USA sa blížia v nezamestnanosti ku kríze v roku 1929?

09.04.2020

Štátny úrad pre nezamestnanosť oznámil dalších 6.6 milióna nezamestnaných do konca minulého týždňa! Za tri týždne prišlo o zamestnanie takmer 17 miliónov Američanov.

V USA sa pripojilo dalších 6.6 milióna nezamestnaných ku už teraz hrozivému číslu 10 miliónov nezamestnaných za predchádzajúce tri týždne. V USA začína des, aký už dávno predtým nebol. New Yorská burza oznámila, že radšej bude začínať s nižšími číslami. Táto informácia otriasla svetovými trhmi. Za tri týždne prišlo o zamestnanie viac ako 16 miliónov ľudí v USA. Mnohé rodiny trpia hladom a nedostatkom základných surovín.

Federálny rezervný systém sa rozhodol poskupovať obecné a štátne bondy za 2.3 bilióna dolárov, čo je historicky pravdepodobne najväčšia finančná pumpa do ekonomiky USA. Je nezvyčajné, keď centrálne banky skupujú vlastné štátne dlhopisy a dokonca i bankové a korporátne dlhopisy.

Týmto spôsobom chce USA podporiť ekonomiku a vliať do nej množstvo potrebných hotovostných peňazí. Jedná sa o absolútne raritnú obchodnú operáciu, ktorá bude mať najpravdepodobnejšie zásadný dopad na obchodovanie a cenu amerického doláru vo svete.

Predpokladá sa, že tento týždeň bude kopírovať situáciu z minulého týždňa a nezamestnanosť za jeden mesiac stúpne až na úroveň 23 miliónov ľudí, čo je obdobný prepad ako pri veľkej recesii v 30-tých rokoch.