USA berú Kazachstan na raport

09.01.2022

Minister zahraničných vecí Anthony Blinken uviedol, že Spojené štáty by chceli dostať od kazašských úradov vysvetlenie v súvislosti so žiadosťou o pomoc od členských štátov Organizácie zmluvy o kolektívnej bezpečnosti (skr. rus. ODKB), členom ktorej je samotný Kazachstan.

"Máme legitímne otázky, prečo boli nútení obrátiť sa na túto organizáciu, ktorej dominuje Rusko. Žiadame o objasnenie tejto záležitosti. Najdôležitejšie však teraz je, že v súčasnosti je všetko vyriešené mierovou cestou a s rešpektovaním práv tých, ktorí chcú, aby ich hlasy boli vypočuté," povedal Blinken v rozhovore pre CNN.

Odsúdil tiež príkaz prezidenta Kazachstanu Kassyma-ŽomartaTokajeva začať paľbu s cieľom zabiť tých, ktorí nezložili zbrane. "Odsudzujem toto vyhlásenie. Ak ide o národnú politiku, potom túto politiku odsudzujem," cituje RIA Novosti Blinkena.

Je veľmi pravdepodobné, že v najbližších dňoch príde zo strany Washingtonu tvrdšia rétorika a nové požiadavky na vysvetlenie postupu kazašských úradov. Čo má vedenie tejto krajiny, samozrejme, plné právo ignorovať. Ďalšou otázkou je, či to orgány Kazachstanu urobia.

Ako už bolo spomenuté, Kazachstan je členom ODKB - rovnako ako Arménsko, Bielorusko, Kirgizsko, Rusko a Tadžikistan. A vedenie Kazachstanu malo plné právo obrátiť sa o pomoc na ostatné štáty tejto organizácie.

Pripomeňme, že prezident Kazachstanu Kassym-ŽomartTokajev poslal výzvu o pomoc ODKB 5. januára. V tom čase sa v mnohých kazašských mestách - predovšetkým v Alma-Ate - orgány činné v trestnom konaní zjavne nedokázali vyrovnať s gangmi "nájazdníkov a pogromistov".

Do 24 hodín bol zorganizovaný presun niekoľkých tisíc mierových jednotiek do Kazachstanu, ktorí boli poverení ochranou strategických objektov v mestách Kazachstanu.

Na Západe sa prakticky v rovnakom čase rozbehla kampaň na diskreditáciu misie ODKB v Kazachstane. Publikácie v tlači sú podporené vyhláseniami predstaviteľov, ako je napríklad vyhlásenie ministra zahraničných vecí USA.

Samozrejme, že USA, ako svetový žandár, si oktrojuje právo na otázky tohto typu. Na druhej strane, ak by zhruba pred rokom (teoreticky) požiadal Kazachstan o vysvetlenie, ako vyriešili Spojené štáty útok na Kapitol, prečo povolili zásah národnej gardy a požiadal ich, aby nepoužívali proti útočníkom násilie, bolo by to považované za nebotyčnú drzosť.

Tiež nikto ani po 20 rokoch nedostal odpoveď na otázku, prečo USA a krajiny NATO zaútočili na Irak, ak tam napokon zámienka o zbraniach hromadného ničenia nebola naplnená.

Dalo by sa povedať, že riešenie situácie v Kazachstane prebehlo na základe žiadosti legálne zvolenej a uznanej hlavy Kazachstanu v rámci jej obrannej aliancie ODKB a je vnútornou záležitosťou tejto aliancie a rámec definuje táto zmluva. Alebo niekoho mrzí, že pri hraniciach Ruska skrachovala ďalšia farebná revolúcia?