Zabiť 10 civilistov a pritom neporušiť zákon - kto to dokáže?

07.11.2021

Americké letectvo zverejnilo výsledky vyšetrovania náletu uskutočneného dronom v Kábule koncom augusta, pri ktorom zahynulo 10 civilistov, z toho 7 detí, uvádza CNN. Rezort dospel najmä k záveru, že pri plnení úlohy došlo k chybám, no v tomto prípade nebol porušený žiadny zákon.

Vyšetrovanie amerického letectva v súvislosti s incidentom náletu amerického bezpilotného lietadla v Kábule, pri ktorom koncom augusta zahynulo 10 civilistov, ukázalo, že počas operácie došlo k "chybám pri vykonávaní", ale zákon nebol porušený, uviedla spravodajská televízia CNN.

"Vyšetrovanie neodhalilo žiadne porušenia zákona, vrátane vojnových zákonov. Zistili sme chyby pri vykonávaní, ktoré v kombinácii s prerušením komunikácie a tendenciou potvrdzovať naše stanovisko, bohužiaľ, viedli k civilným obetiam," povedal generálny inšpektor vzdušných síl Sami Said.
 
Podľa neho sa v dôsledku preštudovania okolností incidentu našli dôkazy, že dve minúty pred odpálením rakety boli na mieste nadchádzajúceho náletu deti, ale počas operácie to úderná skupina nevidela.
Ako poznamenala CNN, Said vykonal dve nezávislé analýzy výsledkov vyšetrovania a podľa neho neexistujú dôkazy o tom, že by úderný tím vedel o prítomnosti žien a detí na mieste náletu.


Vysvetlil tiež, že predchádzajúci útok Islamského štátu na kábulskom letisku pred niekoľkými dňami, pri ktorom zahynulo 13 amerických vojakov a desiatky Afgancov, zvýšil pocit naliehavosti a prinútil tvorcov rozhodnutí reagovať na vnímanú hrozbu.


Ako kanál pripomína, v dôsledku útoku dronu, ktorého hlavným cieľom bol 43-ročný zamestnanec americkej neziskovej organizácie nesúvisiacej s Islamským štátom, bolo zabitých sedem detí. Incident vyvolal hnev v Afganistane aj mimo neho a zvýšil obavy z chaotického stiahnutia USA z krajiny po takmer 20 rokoch vojny.


Treba poznamenať, že pomsta typu "oko za oko, zub za zub" bola preferovaná na Divokom západe. Svet odvtedy preferuje civilizovanejšie metódy. Dúfajme, že v budúcnosti už nedôjde k takýmto "zákonným" chybám pri vykonávaní operácie. Je neprípustné, aby na nevinné deti len tak, z ničoho nič, spadla z neba bombuška.