Vojenská prehliadka v Moskve

09.11.2021

Desaťtisíce vojakov a dôstojníkov, stovky obrnených vozidiel, historický prejav a husté sneženie - presne pred 80 rokmi, 7. novembra 1941, sa v Moskve konala legendárna vojenská prehliadka. To malo veľký politický význam - Červená armáda ukázala celému svetu, že je pripravená bojovať. A vojaci, ktorí v ten deň pochodovali po dlažobných kockách, veľmi skoro zablokovali postup Hitlerovým jednotkám.

Koncom októbra 1941 sa situácia v Moskve stala kritickou. Bol vyhlásený stav obliehania, obyvateľstvo a priemyselné podniky boli evakuované, na uliciach boli postavené barikády, bola zamínovaná infraštruktúra mesta. Protivzdušná obrana odrazila letecké útoky Luftwaffe, narýchlo sa sformovali jednotky domobrany. Útok sa očakával zo dňa na deň - v novembri boli predsunuté jednotky skupiny armád Stred len 70-100 kilometrov od centra hlavného mesta.

Wehrmacht v tom čase ešte nepoznal veľké porážky, išiel vpred ako parný valec a rozdrvil každého nepriateľa. A hoci sa operácia Barbarossa nevyvíjala tak rýchlo, ako Hitler chcel, Moskva pochopila, že ju čaká veľká bitka. A nie je jasné, kto vyhrá.

V obliehanom meste bol zákaz vychádzania, obchody boli zatvorené a výpadky elektriny narastali. To všetko hralo do karát Nemcom.

Preto sa vedenie krajiny rozhodlo pozdvihnúť morálku občanov aj vojenského personálu tým najočividnejším spôsobom. Blížilo sa 24. výročie októbrovej revolúcie (7. 11. 1941) a ľudia sa pýtali: "Budeme oslavovať?" Sám JosifStalin odpovedal - nariadil veliteľovi moskovského vojenského okruhu generálporučíkovi Pavlovi Artemjevovi, aby usporiadal slávnostnú prehliadku na Červenom námestí.

Vojaci dostali na výcvik len týždeň, hoci na takéto udalosti sa pripravovali zvyčajne jeden a pol až dva mesiace. Kvôli utajeniu si vojaci mysleli, že ide o plánované cvičenia - neopustili lokáciu jednotiek. Oficiálne boli hlavní velitelia a členovia politbyra o prehliadke informovaní až večer predtým, 6. novembra.

"Vrcholom prehliadky bol Stalinov prejav, ktorý potvrdil smerovanie na konci tridsiatych rokov 20. storočia s cieľom rehabilitovať historickú minulosť Ruska, osláviť ju," povedal vojenský historik Andrej Smirnov pre RIA Novosti. Stalin povedal: "Nech odvážny obraz našich veľkých predkov ako Alexander Nevskij, Dmitrij Donskoj, Kuzma Minin, Dmitrij Požarskij, Alexander Suvorov, Michail Kutuzov inšpirujte vás v tejto vojne." Na tejto úrovni boli tieto mená spomenuté v oficiálnom prejave po prvýkrát.

Účinok bol silný. Civilisti aj červenoarmejci s trojnásobnou silou sa ujali prípravy na obranu mesta. Udalosti v Moskve nezostali nepovšimnuté ani v zahraničí. Napríklad britské vydanie News Chronicle napísalo: "Organizácia obvyklej tradičnej prehliadky v čase, keď sa na okraji mesta odohrávajú horúce bitky, je vynikajúcim príkladom statočnosti a odvahy."

Podľa historikov, keď sa Hitler dozvedel o prehliadke, upadol do zúrivosti a nariadil veleniu Luftwaffe za každú cenu bombardovať Červené námestie. 7. novembra však na mesto napadol hustý sneh - účinnosť nepriateľských lietadiel klesla na nulu. Nasledujúci deň moskovskí protilietadloví strelci hlásili zničenie 34 nepriateľských lietadiel.

"Hlavný cieľ prehliadky na Červenom námestí 7. novembra 1941 bol dosiahnutý," zdôrazňuje Smirnov, "vysielal ju rozhlas po celom ZSSR a sovietski občania si uvedomili, že to nie je také zlé, hlavné mesto žije, mesto má obrancov. Vojnu nikto neprehrá. Vzostup vlastenectva v krajine bol bezprecedentný."

Pre mnohých súčasníkov bola oslava výročia októbrovej revolúcie vo vojenskej situácii prekvapením, z každej stránky sa považovala za dobré znamenie, za znamenie, že hlavné mesto odolá. A tak sa aj stalo - neďaleko Moskvy Nemci utrpeli ťažkú ​​porážku. A prvýkrát od septembra 1939 ustúpili. Nevedno, čo by sa stalo, keby nebolo tej osudnej prehliadky na Červenom námestí.

Bitka o Moskvu bola významná bitka na východnom fronte počas druhej svetovej vojny. Prebiehala vo viacerých fázach od októbra 1941 do januára 1942. V jej priebehu sovietske vojská odrazili nemecký postup na Moskvu a na čas prešli do protiofenzívy, čím pravdepodobne zabránili bezprostrednej porážke ZSSR vo vojne. Nemecká útočná operácia na obsadenie Moskvy niesla meno operácia Tajfún, niekedy je tiež označovaná ako operácia Wotan.

Moskva ako hlavné mesto Sovietskeho zväzu bolo od začiatku jedným z hlavných cieľov nemeckej armády. Franz Halder náčelník štábu nemeckých pozemných síl ešte pri príprave plánu Barbarossa vybral Moskvu ako hlavný cieľ postupu skupiny armád Stred. Hitlerovi sa nikdy nepodarilo dobyť Moskvu, hoci jeho vojská stáli na okraji mesta.