ZAHRANIČNÉ VZŤAHY

Kyjev - Britský premiér Boris Johnson sa pri dnešnej návšteve Kyjeva zhodol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, že akákoľvek ruská invázia na Ukrajinu by bola obrovskou chybou. Ruský prezident Vladimir Putin podľa Johnsona "drží Ukrajine pri hlave zbraň, aby nás donútil zmeniť európsku bezpečnostnú architektúru".
Podľa agentúry Reuters...

ČTK: Washington / Moskva - Americké ministerstvo zahraničia v pondelok miestneho času uviedlo, že od Ruska dostalo odpoveď na svoj list z minulého týždňa, v ktorom Moskve okrem iného navrhlo možnosti zmiernenia súčasnej krízy okolo Ukrajiny. O obsahu ruského listu neinformovalo, uviedla dnes agentúra Reuters. Ruské ministerstvo zahraničia...

USA dnes prekvapivo nasadili aj špičkový bezpilotný dron na ukrajinsko - ruskú hranicu. Monitoruje sústavne celú hranicu do hĺbky 200 km. Snímok jeho dráhy (priletel z oblasti stredozemneho mora dnes po 02:00 hod nášho času) je z aplikácie FlightRadar.

Washington/Peking - Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredajšom telefonáte so svojím čínskym náprotivkom Wangom I zdôraznil ekonomické riziká prípadnej ďalšej ruskej agresie proti Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničia. Wang I vyzval všetky strany na zachovanie pokoja.

"Nedovolíme, aby sa naše projekty zamotali do nekonečných diskusií, a taká línia je jasne viditeľná, najmä v snahách túto tému odovzdať OBSE (Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe) alebo cez vytrvalé výzvy Európskej únie, aby sa pre ňu v debatách našlo miesto ," povedal ruský minister zahraničia Lavrov. Vyhlásil, že ak Rusko nedostane od...

V rámci trhania hospodárskych väzieb s Moskvou nedávno informovala Ukrajina, že úspešne prebieha diverzifikácia ukrajinskej energetickej sústavy prepojením na energetický systém EÚ a v blízkej budúcnosti dôjde k odpojeniu väzieb na doterajší energetický systém. O to viac zarazilo, že Kyjev hroziaci kolaps energetickej sústavy a možný "black out"...

Na Rusku je čo kritizovať, ale vykresľovať ho ako hlavného darebáka, zatiaľ čo západný svet je obrancom demokracie, je skreslením reality, ktoré môže viesť k strašným následkom, povedal bývalý nórsky generálporučík Robert Mood. Ako píše v článku pre Aftenposten, Západ sa potrebuje vymaniť z okov zaužívaného myslenia, pretože arogancia a samoľúbosť...

Minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že Spojené štáty by chceli dostať od kazašských úradov vysvetlenie v súvislosti so žiadosťou o pomoc od členských štátov Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (skr. rus. ODKB), členom ktorej je samotný Kazachstan.

Udelenie prestížneho Podväzkového rádu* pre Tonyho Blaira** rozhnevalo obyvateľov Spojeného kráľovstva. Mnohí Briti nedokážu bývalému premiérovi odpustiť invázie do Iraku a Afganistanu a niektorí by ho najradšej videli pred MTSv Haagu***, píše Daily Mail.

Americké úrady musia vyvinúť tlak na Irán v súvislosti s jadrovou dohodou, aby Rusko a Čína začali brať prezidenta Spojených štátov Joea Bidena vážne. Bývalý autor prejavov Georgea W. Busha mladšieho William McGurn o tom píše v stĺpčeku pre The Wall Street Journal.