Veselý Boris sľúbil Zelenskému hory-doly

02.02.2022
Kyjev - Britský premiér Boris Johnson sa pri dnešnej návšteve Kyjeva zhodol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, že akákoľvek ruská invázia na Ukrajinu by bola obrovskou chybou. Ruský prezident Vladimir Putin podľa Johnsona "drží Ukrajine pri hlave zbraň, aby nás donútil zmeniť európsku bezpečnostnú architektúru".
 
Podľa agentúry Reuters britský premiér a ukrajinský prezident hovorili okrem iného o tom, ako Rusko zastrašiť. Johnson priletel na Ukrajinu s cieľom podporiť jej vedenie v situácii, keď Rusko pri ukrajinských hraniciach zhromaždilo cez 100.000 vojakov.

"Obaja lídri varovali, že ďalšia ruská invázia na Ukrajinu by bola obrovskou strategickou chybou a niesla by so sebou jasné humanitárne následky," cituje agentúra Reuters z vyhlásenia vydaného po schôdzke.

Johnson povedal, že je potrebné "vysvetliť ruskej verejnosti, že Ukrajina sa bude brániť". Ruské matky si podľa neho musia uvedomiť, že Ukrajina sa postaví na "urputný a krvavý odpor".

Rusko v roku 2014 anektovalo ukrajinský polostrov Krym a podporuje separatistov na východe Ukrajiny.

Britský premiér upozornil, že v okamihu akéhokoľvek vpádu ruskej armády na Ukrajinu musí Moskva automaticky počítať s tým, že bude čeliť sankciám. Londýn by sprísnil opatrenia mieriace na podniky a osoby s najužšími väzbami na Kremeľ.

Moskva v závere minulého roka okrem iného vyzvala Washington, aby zaručil, že nepripustí ďalšie rozšírenie NATO na východ, ukončí vojenskú spoluprácu s bývalými sovietskymi republikami, stiahne z Európy jadrové zbrane a nerozmiestni tam žiadne útočné zbrane, ktoré by mohli ohroziť Rusko. Západ okrem iného odmieta vylúčiť možnosť, že Ukrajina sa stane členom Severotlantickej aliancie.

Otázne je do akej miety môže Zelenskyj veriť sľubom Borisa Johnsona. Zjavne totiž pricestoval do Kyjeva vo veselom stave - sťuchal do prezidenta, ba dokonca mu skoro dal svoje tajné  materiály, ktoré práve študoval, keby mu ich včas nevytrhla z rúk vystrašená asistentka: