USA v boji s Čínou chcú ako vždy obetovať záujmy EÚ...

26.01.2021

Administratíva Joe Bidena považuje investičnú dohodu medzi EÚ a Čínou za "strategickú chybu", informoval portál Handelsblatt. 

Napriek prísľubom nového prezidenta na posilnenie transatlantických vzťahov nie sú Európania ešte pripravení "padnúť do náručia Američanov a stať sa súčasťou proti čínskeho spojenectva vedeného USA". Podľa odborníkov by sa na pozadí "zmeny v rovnováhe hospodárskych síl" mala Európska únia uberať zvláštnym spôsobom, čo značí obhajovať voľný obchod, bojovať proti protekcionizmu a budovať väzby nielen s Čínou, ale aj s ostatnými krajinami východnej Ázie a tichomorského regiónu.

USA považujú investičnú dohodu, ktorú EÚ podpísala s Čínou na konci roku 2020, za strategickú chybu, ak nie za urážku administratívy Joe Bidena, pretože nový prezident sľubuje posilnenie medzinárodných organizácií, konzultácie so spojencami a vytvorenie spojenectva demokracií, ktoré budú pôsobiť proti autoritatívnym mocnostiam vedeným Čínou, informoval Handelsblatt.

Ale Bidenove gestá voči Európanom zostávajú bez odozvy. V Bruseli, Berlíne alebo aj Paríži nie je ochota "dostať sa do náručia Američanov a stať sa súčasťou proti čínskeho spojenectva vedeného USA" nijako zvlášť veľká. Investičná dohoda je jasným signálom, že EÚ chce pokračovať v nastúpenej ceste smerom k Číne.

Do toho vrhá svetlo doteraz nepublikovaná štúdia spoločnosti Prognos AG. Autori píšu o "dlhodobých zmenách v rovnováhe ekonomickej sily". Počas nasledujúcich dvoch desaťročí "žiadny región na svete nezažije taký silný ekonomický rast ako východná Ázia a tichomorský región". Výsledkom bude, že do roku 2040 "bude región dosahovať vyššiu ekonomickú výkonnosť ako Severná Amerika, západná a stredná Európa dohromady". Čína zostáva hlavným motorom tohto procesu.

Cesta k novej hospodárskej rovnováhe však bude pravdepodobne spojená so značnými politickými turbulenciami. Už len preto, že USA v súčasnosti nepovažujú Čínu primárne za trh, ale za politického rivala. Štúdia tiež zdôrazňuje: "Ekonomická dominancia Západu, ktorá bude v priebehu nasledujúcich 20 rokov klesať, môže byť sprevádzaná nárastom deglobalizácie." Jednotlivé ekonomiky môžu zároveň utrpieť značné straty.

Bertram Brossard, výkonný riaditeľ Asociácie pre bavorské hospodárstvo, ktorý štúdiu zadal, varuje: "EÚ musí byť medzi americko-čínskou rivalitou povinná presadzovať voľný obchod a postaviť sa proti protekcionizmu." Náznak stratégie Trumpovej administratívy na oddelenie väzieb EÚ od americkej a čínskej ekonomiky je neprijateľný.

Podľa príspevku by bolo rozdelenie katastrofou pre nemecké spoločnosti, lebo v najhoršom prípade by si museli zvoliť medzi Amerikou a Čínou. Dobrá správa pre Európanov je, že z pohľadu Bidenovej administratívy je koncepcia odpojenia príliš radikálna. "Nemyslím si, že rozdelenie ekonomík v Číne, USA, Európe, Japonsku a Indii je realistická vízia,"povedal Bidenov poradca Nicholas Burns v rozhovore pre Handelsblatt. "Je takmer nemožné rozmotať väzby."

Takmer nikto vo Washingtone si však nemyslí, že prehĺbenie hospodárskych väzieb EÚ s Čínou, ktoré umožňuje investičná dohoda, je dobrý nápad. Biden a jeho tím v podstate zdieľajú názor predchádzajúcej administratívy, že čínsky autoritársky sociálny model predstavuje hrozbu pre liberálnu demokraciu.

Na rozdiel od Trumpa Joe Biden má v úmysle vybudovať "jednotnú frontu priateľov a partnerov proti urážlivému správaniu Číny". Washington si kladie otázku: "Čo chcú Európania viac? Nežiadali o transatlantickú spoluprácu počas Trumpovho prezidentovania?"

Niels Schmid, zástupca SPD v Spolkovom sneme pre zahraničnú politiku, je presvedčený, že EÚ by pri formovaní svojej obchodnej politiky nemala ignorovať tento geopolitický kontext. EÚ by sa nemala "stratiť v detailoch obchodnej politiky ". Podľa neho je Európa v systémovej konkurencii so štátnou kapitalistickou mocou Číny. Keď sa začali rokovania medzi Bruselom a Pekingom, Európska únia musela pripustiť, že "parametre na vypracovanie dohody nie sú rovnaké ako pred siedmimi rokmi".

Schmid zdôrazňuje, že dohoda rozhodne nie je "veľký pád". Podľa neho to nezasahuje do úzkej spolupráce s Američanmi. Zdôrazňuje však, že "je potrebné dohodu veľmi pozorne preštudovať." Aby sa zabránilo nadmernej závislosti na čínskom trhu, sociálny demokrat požaduje nie izoláciu, ale interakciu s čínskymi susedmi. "Potrebujeme dohody s ostatnými krajinami v regióne," píše Handelsblatt.