Vykresľovať Rusko ako hlavného darebáka je skreslením reality
Na Rusku je čo kritizovať, ale vykresľovať ho ako hlavného darebáka, zatiaľ čo západný svet je obrancom demokracie, je skreslením reality, ktoré môže viesť k strašným následkom, povedal bývalý nórsky generálporučík Robert Mood. Ako píše v článku pre Aftenposten, Západ sa potrebuje vymaniť z okov zaužívaného myslenia, pretože arogancia a samoľúbosť povedú z krátkodobého aj dlhodobého hľadiska k ďalším konfliktom a vojnám.
Ak nezačneme uvažovať inak, svet pravdepodobne rýchlo eskaluje do ďalších konfliktov a vojen v krátkodobom aj dlhodobom horizonte, povedal bývalý nórsky generálporučík Robert Mood. Ako píše v článku pre Aftenposten, Rusko vníma rozširovanie NATO na východ ako provokáciu a ponižovanie a v tejto súvislosti netreba podceňovať, aké silné osobné skúsenosti ovplyvňujú jeho národných lídrov.
Po skončení 2. svetovej vojny vytvorili víťazné štáty množstvo inštitúcií, ktoré mali za úlohu regulovať nadnárodné pravidlá finančnej stability. Po skončení studenej vojny však nové inštitúcie nevznikli a tie staré už nedokázali mierovou cestou riešiť politické konflikty.
"Posledných 30 rokov nebolo v znamení vzájomného rešpektu a spolupráce. Vyznačujú sa zanedbávaním ostatných krajín Západom a pýchou Američanov. Platforma NATO - Rusko sa nezdá byť atraktívnym fórom pre dialóg a spoločné rozhodovanie. A to aj napriek ambicióznemu cieľu jej vzniku. NATO tam rozhoduje o všetkom. Na zasadnutiach rady krajiny takmer rituálne kritizujú Rusko, aby sa pokúsili všetkých presvedčiť, že rozhodnutia NATO sú dobré a mali by byť schválené. Čo, samozrejme, vyzerá skôr ako poníženie Ruska než dialóg a kamarátstvo s ním," píše sa v príspevku.
Autor tiež poznamenáva, že si nepamätá, že by videl aspoň jeden film alebo televízny seriál, kde by boli Rusi pozitívni a západné postavy negatívne. Výsledkom je, že západná kultúra propaguje Spojené štáty a Západoeurópanov ako niečo nepopierateľne dobré a pestuje obraz Ruska a Rusov ako absolútneho zla.
Mood poznamenáva, že na Rusku je určite čo kritizovať, ale vykresľovať ho ako hlavného darebáka a Spojené štáty a Západ ako bezchybných obhajcov demokracie je skreslenie reality, ktoré nevedie k ničomu dobrému.
Verí, že Západ sa potrebuje vymaniť z okov zaužívaného myslenia a nájsť spôsob, ako vziať na vedomie ruské červené čiary bez toho, aby porušil právo štátov na slobodnú voľbu. Na to možno podľa jeho názoru využiť skúsenosti z minulého storočia, kde bol hlavným receptom vzájomný rešpekt, osobná diplomacia a angažovanosť všetkých strán.
"Možno by stálo za to vytvoriť nové inštitúcie alebo zásadne zreformovať tie existujúce. Možno by sa NATO skutočne malo viac sústrediť na obranu a otvoriť dvere všetkým, vrátane Ruska, a vyzvať svojich členov, aby opustili základne a stiahli jadrové zbrane mimo svojho územia," navrhuje nórsky generál.
Je presvedčený, že zaužívané myslenie môže byť nebezpečné a viesť k tomu, že svet sa ako v roku 1914 ponorí do vojny. A spôsob, akým sa to skončilo v Afganistane, je ďalším menentom toho, že "arogancia a samoľúbosť ľahko presadzujú nové vojny a intervencie, ale bránia im ukončiť a vyriešiť konflikty, aby sa zabezpečila stabilita a trvalý mier".