USA “vodu kážu a víno pijú” - dovoz ropy z Ruska zvýšili o 63%

07.04.2021

USA sa všemožne snažia zasahovať do ruského plynovodu Nord Stream 2, zároveň však nakupujú čoraz viac ropy z Ruska. Ako vysvetľuje rakúsky denník Der Standard, je to spôsobené sankciami USA voči iným krajinám, kvôli ktorým je Washington nútený zvyšovať dovoz ropy z Ruska.

USA svojimi sankciami podkopáva výstavbu plynovodu Nord Stream 2, zároveň však pre USA rastie význam Ruska ako dodávateľa energie - kvôli sankciám, píše korešpondent rakúskych novín Der Standard Andre Ballin.

Za prezidenta Joe Bidena sa pre Ameriku zmenilo veľa, štandardný zostáva však jeden postoj: odmietnutie plynovodu Nord Stream 2, ktorý ročne bude dodávať cez Baltské more do Nemecka asi 55 miliónov metrov kubických ruského plynu, informujú noviny. Na tomto projekte sa okrem nemeckých spoločností Uniper a Wintershall, francúzskej Engie a britsko-holandského Royal Dutch Shell podieľa aj rakúsky koncern ÖMV.

V posledných rokoch dostali odporcovia projektu Ukrajina a pobaltské krajiny podporu zo zámoria. Americký prezident Donald Trump sa nesnažil skrývať svoje lobistické aktivity v prospech amerického ropného a plynárenského priemyslu a chcel dokonca dodávať skvapalnený plyn do Európy. Biden, aj keď v menšej miere, používa rovnaké argumenty proti Nord Stream 2 - týmto plynovodom Európa zvýši svoju energetickú závislosť od Ruska.

Podiel ruského plynu na celkovej európskej spotrebe je 36 %, čo je naozaj dosť veľa, píše Der Standard. Spoločnosti Gazprom a Novatek zároveň v roku 2020 stratili svoje trhové podiely. Rastúci počet terminálov na príjem skvapalneného plynu navyše otvára Európanom v extrémnych prípadoch príležitosť rýchlo zmeniť dodávateľa plynu.

Je pozoruhodné, že politika sledovaná v posledných rokoch spoločne s Washingtonom proti uhľovodíkom z Ruska viedla k významnému zvýšeniu vývozu ropy z Ruska do USA. V roku 2006 krajina dovážala o 13 miliónov barelov denne viac, ako vyvážala. Američania tak pokryli svoje vlastné energetické potreby o viac ako 70%.

Der Standard vidí príčinu nového stavu v tom, že sa znížila ponuka krajín vyvážajúcich ropu do Spojených štátov. Ruskoje však výnimka - napriek výrazne zhoršeným bilaterálnym vzťahom po krymskej a ukrajinskej kríze v roku 2014. V roku 2020 Rusko vyviezlo do USA takmer 27 miliónov ton ropy a ropných produktov. To je 538 tisíc barelov denne, čo je o 63 % viac ako v roku 2014.

Prvýkrát sa tak Rusko po Kanade a Mexiku stalo tretím najväčším dovozcom ropy pre USA, poznamenáva Der Standard. Moskva zároveň preskočila Saudskú Arábiu, ktorá bola dlhé roky najdôležitejším dodávateľom, a prakticky zdvojnásobila svoj podiel na dovoznom trhu USA. So svojimi 6,85% výrazne zaostáva za ukazovateľmi pre Európu (asi 30%), a to predovšetkým z dôvodu, že dopravná cesta pre ruskú ropu do USA je dlhšia a nákladnejšia ako pre dodávky do Európy.

Vysoké náklady bránia ďalšiemu rastu ponuky, uvádza sa v článku. Existuje však aj niekoľko dôvodov, ktoré hovoria v prospech skutočnosti, že Rusko bude aj naďalej hrať dôležitú úlohu pri zásobovaní USA energetickými zdrojmi. Jednou z nich je sankčná politika, tvrdia noviny.

Faktom je, že Washington sa nezameriava iba na protiruské sankcie. Už niekoľko rokov bojkotuje aj Irán a Venezuelu v drsnejšej podobe. Zároveň to bola venezuelská ropa, ktorá v minulosti hrala zásadnú úlohu pre americké ropné rafinérie. Keďže ruská uralská ropa je svojou konzistenciou najbližšia k rope, ktorú USA importovali z Venezuely, bola nahradená. Prestavba rafinérií na prechod na ľahšiu ropu americkej proviniencie WTI by bola pre Ameriku príliš nákladná.

Do USA sa v súčasnosti dodáva z Ruska čoraz viac ropy. V januári Rusko opäť zvýšilo dodávky. Teraz vyváža do Spojených štátov celkovo 20,1 milióna barelov a zaostáva za Mexikom len mierne, uzatvára Der Standard.

Poznamenajme, že hlavný sankcionár USA v prípade ropy hľadí na prijaté sankcie podľa zásady "bližšia košeľa ako kabát". Kým v EÚ sa v predklone predbiehajú, na základe požiadaviek USA, v sankcionovaní Ruska a priemyselníci, či poľnohospodári rátajú z tohto titulu straty, USA veselo zvyšuje dovoz ropy z Ruska. Paradoxne tiež z titulu tvrdých sankcií na Venezuelu, ktorá si nedovolila podvoliť sa farebnej revolúcii a vo voľbách zvoleného prezidenta nevymenila za prezidenta nominovaného zo zahraničia.