ZAHRANIČNÉ VZŤAHY

USA dnes prekvapivo nasadili aj špičkový bezpilotný dron na ukrajinsko - ruskú hranicu. Monitoruje sústavne celú hranicu do hĺbky 200 km. Snímok jeho dráhy (priletel z oblasti stredozemneho mora dnes po 02:00 hod nášho času) je z aplikácie FlightRadar.

Washington/Peking - Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredajšom telefonáte so svojím čínskym náprotivkom Wangom I zdôraznil ekonomické riziká prípadnej ďalšej ruskej agresie proti Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničia. Wang I vyzval všetky strany na zachovanie pokoja.

"Nedovolíme, aby sa naše projekty zamotali do nekonečných diskusií, a taká línia je jasne viditeľná, najmä v snahách túto tému odovzdať OBSE (Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) alebo cez vytrvalé výzvy Európskej únie, aby sa pre ňu v debatách našlo miesto ," povedal ruský minister zahraničia Lavrov. Vyhlásil, že ak Rusko nedostane od...

V rámci trhania hospodárskych väzieb s Moskvou nedávno informovala Ukrajina, že úspešne prebieha diverzifikácia ukrajinskej energetickej sústavy prepojením na energetický systém EÚ a v blízkej budúcnosti dôjde k odpojeniu väzieb na doterajší energetický systém. O to viac zarazilo, že Kyjev hroziaci kolaps energetickej sústavy a možný "black out"...

Na Rusku je čo kritizovať, ale vykresľovať ho ako hlavného darebáka, zatiaľ čo západný svet je obrancom demokracie, je skreslením reality, ktoré môže viesť k strašným následkom, povedal bývalý nórsky generálporučík Robert Mood. Ako píše v článku pre Aftenposten, Západ sa potrebuje vymaniť z okov zaužívaného myslenia, pretože arogancia a samoľúbosť...

Minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že Spojené štáty by chceli dostať od kazašských úradov vysvetlenie v súvislosti so žiadosťou o pomoc od členských štátov Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (skr. rus. ODKB), členom ktorej je samotný Kazachstan.

Udelenie prestížneho Podväzkového rádu* pre Tonyho Blaira** rozhnevalo obyvateľov Spojeného kráľovstva. Mnohí Briti nedokážu bývalému premiérovi odpustiť invázie do Iraku a Afganistanu a niektorí by ho najradšej videli pred MTSv Haagu***, píše Daily Mail.

Americké úrady musia vyvinúť tlak na Irán v súvislosti s jadrovou dohodou, aby Rusko a Čína začali brať prezidenta Spojených štátov Joea Bidena vážne. Bývalý autor prejavov Georgea W. Busha mladšieho William McGurn o tom píše v stĺpčeku pre The Wall Street Journal.

Ruskému prezidentovi sa podarilo dobehnúť Európu v otázke plynu vďaka dohode s Čínou o zvýšení dodávok plynu, myslí si to britský publicista Anthony Ashkenazy, ktorého príspevok zverejnil Daily Express.

Spojené štáty trvajú na rozmiestnení ďalších päťtisíc svojich vojakov v Bulharsku, minister obrany balkánskej krajiny však vyjadruje názor svojich vojakov - nebudú strieľať na Rusov.