SLOVENSKO
 

A je to tu. Ako sme informovali pred nedávnom Nemci si organizujú letecké vakcinačné výlety do Moskvy. No zdá sa, že nebudú jediní. Nám Slovákom sa vynára neúprosne iná alternatíva. Kto bude chcieť sputnik bude musieť asi do neďalekej Budapešti.

Slovenský mainstream sa vyznačuje dvomi dominantnými vlastnosťami - je davový - nevyplatí sa v ňom nejakým názorom oponovať unifikovanému názoru davu "kolegov" resp. nejako z neho názorovo vyčnievať a je navyše aj patrične bezcharakterný. Keď tento dav pochybí - niet v ňom nikoho, kto by sa obeti následne ospravedlnil.

V TV a ostatných médiách (česť výnimkám) sa slovenské problémy okolo Sputniku V dosť jednostranne interpretujú ako problém "Igora z Trnavy". No takýto pohľad určite nie je objektívny a teda ani pravdivý. Svoj nemalý podiel tam má aj určite neštandardná ba až politická nadpráca Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a najmä jeho riaditeľky pani...

Slovensko podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky proti covidu-19. Fond preto požiadal slovenskú vládu, aby vrátila zásielku tejto vakcíny, uviedla agentúra Reuters.

Bratislava bola oslobodená Sovietskou armádou 4.apríla 1945. V bojoch o mesto zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov.

Dnes je Biela sobota, podľa kresťanskej tradície druhý deň takzvaného veľkonočného trojdnia, ktoré zahŕňa Veľký piatok, Bielu sobotu a nedeľný Boží hod veľkonočný. Veľký piatok je pripomienkou dňa, kedy bol Kristus umučený a zomrel na kríži.

V septembri 1941 prijala vláda Slovenskej republiky nariadenie č. 198/1941 Sl. z. o právnom postavení Židov, nazývané aj Židovský kódex, v ktorom bola zhrnutá dovtedajšia protižidovská legislatíva a zároveň bol nanovo definovaný pojem "Žid". Nová definícia pojmu "Žid" vychádzala z rasových princípov a v jej dôsledku sa medzi prenasledovaných...

Nosná raketa Sojuz 2.1a, ktorá po prvýkrát za 45 rokov zmenila farbu z tradičnej šedej a oranžovej na modrobielu, sa vydala na let z kozmodrómu Bajkonur. Kódové označenie (14A14.1A) - prvý let bol uskutočnený v roku 2004. Tento nosič má namiesto pôvodného analógového navigačného a riadiaceho počítača digitálny počítač. Tiež má nový vstrekovací...