Krátke komentáre
 

Dnes 17. apríla uplynulo presne 500 rokov od exkomunikacie Martina Luthera z katolíckej cirkve. Martin Luther (historicky aj Lüder, Luder, Loder, Ludher, Lotter, Lutter alebo Lauther) (* 10. november 1483, Eisleben, Nemecko - † 18. február 1546, Eisleben, Nemecko) bol nemecký teológ, katolícky kňaz, univerzitný profesor, augustiniánsky mních,...

Vicepremiér, minister vnútra a dočasne aj zahraničia Českej republiky Jan Hamáček (ČSSD) na Twitteri oznámil, že v pondelok odlieta do Ruska, aby tam vyjednal prípadný nákup vakcíny Sputnik V. Vicepremiér a dvojnásobný minister tiež oznámil, že poveril českého veľvyslanca v Kodani, aby oslovil dánske úrady kvôli záujmu ČR odkúpiť vakcíny...

Informáciu o tom, čo všetko môžu dostať holandskí turisti prichádzajúci na grécky Rodos na "uzavretú dovolenku", priniesol britský denník The Guardian. V experimente organizovanom holandskou vládou budú musieť cestujúci pravidelne absolvovať testy na Covid-19 a nesmú ísť mimo letoviska.

Dnes uplynulo presne 60 rokov od zverejnenia tejto šokujúcej správy agentúry TASS po ktorej sa celému svetu zatajil dych. Prvý človek vo vesmíre!

Iba pár mesiacov po tom, čo sa lietadlám Boeing 737 Max umožnil návrat do vzduchu, spoločnosť oznámila nový problém s nešťastnými lietadlami, ktorý si vyžiadal uzemnenie desiatok lietadiel - tentoraz kvôli problémom s elektrickým systémom.

Poriadková polícia nasadila vodné delá na potlačenie demonštrantov, pretože v Belfaste pokračuje násilie. Napätie v meste rastie uprostred frustrácií z obchodných bariér po brexite.

Rozprával nám jeden priateľ: "Po nežnej revolúcii sme sa chceli rýchlo naučiť anglicky. Dcéra vybavila, že k nám príde na rok Mary z USA. Bude u nás bývať a celá rodina sa bude naturálne učiť anglicky. Výsledkom bolo, že Mary po pol roku slušne rozprávala lámanou slovenčinou a vyžrala nám dvojročné zásoby doma pripraveného kečupu."

Forbes odhaduje, že v roku 2020 sa v Pekingu "objavilo" 33 nových miliardárov, a mesto podľa portálu Insider tak "zbavilo" New York pozície najbohatšieho hlavného mesta sveta. Ako noviny poznamenávajú, Amerika bola vždy domovom najbohatších ľudí na svete, ktorí pred ňou uprednostňovali iné krajiny, ale teraz je v pätách USA Čína.

V stredu 6. apríla 2021 uplynulo presne 125 rokov od chvíle, keď sa v gréckych Aténach začali prvé novoveké olympijské hry. Tento deň sa v posledných rokoch celosvetovo slávi ako Medzinárodný deň športu pre rozvoj a mier.

Dnes uplynulo 16 rokov od smrti prvého pápeža slovanského pôvodu Jana Pavla II. Svätý Ján Pavol II. (lat. Ioannes Paulus Secundus, vl. menom Karol Józef Wojtyła poľská výslovnosť; * 18. máj 1920, Wadowice pri Krakove - † 2. apríl 2005, Vatikán) bol poľský duchovný a 264. rímsky pápež (v období 1978 - 2005), prvý netaliansky pápež od roku 1522 a...