Čo je naozaj za špinavou bitkou o Sputnik V?

10.04.2021

V TV a ostatných médiách (česť výnimkám) sa slovenské problémy okolo Sputniku V dosť jednostranne interpretujú ako problém "Igora z Trnavy". No takýto pohľad určite nie je objektívny a teda ani pravdivý. Svoj nemalý podiel tam má aj určite neštandardná ba až politická nadpráca Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv a najmä jeho riaditeľky pani Baťovej.

Ako by jej postoj bol pod ochranou médií skrzeva postavu jej manžela Rada Baťa, ktorý sa desiatky rokov pohybuje v oblasti médií a reklamy. Radoslav Baťo je slovenský novinár. Ako novinár začínal v roku 1996 v denníku Hospodárske noviny, neskôr pôsobil v denníku Pravda. Od roku 2001 do novembra 2009 pracoval v týždenníku Trend, od 1. apríla 2005 ako jeho šéfredaktor. Neskôr pracoval ako komentátor denníka SME. Rado Baťo robil poradcu Beblavému, Radičovej, ale aj Kiskovi. Je silne prozápadne a liberálne orientovaný. Už legendárny je jeho vulgárny až sprostý "post" na adresu bývalého premiéra...

Jeho mediálne prednesy však akoby požívali zvláštnu mediálnu imunitu - akoby neboli...

Ako uviedol Martin Hanus v portáli Postoj (9.4.2021) "Samozrejme, samostatnou témou je aj stanovisko ŠÚKL, ktoré pôsobilo na niektorých miestach viac špekulatívne než autoritatívne ("vo viacerých prípadoch sa javí, že ide o vakcíny s rozdielnymi vlastnosťami"), a keďže zo skeptického stanoviska nášho ŠÚKL-u citovali médiá v celom svete ako o novej indícii, ktorá spochybňuje dôveryhodnosť ruskej vakcíny, Rusov to aj vcelku oprávnene rozhnevalo a požiadali nás o vrátenie dodávky."

Navyše, je naozaj škandálom, že na verejnosť uniklo čiastočné stanovisko ŠÚKL-u, ktoré bolo určené ministerstvu zdravotníctva, pričom niektoré čiastkové skúšky ešte neboli dokončené a spoločné záverečné stanovisko sa ešte len malo vypracovať. Pritom v zákulisí sa hovorí, že všetky skúšky našich vedcov dopadajú v prospech Sputnika.

Stačí sa pritom pozrieť, ako to funguje inde v Európe, kde začali rokovať s Rusmi o Sputniku približne v rovnakom období ako Matovič. Nielen v Maďarsku, ale aj v maličkom San Maríne s 33-tisíc obyvateľmi, ktoré rozhodne nie je žiadnou banánovou krajinou, sa rozhodli pre Sputnik, pretože im zamrzli dodávky prisľúbených vakcín. Začali rokovať vo februári, s Rusmi majú dobré vzťahy, tak sa rýchlo dohodli, napokon, nebol to žiaden problém, pretože potrebujú len pár desiatok tisíc dávok.

Už koncom marca zaočkovali tisíce Sanmarínčanov, v tomto štátiku nemajú žiaden úrad ako náš ŠÚKL, ale Sputnik si vyhodnotili ako účinnú a bezpečnú vakcínu nielen na základe Lancetu, ale najmä vďaka výskumu nemocnice Spallanzani v Ríme, ktorá má svetovo vychýrených odborníkov - pred vyše rokom boli prví, ktorí v Európe izolovali genóm nového koronavírusu.

V San Maríne preto zvážili, že prínosy ďaleko prevažujú riziká, čo sa im potvrdzuje aj po zaočkovaní tretiny populácie - popri Sputniku používajú aj Pfizer, vedľajšie účinky sú porovnateľné (bolesť hlavy, symptómy podobné chrípke či slabosť, pominú do jedného dňa, maximálne do troch dní), ďalšie dodávky Sputnika sú na ceste, preto v treťom najmenšom európskom štáte veria, že do júla zaočkujú 80 percent obyvateľov.

A na adresu pána Baťu, ktorý najnovšie vyzýva nového ministra financií slovami - "no, skús ma vyhodiť" len toľko. Pán Baťo aj pre vás je záväzná Vyhl.č. 400/2019 z.z. ktorou sa vydáva Etický kodex štátneho úradníka, kde je aj odsek Profesionalita a v §6 sa uvádza pod pismenom g) (štátny úradnik) sa vyhýba aj mimo plnenia služobných úloh činnostiam, správaniu a konaniu, ktoré by mohlo znížiť dôveru v štátnu službu, a pod pismenom h) nevykonáva činnosť, ktorá je nedôstojná z hľadiska vykonávania štátnej služby, a ak máte nejaké výhrady voči niekomu, tak na mieste bolo, aby ste vy sám dali najprv výpoveď novému ministrovi po tom, čo ste si voči jeho osobe dovolili a to bez akejkoľvek jeho výzvy...