USA nasadili špičkové drony na Ukrajinu

28.01.2022

USA dnes prekvapivo nasadili aj špičkový bezpilotný dron na ukrajinsko - ruskú hranicu. Monitoruje sústavne celú hranicu do hĺbky 200 km. Snímok jeho dráhy (priletel z oblasti stredozemneho mora dnes po 02:00 hod nášho času) je z aplikácie FlightRadar.

Northrop Grumman RQ-4 Global Hawk je vojenské bezpilotné lietadlo, operujúce za každého počasia, počas dňa i noci. Global Hawk je zaradený do amerického letectva a plní podobnú úlohu ako Lockheed U-2.

Takmer v reálnom čase dokáže poskytovať snímky rozsiahlych zemepisných oblastí vo vysokom rozlíšením. Počas prieskumnej misie dokáže zmapovať 100,000 km² terénu denne.

Zdá sa, že obavy Američanov sa stupňujú a logicky nadväzujú na pokyn pre rodiny diplomatického zboru USA v Kyjeve evakuovať sa z Ukrajiny najneskôr do pondelka 31.1.2022.

Poobede patroloval dron už v okolí bieloruskej hranice:

Nad Čiernym morom dnes tiež operuje jedno z troch amerických špeciálnych lietadiel pre elektronický boj Boeing RC-135 Rivet Joint.

RC-135W Rivet Joint je špeciálne elektronické pozorovacie lietadlo, ktoré možno použiť vo všetkých vojenských scénároch a to na strategických a taktických misiách. Jeho senzory "nasávajú" elektronické emisie z komunikačných, radarových a iných systémov v zóne 1000 km. 

RC-135W Rivet Joint má na palube multidisciplinárnych špecialistov tzv. Weapons System Officer (WSO) a Weapons System Operator (WSOp), ktorých poslaním je prieskum prvkov elektromagnetického spektra s cieľom získať informácie pre velenie. 

CNN tvrdí, že Biden a Zelenskyj sa počas štvrtkového telefonátu nezhodli na tom, aké veľké je riziko ruskej invázie. Biely dom aj ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí takúto interpretáciu telefonátu odmietlo.

Biden podľa zdroja CNN tvrdil, že invázia môže prísť čoskoro, Zelenskyj vravel, že hrozba z Ruska je nebezpečná, ale nejednoznačná. Televízia na základe zdroja z ukrajinského prostredia napísala, že "telefonát sa nevydaril".

Biely dom to odmieta. "Prezident Biden povedal, že existuje jednoznačná možnosť ruskej invázie vo februári. Povedal to aj verejne a varujeme pred tým mesiace," dodala americká vláda.

Minister zahraničia Ukrajiny Dmytro Kuleba zas vyhlásil, že mediálne správy o napätí či konflikte medzi Zelenským a Bidenom sú nepravdivé. 

Zdá sa, že USA už majú utkvelú ideu o skorom začiatku vojny na Ukrajine. A ani už netaja, že im to vyhovuje.