ZAHRANIČNÉ VZŤAHY

Tak ako ustupuje v niektorých krajinách počet nakazených koronavírusom, tak začínajú podľa ľudovej múdrosti "po vojne je každý generálom" hodnotenia správania sa štátov aj jednotlivcov počas krízy. Časté sú prestrelky medzi štátnikmi, politikmi, ale vyliezajú a jačia aj aktivisti a hľadajú porušenia ľudských práv, či zákonov. Najnovšie na Čínu...

Boj s korupciou v živote je pre bývalého komika Volodymyra Zelenského ťažší, ako predtým na televíznej obrazovke. Tak konštatuje Wall Street Journal bilanciu jednoročnej vlády ukrajinského prezidenta.

V našich príspevkoch sme sa venovali prekrúcaniu dejín 2. svetovej vojny. Prostredníctvom primátora a niektorých starostov Prahy došlo k zasahovaniu komunálnych politikov do zahraničnej politiky vlády.

Spojené štáty americké oznámili, že dňom 22. 5. 2020 odstupujú od dohody o odkrytom nebi (DON). Nie je to nič prekvapujúce, pretože počas pôsobenia Donalda Trumpa sa zmluvy príliš nectia a už došlo k odstúpeniu USA od niekoľkých zmlúv a dohôd, ktoré sa prácne pripravovali roky, ba desaťročia.

Úrad pre civilné letectvo Číny tento týždeň oznámil, že reštrikcie na zahraničné lety sa predlžujú do konca októbra. Správa je šokom pre veľký počet cudzincov, ktorí čakajú na návrat do Číny. Je to skutočne zlá správa pre ľudí, ktorí v súvislosti s pandémiou ostali za jej hranicami a ich návrat v tomto roku bude problémový.

Americká prezidentská kampaň prebieha už niekoľko mesiacov. Je ťažké predpovedať, aké "úžasné" objavy prinesie, ale sa predpokladá, že ich bude veľa. Najnovšie aj impeachment prezidenta Donalda Trumpa (príčina telefonát s ukrajinským prezidentom), vo svetle kampane má jeden vedľajší výsledok - na pokyn prezidenta Ukrajiny Zelenského začal generálny...

Tak ako plynovod "Nord Stream 2", ktorý bude zásobovať Európu ruským plynom, tak Ruská federácia realizuje aj ďalší významný energetický projekt a to plynovod "Sila Sibíri". Ide o výstavbu plynovodu z Ruska do Číny, ktorý má byť ukončený v roku 2025. Celková kapacita je 38 mld. metrov kubických plynu a to po obdobie 30-tich rokov. Je to prvý...

Počas troch mesiacov putovania lode "Akademik Čerskij" upútaval tento trubokladač rúr na seba pozornosť. Bol doprevádzaný vojenskými loďami ruského námorníctva a jeho cesta sa skončila 4. mája v Kaliningradskom prístave. Jeho úlohou je dokončiť výstavbu plynovodu "Nord Stream 2".

Vláda Ukrajiny v poslednej chvíli zmenila svoj názor na menovanie exprezidenta Gruzínska Micheila Saakašviliho za vicepremiéra Ukrajiny. Ministerstvo zahraničných vecí Ukrajiny oznámilo, že toto rozhodnutie je výsledkom nedostatočnej podpory Saakašviliho v parlamente. Ukrajinský politológ a ekonóm Oleg Soskin však tvrdí, že M. Saakašvili je hráčom...

Koncom apríla 2020 prebehla 11. medzinárodná konferencia "Peterburský klimatický dialóg". Vo forme videokonferencie sa ho zúčastnila aj Angela Merkelová, nemecká kancelárka. Vo svojom vystúpení sa vyjadrila: "Sankcie proti Rusku sú v súčasnosti nepríjemné."