Ulica Koneva na Žižkove bude ulicou Márie Terézie

14.06.2020

Niekoľko stoviek firiem, tisícky obyvateľov a ďalší sa musia pripraviť na to, že zastupiteľstvo mestskej časti Praha - Žižkov bude nasledovať svojich predchodcov z 90. rokov a uskutoční akt premenovania ulice čestného občana mesta Prahy, nositeľa najvyššieho vyznamenania ČR, maršala Koneva na ulicu Márie Terézie. Výrobcovia "štemplov", tlačiarne môžu mať potešenie zo ziskov, úrady budú vyrábať kopec nových dokladov. Na účet daňových poplatníkov. Hold komunálni politici z Prahy sa zabávajú. Hlavne tí z TOP 09. Nakopne ich už centrálna vláda do dolných partií tela tam, kde chrbát stráca svoje poctivé meno? Treba podotknúť, že ulica maršala Koneva bola pomenovaná Ústredným národným výborom hl. mesta Prahy v roku 1946. Teda ulicu nepomenovali komunisti.

Teraz mi napadá, čo Mária Terézia urobila pre české kraje tak významné, žeby to zatienilo maršala Koneva? Alebo je to len náhrada rusofóbov a pseudohistorikov na účelové pretváranie dejín na zákazku?

V Prahe teraz pôsobia prísne strážení traja mušketieri - Hříb, Kolář a Novotný. Mali problémy so stolicou, pretože sa v Prahe pohyboval muž (samozrejme Rus) s kufríkom s jedom ricín. Novotný navyše pred pár dňami v Řeporyjoch dostal zásielku. Nikto nevie, čo tam bolo a vyslovili sme presvedčenie, že sa to ani nedozvieme. A tak môžeme len hádať, či to bola hladká múka, práškový cukor alebo sóda bicarbóna. Tak isto nevieme, či to zaslal nejaký nepriateľ, recesista alebo politik sám.

"My, níže podepsaní, protestujeme proti vměšování Ruska do vnitřních věcí ČR v důsledku odstranění sochy maršála Koněva. Odmítáme se podřizovat ruskému diktátu, odmítáme trestní stíhání našich politiků, které je nejen podle mínění našeho, ale i podle názoru našich předních politiků a také prezidenta Miloše Zemana kontraproduktivním vměšováním se do cizích záležitostí. V této souvislosti žádáme pražské politiky, aby jako adekvátní odpověď na ruské nehoráznosti přejmenovalo Koněvovu ulici v Praze na ulici Marie Terezie," stojí v petícii. Petícia je virtuálna. Má vzbudiť dojem, že sa jedná o petíciu občanov mestskej časti Prahy Žižkov.

Malý omyl. Kto je autorom petície? Žiadny Žižkovák. Autorom je potomok šľachtického rodu Děpold Czermin a bývalý novinár z Českej televízie Adam Komers. Obidvaja majú blízko k TOP 09 kniežaťa Schwarzenberga tak, ako starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (autor a realizátor odstránenia sochy maršala v Prahe 6). Komers za TOP 09 predtým kandidoval do Rady ČTK, Czernin je bratom 1.podpredsedu TOP 09.

Za dve mesiace existencie petíciu podpísalo okolo 1 200 ľudí. Pritom na Žižkove žije vyše 57 000 obyvateľov. Teda 2 % krikľúňov (ktorí vôbec nemusia byť zo Žižkova) "prinútia" miestne zastupiteľstvo, aby Žižkov mal ulicu Márie Terézie. Ďalší krok, ako dráždiť Ruskú federáciu. A vláda mlčí. "Vždyť máme demokracii," ako by povedal Václav Havel. A tak sa navršujú "hrdinské činy troch mušketierov":

  • zbúranie sochy maršala Koneva na námestí Interbrigády
  • pomník Vlasovcom v Řeporyjích
  • premenovanie námestia pred ruskou ambasádou na námestie Borisa Nemcova

Doba je taká. Hlúčik aktivistov rozdúcha tému, ktorá miestnych obyvateľov vôbec nezaujíma a ani netrápi. Aktivisti z témy urobia politiku, pripoja sa vplyvní opoziční politici, ako M. Kalousek, a je hotovo.

K problému sa vyjadril aj Ing. Václav M., ktorý sa narodil a dlhodobo žije na Žižkove: "Myslel som, že tieto "hrátky" politikov v Prahe sa ma nedotknú. Ctím si dejiny, a tak pomenovanie ulice podľa Koneva beriem ako samozrejmosť. Keď dvaja exoti spustia nejakú petíciu a majú 2 %-nú podporu, každý by sa mal nad tým zasmiať. Je smutné, že sa tým zaoberá zastupiteľstvo Žižkova. Ale mediálny nátlak a móda potierať všetko, čo bolo a je ruské, nakoniec dovedú k tomu, že tu budeme mať ulicu Márie Terézie. A sedem tisíc právnických a fyzických osôb si bude "rvať" vlasy v radoch na úradoch. Je dobre byť aktivistom. Do všetkého kecať, zodpovednosť žiadna. Povedzte mi meno aktivistu, ktorý bol za škody, ktoré spôsobil, potrestaný."

Búranie dejín sa zatiaľ deje len v Prahe. Redakcia prijíma ďalšie návrhy a podnety aká socha, či pomník by bolo potrebné odstrániť a ako ich premenovať. Nemusí to byť len v Českej republike. Privítame podnety v rámci celej Európskej únie.