Zásadné stanovisko Nemecka - NordStream 2 bude dokončený !

25.05.2021

Nemecký spolkový úrad pre lodnú dopravu a hydrografiu povolil dokončenie zvyšku plynovodu Nord Stream 2, uvádza nemecký infokanál NDR. 

Prijatiu tohto rozhodnutia nezabránili ani protesty environmentálnych organizácií. S prihliadnutím na ich tvrdenia však bude zatiaľ položená iba malá časť trasy, aby nedošlo k narušeniu pokoja vtákov v chránenej oblasti, vysvetľuje nemecký portál.

Napriek protestom environmentálnych aktivistov Spolkový úrad pre lodnú dopravu a hydrografiu Nemecka podľa NDR povolil ďalšie kladenie potrubia Nord Stream 2 do teritoriálnych vôd krajiny.


V súčasnej dobe ruský potrubný systém Fortuna kladie iba jednu z vetiev plynovodu vedeného z Dánska do Nemecka. Za niekoľko dní sa loď dostane na hranicu výlučne ekonomickej zóny Spolkovej republiky Nemecko. 

Tu sa to mohlo zastaviť, pretože proti stavbe sa postavili ekologické organizácie Deutsche Umwelthilfe a Naturschutzbund Deutschland(NABU), ale rozhodnutie Spolkového úradu pre lodnú dopravu a hydrografiu umožní lodi prekročiť hranice a dokončiť dvojkilometrový úsek v nemeckých vodách.

Úrad však zohľadnil námietky environmentálnych aktivistov a umožnil zatiaľ položiť iba časť potrubia na trase v dĺžke 2 km, aby nedošlo k narušeniu pokoja vtákov v chránenom území. Od júna bude možné začať s definitívnym dokončením stavby.

Celkovo v nemeckej časti plynovodu v Baltskom mori stále chýba takmer 30 kilometrov potrubia. Prvá vetva predstavuje asi 16,5 km a druhá 13,9 km. S ohľadom na záujmy ochrancov životného prostredia sa spolkový úrad zdržal nariadenia "okamžitého vykonania" stavebného povolenia pre celé nemecké vodné teritórium. 

Namiesto toho má mať NordStream 2 s teraz schváleným úsekom 2 km príležitosť voviesť v máji plynovod Baltského mora do nemeckých vôd a potom ho tam uložiť. Po období odpočinku vtákov od júna sa práce na potrubí môžu obnoviť a rozšíriť. Nord Stream 2 má na to od roku 2018 platné stavebné povolenie.

Deutsche Umwelthilfe, WWF a NABU spochybňujú toto rozhodnutie. Domnievajú sa, že dodávky plynu nie sú potrebné ani z ekonomického, ani z environmentálneho hľadiska. Zatiaľ však neexistuje nijaké rozhodnutie súdu o tejto otázke, upozorňuje NDR.