Ukrajinská armáda sa zapojí do cvičenia NATO - veď Rusi sa už stiahli

14.05.2021

V poslednej dobe politici a médiá bičujú tému rozsiahleho presunu ruských vojsk na území Ruskej federácie. S. Lavrov, minister zahraničných vecí Ruska, hovorí o tom, že presuny sa dejú v rámci územia Ruska, a teda sú vnútornou záležitosťou Ruska. V tomto kontexte sa pozrime na druhú stranu hraníc.

Ukrajinská armáda sa zúčastní samostatných akcií počas medzinárodného rozsiahleho cvičenia NATO "DefenderEurope 21", ktoré sa začalo pristátím americkej vojenskej jednotky a delostreleckej paľby v rámci cvičenia "Fire Strike" v Estónsku. Oznámil to počas telefonického brífingu plukovník Daniel Miller, veliteľ 41. brigády poľného delostrelectva americkej armády, informuje Európska pravda s odvolaním sa na Ukrinform.

"V rámci kampane Fire Strike je jedným z jej ústredných podujatí cvičenie Dynamic Front, ktoré sa tento rok uskutoční v rámci cvičenia Defender na testovacom mieste Grafenwehr(Nemecko). Akciu prevedú krajiny NATO z celej Európy, jedným z ďalších je účasť Ukrajiny na tomto cvičení. Všetci účastníci sa zamerajú na interoperabilitu a schopnosť pracovať ako jednotné bojové delostrelecké sily," uviedla americká armáda.

Brigádny generál Christopher Norrie, veliteľ 7. velenia pozemných síl USA, uviedol, že v širšom zmysle slova si program "Defender Europe 21", rovnako ako ďalšie pravidelné cvičenia, kladie za cieľ zvýšiť pripravenosť a interoperabilitu medzi silami USA, spojencami NATO a partnerskými krajinami.

"Toto leto sa bude väčšina cvičení "obrancov" (=defenders) zameriavať na Čierne more a Balkán... Skutočnosť, že v nasledujúcich mesiacoch budeme tieto cvičenia uskutočňovať v regióne od vysokých zemepisných šírok po Estónsko a ďalej až po Maroko, by mala poskytnúť predstavu o rozsahu týchto cvičení. Toto leto uskutočňujeme v tomto predstavení skutočné manévre spolu s našimi najlepšími spojencami, ako je Estónsko," uviedol americký generál.

Severoatlantická aliancia uskutoční vojenské cvičenia "Steadfast Defender 2021" so spoločnou účasťou až 9 000 vojakov na južnom krídle Aliancie, aby si precvičila presun síl z USA. Podľa Európskej pravdy to uvádza vyhlásenie na webovej stránke NATO. Cvičenie potrvá od 20. mája do 22. júna a zúčastní sa ho viac ako 20 spojencov a partnerov NATO zo Severnej Ameriky a Európy.

Kým prítomnosti ruských vojsk na svojom prihraničnom území sa téme venovala obrovská pozornosť. Informácie o manévroch NATO a jeho spojencov (napr. Ukrajina) pozdĺž hraníc Ruska od Baltu po Čierne more sú strohé. Čo by mal robiť zvrchovaný štát iné, ak mu pozdĺž hraníc prebieha rinčanie zbraní cudzích vojsk, ako na to reagovať?