USA stačilo nakopnúť Babiša s Hamáčkom a už bude Westinghouse v Dukovanoch

25.04.2021

Pred rokom sme priniesli príspevok "Kto postaví nový blok JE Dukovany". Na záver sme sľúbili, že príbeh budeme aj naďalej sledovať. Tesne pred výberovým konaním je výsledok jasný - Westinghouse (USA). Odborníci tvrdia, že týmto výberom si Česi strelili do nohy.

Česká vláda sa rozhodla riešiť pre budúcnosť energetickú sebestačnosť pomocou relatívne čistej a bezpečnej jadrovej energie. V roku 2029 sa má začať výstavba nového energobloku Jadrovej elektrárne Dukovany. Faktom je, že v prvom rade budú mať Česi problém s Rakúskom, ktoré využívajúc bohaté hydroenergetické zdroje v Alpách, je zásadne proti jadru. 

Druhým faktom je, že terajšia elektráreň funguje na báze ruských technológií a aj personál je zvyknutý na tieto technológie. Tretím faktom je, že americký energetický gigant Westinghouse zúfalo potrebuje zákazky. V tomto smere prebehlo niekoľko jednaní aj na najvyššej úrovni oboch štátov, loboval aj vtedajší štátny tajomník administratívy USA Mike Pompeo. Premiér Babiš trval na tom, že sa tendra zúčastnia všetci prihlásení uchádzači.

17. mája 2020 priniesli niektoré české portály informáciu, že 27. apríla 2020 prijala česká vláda tajný dokument, v ktorom sa hovorí, že firmy z krajín, ktoré sú strategickou hrozbou pre národnú bezpečnosť Česka, nebudú pripustené do výberového konania na realizáciu obrovských kontraktov s ohromným geopolitickým a ekonomickým významom pre štát. Už aj vrabce čvirikajú, že medzi takéto krajiny patria Rusko a Čína.

Záujem o konkurz v roku 2019 prejavil Rosatom, ktorý bol pripravený na základe podmienok spracovať kvalifikovanú prihlášku na účasť na tomto kontrakte. Firma má skúsenosti z podobných akcií v Dukovanoch aj v Temelíne. Rusi ponúkajú jadrový reaktor VVER 1200 tretej generácie, ktorý patrí medzi najšpičkovejšie a najbezpečnejšie na svete. V máji2020 sa zástupcovia Rosatomu zúčastnili na konzultáciách ohľadom tohto tendra.

Záujem o tender tiež prejavil čínsky koncern China General Nuclear Power, ktorý by mohol byť podľa dokumentu vlády vyradený z horeuvedených dôvodov. Ďalšími záujemcami sú: americká spoločnosť Westinghouse, Korea Hydro & Nuclear Power a francúzska EdF.

Výstavba nového energobloku má začať v roku 2029 a ukončená má byť v roku 2036. Hodnota kontraktu je 5 - 6 miliárd eur. Tento blok nahradí jeden zo štyroch terajších, ostatné by mali pracovať do roku 2047 - 2049. Tender na zákazku energobloku Dukovany by mal byť ukončený v roku 2022.

Výbuch vo Vrběticích v roku 2014 a údajné tmolenie sa na mieste činu ruských agentov ľudovo nazývaných Pat a Mat, ktorý práve v týchto dňoch vyšiel najavo, viedol k diplomatickej vojne medzi Českom a Ruskou federáciou. Nasledovalo vyhlásenie ministra priemyslu a obchodu ČR Karla Havlíčka, že Rusko sa týmto činom vyradilo z tendra na Dukovany. Tajné vyhlásenie vlády spred roka sa tak stalo aktuálnym (Čína je z kola von tiež). Otázka znie, prečo sa zásadne ekonomická otázka rieši politickým humbukom? Na to si láskavý čitateľ musí odpovedať sám.

V Moskve komentujú vylúčenia Rosatomu z tendra na dostavbu Dukovany. "Mierový atóm utrpel kvôli politike, aj keď s ňou nemá nič spoločné," povedal pre Sputnik hlavný expert Národného centra pre energetickú bezpečnosť a Finančnej akadémie pri ruskej vláde Stanislav Mitrahovič.

"Rosatom bez projektu Dukovany samozrejme prežije. Má zákazky na 10 rokov dopredu v hodnote 140 miliárd dolárov. Preto to nebude žiadna katastrofa. Hoci by tieto peniaze tiež prišli vhod. Rosatom teraz nebude v zákazke môcť vystupovať ani ako subdodávateľ, hoci taký variant bol tiež zvažovaný. Väčšie straty však bude mať česká strana. Pokiaľ nebude nútená sa úplne vzdať projektu, začnú ho dokončovať Američania, Kórejci alebo Francúzi. A určite to bude trvať dlhšie ako s Ruskom a bude to drahšie ako s Ruskom. A menej bezpečné."

Rosatom ponúkal výstavbu reaktora tretej generácie III +, ktorý už stavia alebo prevádzkuje vo svojej krajine aj v zahraničí, napríklad v Bielorusku, Turecku, Maďarsku, Fínsku a ďalších krajinách. A Francúzi a Američania majú reaktory tretej generácie iba v rámci projektov v Číne, na svojom vlastnom území ich nemajú.

Ak by Ruská federácia vykonávala výstavbu energobloku v Dukovanoch, potom by jej výsledky lepšie ladili s existujúcou jadrovou infraštruktúrou Českej republiky, ktorá je postavená podľa sovietskeho a ruského priemyselného dizajnu. Rusko navyše dodáva do Českej republiky jadrové palivo, zatiaľ čo USA vyvážajú kópie ruského paliva, s ktorými mala ČR problémy. V roku 2006 bolo české vedenie nútené prestať používať americkej palivo.

Dodajme tiež, že Rosatom rieši okrem dodávky aj likvidáciu jadrového odpadu komplexne.

Prinášame tiež názory V. Wágnera z portálu oEnergetice.cz.

Z tendra, ktorý bol pôvodne pripravovaný ako hľadanie optima bezpečnostného, ​​technologického a ekonomického, sa stal výber dominantne podľa geopolitického a politického kľúča. Podobnú cestu už od začiatku zvolili Poliaci. Na jednej strane to situáciu zjednodušuje. Je tak väčšia zhoda medzi politickými subjektmi. Na druhej strane je otázne, či pôvodné nastavenie tendra nie je teraz na škodu.

Je otázka, čo bude z časových aj iných hľadísk lepšie. Realizovať vypísanie pôvodne koncipovaného tendra alebo realizovať politický a geopolitický výber iným spôsobom, napríklad tým poľským. Vzhľadom k tomu, že je téma súčasťou politického predvolebného boja a je na ňom potrebné dosiahnuť dlhodobej politickej zhody, je otázka realizácia tendra a jeho času podľa autora úplne otvorená.

Všetci traja (zostávajúci) uchádzači sú v princípe schopní požadovaný blok s výkonom 1200 MW dodať. Pri každom sú však rozdielne silné aj slabé stránky.

Blok AP1000 Westinghouse má požadovaný výkon. Avšak skúsenosti z výstavby tohto bloku mimo Číny nie sú dobré.

Juhokórejská firma by ponúkala zmenšený model bloku APR1400, kde by sa opierala o skúsenosti s menšími blokmi OPR1000, ktorých evolúciou tento blok vznikol. Projekt už má aj v istej fáze licencovania. Tu je treba možno aj pripomenúť, že u ich bloku sa využívajú niektoré licencie firmy Westinghouse, takže táto firma musí s ich využitím u nás súhlasiť. V tomto prípade je silnou stránkou veľmi dobrý priebeh stavby v Spojených arabských emirátoch.

Z hľadiska referenčného bloku je na tom asi najhoršie EdF. To by pravdepodobne ponúkalo zmenšenú verziu bloku EPR. Projekt síce existuje, ale je otázkou, v akom je presne štádiu.

Tu je potrebné pripomenúť, že obmedzenie výkonu pre Dukovany je dané limitami dostupného chladenia pri súbežnom behu nového a starých blokov. Ak by sa odstúpilo od prípravy tendra s hľadaním technologického a ekonomického optima a pristúpilo k politickému výberu, tak je možné toto obmedzenie výkonu nepožadovať. Každé z možných riešení má svoje časové a cenové vplyvy, s ktorými treba počítať.

Ďalej autor dodal: "Nie je dôležité začatie výstavby energobloku, ale úspešné dokončenie a prevádzkovanie bloku. To nejde bez aspoň základnej zhody medzi českými politickými subjektmi. Tu bohužiaľ došlo k tomu, že sa téma stala súčasťou politického boja. Neviem, či a kedy k politickej zhode dôjde, a či sa tak výstavba bloku zrealizuje."