Zablokujú USA Nord Stream 2 ?

23.09.2020

Zastavenie výstavby Nord Stream 2 môže výrazne ovplyvniť nielen európsku energetickú politiku, ale aj dnes jedného z najväčších odporcov výstavby plynovodu, a to Ukrajinu. Zablokovať jeho dokončenie je momentálne jedným z hlavných cieľov USA. Prípad "Navaľnyj" hraje Američanom do karát a už aj kancelárka Merkelová výrazne mení rétoriku vo vzťahu k plynovodu.

"Ak sa prezidentovi Trumpovi podarí tento projekt zastaviť, tak nie je vylúčené, že jeho ďalším cieľom bude znefunkčnenie ukrajinského plynovodu", myslí si poslanec Ruského parlamentu Jurij Zagorodnyj. USA neskrývajú, že boj proti Nord Stream 2 má na cieľ obsadiť európsky trh s plynom. V súčasnosti majú USA prebytok plynu získaného z bridlicových nálezísk a tým by radi nahradili ruský plyn pre európskych spotrebiteľov. Podľa politika aj podpora "Majdamu" na Ukrajine v roku 2014 nemala len politický cieľ, ale hlavne aj ekonomický cieľ.

Je všeobecne známy zlý technický stav ukrajinského plynovodu a potreba enormných investícií na jeho opravu. Ukrajinci v súčasnosti do systému investujú len minimálne a to len v nevyhnutných prípadoch havárií. Plynovod bol postavený ešte v časoch ZSSR a jeho životnosť nie je "večná".

"USA urobia čokoľvek, aby výstavbu Nord Stream 2 zastavili" - prehlásil nemecký poslanec Európskeho parlamentu Maxmilian Krah. Taktiež kandidát na predsedu Kresťansko-demokratickej strany a možný nástupca A. Merkelovej na poste kancelára Friedrich Merz vyzýva na dvojročné moratórium výstavby plynovodu. "Zdá sa mi, že sme nútení ukončiť výstavbu. Nemali by sme sa stať príliš závislými v energetickej zabezpečenosti ani od Američanov a ani od ruského plynu", hovorí Merz. Plynovod stavia spoločnosť Nord Stream 2 AG, ktorá má jediného akcionára - Gasprom. Európski partneri - Royal Dutch Shell, OMV, Uniper a Wintershall financujú 50 % nákladov projektu, čo pre každého z nich znamená investíciu vo výške 950 mil. eur. Kremeľ aj naďalej hovorí, že plynovod je čisto ekonomický projekt výhodný ako pre Rusko, tak aj EÚ a Nemecko.

Člen Nemeckého parlamentu Waldemar Gerdt hovorí o rizikách spojených s ukončením výstavby plynovodu. Podľa neho na projekte pracuje viac ako 100 európskych spoločností, ktoré získali všetky povolenia, prešli zložitým procesom právnych procedúr, aby sa na výstavbe mohli zúčastniť. Tieto spoločnosti investovali nemalé peniaze do projektu a ak by došlo k politickému rozhodnutiu o zastavení výstavby, tak je zrejmé, že by si všetky vzniknuté škody vymáhali. Už padlo aj prvé číslo - 10 mld. eur.

Nemci zatvárajú svoje uhoľné elektrárne a taktiež atómové elektrárne sú pod tlakom na ukončenie činnosti. Je známe, že nemecká vláda po havárii japonskej atómovej elektrárne vo Fukushime má plán postupného odchodu od jadra. Gerdt dáva otázku - odkiaľ budú Nemci v budúcnosti získavať elektrickú energiu?. Odborníci hodnotia plyn ako najekonomickejší a najekologickejší zdroj energie. V prípade nedokončenia plynovodu hrozí spochybnenie energetickej bezpečnosti Nemecka.

Celú túto hystériu rozpútalo "otrávenie" ruského opozičného politika Navaľného. Generál Ándor Šándor, ktorý v minulosti pôsobil ako šéf českej rozviedky spochybnil verziu o záujme Kremľa na odstránení politika Navaľného. Podľa Šándora Navaľnyj nie je až takým kritikom Kremľa, ako sa o tom všeobecne interpretuje. Veľmi sa o tom nehovorí, ale Navaľnyj podporil anexiu Krymu a jeho následné pripojenie k Ruskej federácii. "Navaľnyj plní funkciu spoľahlivého ventilu v ruskej spoločnosti, ktorý umožňuje uvoľňovať pretlak bez rizika explózie", hovorí generál.

Ruské médiá si už teraz kladú otázku, ktorú chcú položiť Navaľnému po jeho návrate domov. Chcú sa ho opýtať na jeho názor k iniciatíve Západu zablokovať Nordstream2, čo by mala byť odveta za jeho "otrávenie". Navaľnyj si hovorí, že je ruský nacionalista a ak sa postaví proti miliardám , ktoré by v budúcnosti mali tiecť z prevádzky plynovodu do ruského rozpočtu, tak to bude jeho politická smrť.