ZAHRANIČNÉ VZŤAHY

Čínska ľudová republika znížila úroveň svojich diplomatických vzťahov s Litvou. Čína uviedla, že urobila represívny krok po tom, čo samosprávny Taiwan otvoril de facto veľvyslanectvo v Litve. Čína následne v nedeľu znížila diplomatické vzťahy s Litvou na úroveň chargé d'affaires, uviedla vo vyhlásení čínska štátna televízia CCTV.

Na začiatku novembra denník Sputnik.cz informoval o tom, že bieloruská opozičná politička a Európskou úniou za prezidentku Bieloruska pasovaná Svetlana Tichanovská po rokovaní s predsedom Senátu SR Milošom Vystrčilom v litovskom hlavnom meste Vilniuse vyslovila nádej, že sa bieloruská otázka stane prioritou českého predsedníctva EÚ v druhej...

Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier pri príležitosti Dňa spomienok, kedy sa uctievajú obete vojen a štátneho násilia, počas svojho prejavu v Bundestagu pripomenul útok nemeckého wehrmachtu na ZSSR v roku 1941 a vyzval Nemcov, aby sa "nehanbili" za svoje spomienky.

Poľský denník Gazeta Wyborcza dnes uviedol, že skupina ľudí v uniformách poľskej armády v utorok blízko hraníc Poľska a Bieloruska napadla troch fotoreportérov, medzi ktorými bol aj český fotograf Martin Divíšek.
Poľské ministerstvo obrany ale odmieta obvinenia z útoku na fotoreportérov a tvrdí, že zásah bol úplne legitímny.

Rusko urobilo ďalší rozhodný krok k ekonomickej integrácii Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky. V pondelok 15. novembra 2021 ruský prezident Vladimír Putin podpísal dekrét o poskytovaní humanitárnej podpory obyvateľom DLR a LLR. Podľa uverejneného oficiálneho dokumentu sa tovar vyrobený na území Doneckej a Luhanskej ľudovej republiky rovná...

Vytvorením migračnej krízy na hraniciach s Bieloruskom má poľská vláda za cieľ odpútať pozornosť obyvateľstva od vnútorných problémov a zdiskreditovať opozíciu, uviedol poľský expert Michal Lebduszka. Osvedčeným receptom je vytvoriť strach z vonkajšieho nepriateľa. Podľa experta je tiež úlohou Poľska radikalizovať migrantov a zdiskreditovať...

Mnohí si pamätajú na začiatok sankcií voči Ruskej federácii v roku 2014. Začali ako odpoveď EÚ po odporučení Spojených štátov na pripojenie Krymu k Rusku na základe všeľudového plebiscitu. Poslušní poslanci a úradníci Európskej únie uvalili sankcie aj na vývoz ovocia a zeleniny do Ruska. Rusko kontrovalo zákazom dovozu týchto komodít z EÚ.

Agentúra RIA Novosti 27. októbra uviedla, že prezident Vladimír Putin inštruoval Gazprom po prečerpaní paliva do podzemných zásobníkov v Rusku, aby začal plánované práce na zvýšení jeho objemu v európskych zásobníkoch PZP.