Von der Leyenová si v tichosti chcela dať schváliť osobitné právomoci!

02.12.2021

Európska komisia sa dnes spolu so slovinským predsedníctvom neúspešne pokúsila presadiť prijatie nového zákona, ktorý by Komisii v prípade krízovej situácie poskytol výnimočné právomoci v oblasti zdravotníctva. Ide o návrh šéfky EK Ursuly von der Leyenovej na zriadenie Úradu pre pripravenosť a reakciu na mimoriadne situácie v oblasti zdravia (HERA).

Zriadený úrad by v bežnej praxi mal zodpovedať za koordináciu v oblasti zdravia. V prípade mimoriadnych udalostí by sa však prepol do krízového režimu a tým by získal súbor výnimočných právomocí, ktoré umožnia opatrovať liečivá aj suroviny a tiež zabezpečiť posilnenie výrobnej kapacity v EÚ prostredníctvom priameho rokovania s výrobcami.

Podľa zámeru by sa HERA mala stať generálnym riaditeľstvom v rámci Komisie, vďaka čomu by úrad získal veľkú autonómiu a bol chránený pred zasahovaním alebo dohľadom zo strany Európskeho parlamentu a Rady. Komisia spolu so slovinským predsedníctvom Rady EÚ sa v stredu bez predbežnej dohody pokúsila zorganizovať hlasovanie o prijatí tohto právneho predpisu.

Snaha zrýchlene presadiť návrh však vyvolala podozrenie medzi radom členských krajín, ktoré sa obávajú, že by zriadenie úradu v súčasnej dobe mohlo otvoriť Pandorinu skrinku.

Nemecko, Španielsko, Taliansko a Holandsko v tejto súvislosti požiadali, aby bolo hlasovanie o právnych predpisoch odložené. Kritici by tak mali viac času na to, aby presadili úpravy právneho textu, ktoré by krajinám EÚ poskytli väčšie slovo v rozhodnutiach HERA.

Zastupitelia členských krajín, ktorí nesúhlasia s návrhom, označili rokovania Komisie za pokus o prevrat a prevzatie moci. 

Jeden obzvlášť pobúrený diplomat v rozhovore pre portál Politico vyhlásil, že celá situácia je veľmi škodlivá a obvinil Komisiu, že pandémiu využíva ako zámienku pre mocenský zásah.

"Keď autoritárske mocnosti zneužívajú covid-19 na uchvátenie moci, sme prvý kto ich odsudzuje, ale keď Komisia spácha prevrat, máme pred tým zatvárať oči?" vyjadril sa diplomat.

Právnici z právnej služby Rady EÚ pri obhajobe návrhu von der Leyenovej uviedli: "Cieľom návrhu je zriadiť mechanizmus výnimočnej a krízovej povahy, ktorého aktivácia by bola časovo obmedzená a zahŕňala základné opatrenia, ktoré by v situácii ohrozenia verejného zdravia zaručovali zásobovanie a zamedzovali narušeniu chodu hospodárstva ."