10 mŕtvych z toho 7 detí - USA hovoria - zabudnite!

14.12.2021

Americké ministerstvo obrany nebude stíhať vojakov zapojených do augustového náletu bezpilotných lietadiel v Afganistáne, pri ktorom zahynulo 10 civilistov vrátane siedmich detí. Ako uviedla stanica CNN podľa kritikov Pentagon urobil "šokujúce" a "nebezpečné" rozhodnutie.

Americký minister obrany Lloyd Austin rozhodol, že za augustový nálet v Kábule nebude potrestaný žiadny príslušník armády USA. Pri útoku dronom zahynulo 10 civilistov vrátane siedmich detí, uvádza CNN.

Austin poveril vedúcich veliteľov ústredného velenia a veliteľstva špeciálnych operácií, aby poskytli svoje hodnotenie incidentu, ktorý podľa predchádzajúcej analýzy "neporušil zákony vrátane pravidiel vojny". Vo svojich záverochjednotlivé oddelenia odporučili, aby neboli stíhaní účastníci útoku, poznamenáva kanál.

Je otázne, či bolo možné "porušiť pravidlá vojny", keďže USA oficiálne nebol s Afganistanom vo vojnovom stave. Ich misiou bolo počas 20 rokov posilniť demokratizačný proces v tejto krajine.

"Minister prehodnotil tieto odporúčania. Nebudem zachádzať do detailov. Niektoré z nich sú pochopiteľne utajované, ale on ich schválil," povedal hovorca Pentagonu John Kirby. "Preto neočakávam, že by sa v súvislosti s náletom z 29. augusta objavili nejaké otázky osobnej zodpovednosti."

Inými slovami, Pentagon nepotrestá tých, ktorí sú zodpovední za tento útok na civilistov. Smrť 7 detí teda nemá vinníka. Je pozoruhodné, že ministerstvo priznalo, že urobilo v Kábule "tragickú chybu" až dva týždne po tom, čo sa dostalo pod tlak médií, pripomína CNN.

Veliteľ amerického centrálneho velenia generál Frank Mac Kenzie uviedol, že armáda hodiny sledovala pohyb auta, ktoré si pomýlili s vozidlom teroristov. Americká armáda bola presvedčená, že auto je "nebezpečné" a treba ho zničiť.Jednoducho, ak si niekto pomýli vaše auto s autom teroristov, máte smolu.

Tri dni predtým Islamský štát vykonal teroristický útok pri jednom z vchodov na medzinárodné letisko v Kábule, pričom zabil 13 amerických vojakov a viac Afgancov. Hrozba nového útoku na pozadí chaotického stiahnutia amerických jednotiek z krajiny zvýšila tlak na Pentagon, čo viedlo k "neúspešnému úderu" dronu.

Nálet však neodstránil "bezprostrednú hrozbu" teroristického útoku. Namiesto toho armáda zabila Afganca Zemariho Ahmadiho. Pracoval pre humanitárnu neziskovú organizáciu Nutrition and Education International (NEI) a požiadal o vízum, aby mohol svoju rodinu presťahovať do Spojených štátov. Útok dronu zabil ďalších deväť ľudí vrátane členov rodiny Ahmadiho, vysvetľuje CNN.

Prezident NEI Stephen Kwon kritizoval rozhodnutieamerického ministerstva obrany. "Toto je šokujúce rozhodnutie. Ako môže naša armáda omylom pripraviť o život 10 nevinných Afgancov a nikoho nebrať na zodpovednosť? " čuduje sa. "Keďže Pentagon nenesie zodpovednosť, pošle nebezpečný a zavádzajúci signál o tom, či jeho činy boli nejako opodstatnené, čím zvyšuje bezpečnostné riziká," povedal Kwon.

Rozhodnutie šéfa Pentagonu nepotrestať tých, ktorí sa podieľali na chybnom nálete, kontrastuje so sľubom, ktorý dalpod tlakom verejnosti pred mesiacom. Austin povedal, že má v úmysle "upraviť " politiku a postupy amerického ministerstva obrany s cieľom lepšie chrániť civilistov, upozorňuje CNN.

Novinári sa Kirbyho pýtali, prečo Austin netrvá na potrestaní osôb zodpovedných za letecký útok. "V tomto konkrétnom prípade nebolo dostatok presvedčivých dôvodov na osobnú zodpovednosť. To však neznamená, že ministerstvo zatvára oči pred vysokými štandardmi správania sa a velenia," uviedol predstaviteľ.

Natíska sa záver, že tlak svetovej verejnosti na objasnenie tohto zverstva vyriešil Pentagon klasicky - jednoducho ho nechal vyhniť. Európska komisia zrejme neposúdila, že zbytočnou smrťou boli porušené ľudské práva nevinných civilistov a zrejme nechystá žiadnu rezolúciu, či nebodaj sankcie. Aj naši kompetentní, ministri Jaroslav Naď a Ivan Korčok, zaujali pozíciu bobríka mlčanlivosti.