v roku 2013?