USA hádžu klin medzi Čínu a Rusko

27.01.2022

Washington/Peking - Americký minister zahraničia Antony Blinken v stredajšom telefonáte so svojím čínskym náprotivkom Wangom I zdôraznil ekonomické riziká prípadnej ďalšej ruskej agresie proti Ukrajine. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na americké ministerstvo zahraničia. Wang I vyzval všetky strany na zachovanie pokoja.

"Minister Blinken povedal, že uvoľnenie napätia a diplomacie sú zodpovednou cestou dopredu," povedal hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Ned Price. Podľa neho ministri hovorili aj o globálnej bezpečnosti.

Čínsky minister vyhlásil, že všetky strany zapojené do diania okolo Ukrajine by mali zachovať pokoj a zdržať sa akcií, ktoré vyvolávajú napätie a krízu ešte viac prehlbujú. Bezpečnosť jednej krajiny nemôže byť na úkor bezpečnosti iných štátov a regionálnu bezpečnosť nemožno zaistiť posilňovaním alebo dokonca rozširovaním vojenských blokov, povedal Wang I šéfovi americkej diplomacie.

Spojené štáty v stredajšej odpovedi na ruské bezpečnostné požiadavky dali najavo, že nehodlajú rokovať o stiahnutí jednotiek NATO a zbraní z východu Európy. Odmietli tiež požiadavku, aby sa Západ zaručil, že sa Ukrajina nepripojí k NATO. Američania však vyjadrili ochotu debatovať o ďalších bodoch, ako je kontrola zbrojenia či opatrenia na budovanie dôvery