SLOVENSKO
 

JUDr. Gustáv Husák, CSc., pokrstený ako Augustín Husák sa narodil 10. januára 1913 v Dúbravke - dnes časť Bratislavy. Zomrel pred 30 rokmi 18. novembra 1991 v Bratislave.

Bol najvýznamnejší slovenský komunistický politik druhej polovice 20. storočia v ČSSR.
Prešiel vzostupmi (SNP, federácia 1968) aj pádmi (odsúdený ako nacionalista, normalizátor),...

Od vzniku Slovenskej republiky sa s ňou až na malé obdobie po jej vzniku nesie problém sústavného cyklu - volby do parlamentu, kedy občania volia stranu ktorá v nich vzbudila najväčšie nádeje a následné obdobie sklamania z nesplnenia väčšiny volebných sľubov. Viď najmarkantnejšie nekonečný osud budovania našich diaľnic, či reformy zdravotníctva...

Nedávno 24.11. médiami prebehla oslavná správa - "Slovensko nakúpi 70-tisíc balení antivirotika Lagevrio s účinnou látkou molnupiravir. Orálne podávaný liek vyvinula spoločnosť Merck, experimentálne ho začali používať v Británii a objednalo si ho už aj Česko”.

A je to tu. Ako sme informovali pred nedávnom Nemci si organizujú letecké vakcinačné výlety do Moskvy. No zdá sa, že nebudú jediní. Nám Slovákom sa vynára neúprosne iná alternatíva. Kto bude chcieť sputnik bude musieť asi do neďalekej Budapešti.

Slovenský mainstream sa vyznačuje dvomi dominantnými vlastnosťami - je davový - nevyplatí sa v ňom nejakým názorom oponovať unifikovanému názoru davu "kolegov" resp. nejako z neho názorovo vyčnievať a je navyše aj patrične bezcharakterný. Keď tento dav pochybí - niet v ňom nikoho, kto by sa obeti následne ospravedlnil.

V TV a ostatných médiách (česť výnimkám) sa slovenské problémy okolo Sputniku V dosť jednostranne interpretujú ako problém "Igora z Trnavy". No takýto pohľad určite nie je objektívny a teda ani pravdivý. Svoj nemalý podiel tam má aj určite neštandardná ba až politická nadpráca Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a najmä jeho riaditeľky pani...

Slovensko podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky proti covidu-19. Fond preto požiadal slovenskú vládu, aby vrátila zásielku tejto vakcíny, uviedla agentúra Reuters.

Bratislava bola oslobodená Sovietskou armádou 4.apríla 1945. V bojoch o mesto zahynulo 742 sovietskych, 470 nemeckých a maďarských vojakov a 121 civilistov. Počas bojov zhorelo a bolo poškodených viacero budov.

Dnes je Biela sobota, podľa kresťanskej tradície druhý deň takzvaného veľkonočného trojdnia, ktoré zahŕňa Veľký piatok, Bielu sobotu a nedeľný Boží hod veľkonočný. Veľký piatok je pripomienkou dňa, kedy bol Kristus umučený a zomrel na kríži.