V dôchodkovom veku je nielen Joe Biden ale aj US Navy
Americké námorníctvo a lodenice sú veľmi opotrebované a nedokážu sa s problémom vyrovnať, uviedol šéf veliteľstva amerických síl flotily admirál Daryl Caudle. Vojnové lode sa neopravujú a termíny dodania nových sa neustále posúvajú. K čomu to povedie informuje Andrej Koc v príspevku pre RIA Novosti.
Admirál Caudle, vystupujúci na výročnej konferencii SurfaceNavy Association, veci nezahmlieval a hovoril úprimne: ak sa Spojené štáty zapoja do ozbrojeného konfliktu so silným alebo rovnocenným nepriateľom, námorníctvo utrpí ťažké straty. A nebude ich čím doplniť, keďže kapacity lodeníc nestačia na opravu niekoľkých veľkých lodí naraz. Najhoršia situácia je podľa admirála s lietadlovými loďami a ponorkami.
"Nemáme dostatok suchých dokov a lodeníc," zdôraznil Caudle. "A tie, ktoré máme, pracujú na maximum. A nie sú tam žiadne rezervy pre prípad nepredvídaných okolností. Nie je teda jasné, či to bude možné zachrániť jadrovú ponorku vo flotile (Submarine) Connecticut, ktorá v októbri minulého roku narazila do podmorského kameňa v Juhočínskom mori. Stále čaká na opravu a kedy sa začne, je ťažké povedať. Ide o globálny problém a môže sa stať našou kritickou zraniteľnosťou v čase vojny."
Americké námorníctvo minulo v rokoch 2015 až 2019 na renováciu lodeníc 2,8 miliardy dolárov. Očakávalo sa zvýšenie ich produktivity a efektívnosti. Podľa vládnej správy však štyri štátne podniky v priebehu rokov premeškali termíny na 75 percent údržbárskych prác na lietadlových lodiach a jadrových ponorkách. V súkromných firmách je situácia lepšia, no venujú sa najmä malým a stredným lodiam.
Lodenice sú veľmi staré. Napríklad tá v Bostone má vyše 200 rokov. Samozrejme, vybavenie tam bolo opakovane menené, ale infraštruktúra už nespĺňa moderné požiadavky. "V prvom rade je potrebné zvýšiť financovanie námorných lodeníc v Portsmouthe, Puget Sound a Pearl Harbor", povedal Caudle. Zamerať by ste sa mali aj na školenie personálu.
Technický stav americkej flotily už dlho nie je na požadovanej úrovni. Na jeseň roku 2020 špeciálna komisia námorníctva informovala Kongres o mnohých problémoch s vojnovými loďami. Za posledné desaťročia ich bojová účinnosť klesla, mnohé sú už v "dôchodkovom" veku. Zároveň náklady na údržbu starnúcej armády len rastú, čo vytvára vážny problém aj pre obrovský vojenský rozpočet USA.
Väčšina problémov sa týka pohonných jednotiek. Pravidelne zlyhávajú a posádky musia riešiť opravy - priamo na mori. Na viac ako 30 lodiach sa účinnosť motora za päť rokov znížila o 20 percent. Neistota a poruchovosť v skutočnosti ukončili používanie najnovších vysokorýchlostných lodí triedy Freedom, ktoré sa často kazili počas plavby. Chyba bola uznaná ako systémová a od roku 2021 flotila tieto lode nekupuje.
Dosť bolí hlava z bojových informačných a riadiacich systémov Aegis, ktorý má okrem iného na starosti protivzdušnú obranu. Sú ňou vybavené torpédoborce ArleighBurke a raketové krížniky Ticonderoga. Systém však pravidelne kolabuje. Podľa záverov komisie, ak sa ideálny stav techniky rovná jednej, tak priemerný ukazovateľ bojovej pripravenosti Aegis nepresahuje 0,75.
Samostatným príbehom sú zariadenia na vzlet a pristátie lodných vrtuľníkov. Ich prevádzky schopnosť klesla z 0,77 na 0,68 a poruchy mohli viesť k tragédii viackrát. V októbri 2019 sa helikoptéra MH-60 Seahawk zrútila pri pristávaní na lietadlovej lodi Ronald Reagan. Našťastie nedošlo k žiadnym obetiam. Príčinou nešťastia bola chyba v elektronickom systéme lode, ktorá dala pilotovi nesprávne údaje pre zostup.
V dôsledku toho námorníctvo v nasledujúcom roku odpíše viac ako dve desiatky lodí. Zoznam osobne schválil náčelník námorných operácií (CNO), admirál Michael Gildy. Okrem troch lodí triedy Freedom sa tam dostala ich súputnička, pobrežná vojnová loď Coronado projektu Independence. V auguste 2016 sa vrátila z centrálneho Pacifiku na Havaj pre poruchu motora. Odvtedy sa na more takmer nevydala. Riešiť jej "detské choroby" sa považovalo za príliš drahé.
Raketové krížniky Ticonderoga budú ešte tvrdším orieškom. Podľa plánu CNO bude sedem z 22 dostupných - San Jacinto, Lake Champlain, Monterey, Hue City, Anzio, Vella Gulf a Port Royal - poslaných do zálohy. Blížia sa k hranici 35-ročnej životnosti a ich udržanie nad vodou stojí ročne viac ako 1,3 miliardy dolárov. A modernizácia len HueCity a Anzia by si vyžiada ďalšiu jeden a pol miliardy.
Päť hliadkových motorových člnov - Tempest, Typhoon, Squall, Firebolt a Whirlwind - je v prevádzke od 90. rokov minulého storočia a sú tiež dosť zastarané. Buď ich pošlú do šrotu alebo predajú do zahraničia (pozn. napr. na Ukrajinu). V námorníctve zostane päť jednotiek, nie sú však oveľa mladšie a v blízkej budúcnosti budú tiež vyradené z prevádzky.
Najväčšou loďou, ktorá bude stiahnutá z flotily v roku 2022, je výsadková loď Whidbey Island s výtlakom 16 000 ton, vedúca loď v projekte s rovnakým názvom. Má už 36 rokov. Posledná diaľková plavba bola v júli 2016, kedy sa zúčastnil na medzinárodných námorných cvičeniach SeaBreeze v Čiernom mori.