Václav Klaus 80-ročný

20.06.2021

Včera - 19. júna - oslávil svoju osemdesiatku Václav Klaus. I keď sa názory na jeho osobnosť ako politika diametrálne rozchádzajú, považujeme za primerané, aby sme citovali z blahoprajného listu, ktorý mu poslal prezident Miloš Zeman: 

"Mnohí z tých, ktorí sa nás dnes snažia poučovať a tvária sa ako chodiace reklamy na demokraciu, boli ticho zalezení v KSČ alebo kdekoľvek v normalizačnom závetrí. 

Vlastne ma napadlo, že práve tie závetria Tí boli vždy cudzie. Či už išlo o dišputu ekonomickú, politickú alebo hodnotovú, povedzme nadčasovú, neschovával si sa a s otvorenými očami si sa prihováral. Polemizoval. 

Aj teraz, keď sa svet ponára do uniformnej šedi ubíjajúcej názorovú pluralitu - bez ktorej je ale sloboda mŕtva - prinášaš jasné názory. 

Napriek novinárom, ktorí tak radi slúžia mocným, napriek politickým trpaslíkom, ktorí čítajú priania z pier veľmocí - tak, ako už to bolo toľkokrát v českej minulosti. 

Ponúka sa mi napísať, že patríš medzi posledných mohykánov slobody. Lenže, ako vieš, považujem sa za informovaného optimistu. Teda inak, z Tvojej slobodomyseľnosti budú čerpať naši nástupcovia, ktorí zatúžia po slobode bez prívlastkov a balastu ideológie."