ZAHRANIČNÉ VZŤAHY

Federálny úrad pre vyšetrovanie USA (FBI) varoval štátne a miestne orgány činné v trestnom konaní pred hrozbami násilia pravicových extrémistov počas série protestov naplánovaných na január vo Washingtone a hlavných mestách štátov. Tvrdí to dokument FBI, ktorý citujú agentúry ABC a Yahoo Newsa z ktorých čerpá Európska Pravda.

Kim Čong-un, vodca Kórejskej ľudovo-demokratickej republiky (KĽDR alebo Severná Kórea), vo svojom vystúpení na kongrese Kórejskej strany pracujúcich zdôraznil geopolitické akcenty a hovoril o vzťahoch s USA, Čínou a Ruskom, informuje o tom portál Pravda.ru.

V celkovém součtu Čína v rozmezí let 1996-2016 vybudovala asi 4,2 milionu kilometrů silnic, z toho 110 000 kilometrů dálnic, kterými propojila 95 % všech vesnic v zemi a vyšvihla se před USA se skoro padesátiprocentním náskokem na pozici země s nejrozsáhlejší dálniční sítí.

Na Ukrajine sa podľa výsledkov auditu tesne pred Novým rokom podaril neočakávaný objav, v skladoch prakticky nezostali žiadne zemiaky. Iba niekoľko prevádzkovateľov má rezervy presahujúce 20 tisíc ton. Pre krajinu, ktorej populácia, podľa miestnych štatistík spotrebuje,5,7 milióna ton zemiakov ročne sú tieto zásoby prakticky ničím, uvádza agentúra...

Napadnutie Capitolu, 4 mŕtvi, 52 zatknutých, desiatky zraneným, bomby v interiéri, zákaz vychádzania v noci po polnoci a stovky tisíc ľudí v uliciach Washingtonu. K tomu stanovisko šéfa washingtonské polície R. Contiho, ktorý varoval obyvateľov pred hrozbou zatknutia.

Vlády európskych krajín s uspokojením ocenili dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Vo štvrtok 24.12.2020 sa konečne reprezentanti VB a EÚ dohodli na tzv. "Brexite" a 1.1.2021 vstupuje táto dohoda do platnosti.

Na Ukrajine sa uskutočnilo otvorenie prvého spracovateľského zariadenia Centralizovaného skladu vyhoretého jadrového paliva (CSFSF), informovala o tom agentúra RIA Novosti. Zariadenie bolo postavené pomocou technológie americkej spoločnosti Holtec International v černobyľskej výlukovej zóne. Šéf národnej spoločnosti na výrobu atómovej energie...

Väčšina krajín vynakladá všetko úsilie na zníženie znečistenia a emisií oxidu uhličitého (CO₂), píše Focus. A iba Čína a USA naďalej bojujú v "súboji" o titul štátu s najvyššími emisiami CO₂. Odborníci sú zároveň presvedčení, že bez spoločného úsilia nebude možné dosiahnuť environmentálne ciele.

USA neustále požadujú, aby Nemecko zvýšilo výdavky na obranu, ale vďaka tomu sa Európa nestane bezpečnejšou, píše Deutsche Wirtschafts Nachrichten. Autor článku je presvedčený, že celoeurópska armáda vytvorená s ohľadom na premyslené bezpečnostné koncepcie by mohla situáciu výrazne zlepšiť.