Veľký piatok a Biela Sobota
Dnes je Biela sobota, podľa kresťanskej tradície druhý deň takzvaného veľkonočného trojdnia, ktoré zahŕňa Veľký piatok, Bielu sobotu a nedeľný Boží hod veľkonočný. Veľký piatok je pripomienkou dňa, kedy bol Kristus umučený a zomrel na kríži.
Biela sobota, deň pobytu Krista v hrobe, nočnými obradmi prechádza do nedeľe, kedy sa oslavuje zmŕtvychvstanie. Veľká noc je vrcholom cirkevného roka a najväčšími kresťanskými sviatkami. Tento rok ale rovnako ako pred rokom oslavy tohto sviatku obmedzujú opatrenia vlády proti šíreniu koronavírusy.
Veľký piatok je prvým dňom takzvaného veľkonočného trojdnia. Nasleduje po ňom Biela sobota, kedy v podvečer začína slávnosť Kristovho vzkriesenia a nočnými obradmi prechádza do nedeľe, kedy sa oslavuje zmŕtvychvstanie.
Počas Bielej soboty sa zvony vrátili z Ríma, kam odleteli na Zelený štvrtok. Tento deň sa obvykle nekonajú omše ani ďalšie sviatosti, okrem pomazania chorých a sviatosti zmierenia. Až po západe Slnka začína veľkonočná noc (vigílie), a tým začína slávnosť Kristovho vzkriesenia.
Názov Biela sobota pravdepodobne pochádza od bielych krstných rúch krstencov, ktorí prijali krst práve počas Veľkonočnej noci. Názov môže tiež pochádzať z ľudových zvykov veľkého upratovania a bielenia deň pred oslavou zmŕtvychvstania. V minulosti tento deň domácnosti okrem upratovania pripravovali obradné aj sviatočné pokrmy, ľudia piekli mazance a veľkonočné baránky, muži plietli korbáče a ženy zdobili veľkonočné vajíčka.
Triduum v rade cirkevných spoločenstiev predstavuje vrchol liturgického roka, pretože obsahuje ústredný bod kresťanskej zvesti: vykúpenie ľudstva skrze obeť Ježiša Krista za hriechy človeka a jeho víťazstvo nad smrťou v udalosti zmŕtvychvstania.
V ľudovej tradícii sa s Veľkým piatkom spájal rad zvykov - ľudia sa v tento deň napríklad umývali vodou alebo rosou, aby boli chránení pred chorobami. Nemala by sa prať bielizeň a hýbať zemou, teda pracovať na poli alebo v sade. Niektorí verili, že krajina vydáva svoje poklady alebo, že vodníci vychádzajú na súš. Rad povier bola tiež spojená s vierou v čarodejnice a s hľadaním ochrany pred uhranutím.
Ako deň pracovného pokoja alebo štátny sviatok sa Veľký piatok oslavuje asi v 40 krajinách sveta, napríklad v Británii, Nemecku, Rakúsku, slovenskom, Škandinávii, Austrálii, Brazílii, Kanade alebo na Kube. Štátnym sviatkom bol aj v niekdajšom Československu, za komunistického režimu v roku 1951 bol ale zrušený. Od roku 2016 je opäť štátnym sviatkom.