V núdzi dobrý aj Lukašenko...

17.02.2021

7. novembra 2020 sa uskutočnil oficiálny ceremoniál venovaný spusteniu prvého bloku prvej bieloruskej jadrovej elektrárne (BelNPP). Podľa analytikov je táto udalosť "mimoriadne významná pre celú východnú Európu". V Poľsku neexistuje jediná jadrová elektráreň, v Litve už nie je jadrová energia, na Ukrajine je mierový jadrový priemysel v kríze. Kým pobaltské krajiny, a hlavne Litva, boli proti nákupu elektriny z Bieloruska, Poľsko a Ukrajina boli v tomto smere zdržanlivejšie a nepripojili sa k Litve za zákaz dovozu elektriny s nálepkou "Made in Belarus".

Napriek hlasným sľubom o zabezpečení energetickej nezávislosti Ukrajiny od Ruska a Bieloruska, ako aj plánovanému "prechodu" na energetické siete EÚ, sú v Kyjeve nútení požiadať o pomoc starých partnerov. "Neuznávaný" Baťka - A. Lukašenko príde na pomoc kvôli problémom v energetickom sektore jeho suseda.

Ako uviedol kanál ONT, prevádzkové nehody sa stali súčasne na dvoch vetvách elektrickej prenosovej sústavy na Ukrajine - Zaporižžia a Kurachovskaia. Kvôli nehodám sa začali problémy s dodávkou elektrickej energie pre centrálne oblasti krajiny, preto boli úrady nútené požiadať Minsk o núdzové dodávky. V tomto prípade "politicky závadná" elektrina od Baťka je výnimkou zbavená biľagu a môže vrátiť život do deficitom elektriny sužovaných častí Ukrajiny.

Momentálne sa vie o požiadavke na dodávku 500 megawattov, ktorá bola kontrahovaná u dodávateľa - spoločnosti Belenergo.

Predtým sa tiež uvádzalo, že problémy spôsobovala zdĺhavá oprava blokov v jadrovej elektrárni, do elektrickej prenosovej sústavy Ukrajiny bolo treba doplniť deficit energie. Zdroje uvádzajú, že celá energetická sústava Ukrajiny je v zlom technickom stave a sú potrebné obrovské finančné zdroje na jej modernizáciu.

Ukrajina zároveň zažíva krízu jadrovej energie vyvolanú veľkými dlhmi u dodávateľov, hlavne z Ruska. Hovoríme sa o sekere asi 900 miliónov dolárov.

V tomto kontexte je potrebné vyzdvihnúť sebestačnosť Slovenska vo výrobe elektrickej energie. Perspektívne prifázovanie ďalšieho bloku JE Mochovce do elektrickej rozvodovej sústavy Slovenska urobí zo Slovenska exportéra elektriny.