Zelenskij dal poľskému prezidentovi „šialené“ ultimátum

01.10.2020

28.5.2020 sme v našom príspevku "Veľké krízy a nástup fašizmu, kúpte si kalendár s Hitlerom" poukázali na určité formy prejavov fašizmu najmä na Ukrajine a Čechách. Ako uviedla ruská Pravda Kancelária prezidenta Ukrajiny informovala o tom, že prezident Volodymyr Zelenskij zaslal prezidentovi Poľskej republiky A. Dudovi ultimátom, v ktorom požaduje stretnutie za účelom, ako "obnoviť znesvätený hrob bojovníkov UPA na hore pri kláštore neďaleko dediny Verhrata v Poľsku".

Čo znamená skratka UPA?

Stepan Andrijevyč Bandera, jeden z vodcov ukrajinského národného hnutia na západnej Ukrajine v rokoch 1941 - 1959, hlava Organizácie ukrajinských nacionalistov (OUN) a neskôr i Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorá po druhej svetovej vojne bojovala za vytvorenie Ukrajinského štátu. Bandera bol počas 2. svetovej vojny väznený v koncentračnom tábore a po prepustení spolupracoval s okupačnými úradmi v Krakove.

V roku 1945 bol zvolený za veliteľa OUN, ktorej cieľom bola samostatnosť Ukrajiny. Jeho jednotky do 50-tych rokov minulého storočia podnikali partizánske a teroristické útoky na území ZSSR, Poľska a ČSR. Pred beštialitou Banderovcov bledli aj nemecké jednotky SS.

Po osamostatnení Ukrajiny v roku 1991 začal byť Bandera oslavovaný ako hrdina, ktorý bojoval za jej samostatnosť. Proti tomu protestovali niektoré krajiny východnej Európy, ktorých obyvatelia tento "boj Banderu za slobodu" zaplatili životom. 100 000 Poliakov, Židov, Čechov aj Slovákom má na svedomí OUN a UPA. Kým na západe Ukrajiny sú po Banderovi pomenované ulice, má svoje pamätníky už od roku 1990, na východe Ukrajiny je považovaný za zradcu a kolaboranta s nemeckými fašistami.

Ako bol "znesvätený" hrob bojovníkov UPA v Poľsku?

Historické zhrnutie vyslovil ukrajinský blogger Anatolij Šarij. Je si istý, že "hrdinovia UPA", na ktorých hrobe požaduje prezident Zelenskij "urobiť poriadok", spáchali skutočný zločin - genocídu proti poľskému ľudu.

"Pochovaní sú tam ľudia, ktorí sa zúčastnili takzvanej razie UPA v osobnom vlaku na trase Belzhets (nacistický koncentračný tábor) - Rava-Ruskaya. Vojaci UPA, ktorí sú pochovaní v tomto hrobe, vlak zastavili a začali zabíjať cestujúcich, keď sa predtým oddelili Ukrajinci a Nemci, ktorí tam cestovali od Poliakov. Poliakov, jednoducho z princípu, že ich národnosť je poľská, začali zabíjať. Celkovo "hrdinovia" zabili viac ako 70 civilistov, z toho 33 žien. Ich telá boli znetvorené na nepoznanie. Mená všetkých obetí sú známe." informoval Šarij.

Ako "znesvätili" poľské orgány hrob?

Ako poznamenáva politický analytik V. Kornilov, politický pozorovateľ agentúry RIA Novosti: "Nikto neznesvätil pamätník bojovníkom UPA. Hovorilo sa o ňom, že tu boli pochovaní bojovníci UPA, ktorí zahynuli v bitke s NKVD, čo sa ukázalo ako nepravdivé. A Poliaci prijali zákon: Nápis na pamätníkoch musí zodpovedať pravde! Tento nápis jednoducho zlikvidovali. Mimochodom, v Poľsku bolo rozobratých veľa pamätníkov etnickým Ukrajincom, napríklad pamätník poručíkovi Sovietskej armády Ivanovi Gončarenkovi, ktorý je známy z oslobodenia Prahy. Ale Zelenskij posiela ultimátum o rehabilitácii ozbrojencov UPA! Toto je hlavná téma ukrajinsko-poľských vzťahov?" uviedol Kornilov.

Prof. O. Morozov, člen výboru Rady federácie RF pre medzinárodné záležitosti: "Som si istý, že Zelenskij nie je v poriadku na hlavu. Zelenskij už prestal byť prezidentom celej Ukrajiny a všetkých Ukrajincov. Svoju budúcu politickú základňu jednoznačne zameral na tú časť ukrajinskej spoločnosti, ktorá je probanderovská, ktorá schvaľuje činy týchto banditov a vrahov, ktorí tam ležia v poľskej zemi. Tento spôsob zvolil, akoby skúšal modernú Európu, kde až s agendou Banderu a UPA môže zájsť."