Sputnik V hovorí Slovensku  Hasta la vista baby a poputuje do Nemecka

08.04.2021

Slovensko podľa štátneho Ruského fondu priamych investícií (RDIF), ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V v zahraničí, porušilo kontrakt na dodávku tejto očkovacej látky proti covidu-19. Fond preto požiadal slovenskú vládu, aby vrátila zásielku tejto vakcíny, uviedla agentúra Reuters.

RDIF podľa agentúry TASS povedal, že slovenský Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) porušil zmluvu tým, že zadal testovanie dodanej dávky Sputnik V laboratóriu, ktorá nie je súčasťou siete oficiálnych certifikovaných laboratórií Európskej únie, hoci táto sieť je dostupná.

Takže vakcína Sputnik V a Rusko povedali Slovensku zbohom...

A kde skončí? Pre Rusko to nie je problém - nemecké spolkové štáty sa predsa priam predbiehaju...

Po vzore Bavorska sa chce na nákupe vakcíny Sputnik V dohodnúť s Ruskom aj nemecká spolková krajina Meklenbursko-Predné Pomoransko, záujem má o milión dávok. Dnes to v rozhlasovej stanici NDR povedal tamojší minister zdravotníctva Harry Glawe. O Sputnika rokuje s Moskvou tiež Brandenbursko. Ruský preparát proti chorobe covid-19, ktorý zatiaľ nie je v Európskej únii povolený, chce nakúpiť aj nemecká spolková vláda, v strede svojej únijnej kolegov nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Spahn dnes v rozhovore s rozhlasovou stanicou WDR5 povedal, že Nemecko chystá bilaterálne rozhovory s Ruskom o prípadných dodávkach Sputnika V pre prípad, že Európska agentúra pre lieky (EMA) prípravok schváli. Zároveň ale očakáva, že Rusko dodá únii potrebné dáta na schválenie látky.

Európska komisia zatiaľ o predbežnom nákupe Sputnika nevie. "Preto som na rokovaní s Úniou a ministrami zdravotníctva oznámil, že budeme s Ruskom bilaterálne rokovať. Najskôr ale o tom, kedy a aké množstvo by mohlo doručiť," vysvetlil Spahn.

Bavorský premiér Markus Söder v stredu na tlačovej konferencii oznámil, že Bavorsko sa predbežne dohodlo s Ruskom na výrobe Sputnika V v bavorskom mesta Illertissen, kde by mohlo ešte v júli získať približne 2,5 milióna dávok. Podmienkou pre využitie tejto látky je ale podľa neho schválenie EMA, alebo príslušnými nemeckými úradmi.

Dnes potom zámer zaobstarať si Sputnik V ohlásilo aj Meklenbursko-Predpomoransko. 

Tamojší zemský minister zdravotníctva Glawe povedal, že ešte dnes do Moskvy pošle zmluvu na jeden milión dávok. Počíta s tým, že s aplikáciou Sputnika V by táto spolková krajina mohla začať na konci mája, prípadne začiatkom júna. Nákup bude stáť desať miliónov eur (258 miliónov korún) a náklady uhradí spolková vláda, ktorá nákupy všetkých vakcín pre jednotlivé nemeckej krajiny zaisťuje.

Tiež brandenburský premiér Dietmar Woidke dnes povedal, že o možnom nákupe Sputnika V jeho krajina s Ruskom rokuje. "To, čo oznámil Söder, vo mne vyvolalo veľké sympatie," povedal Woidke. "My tiež vyjednávame s ruskými partnermi," dodal s tým, že konkrétna podoba dohody ešte neexistuje.

Šéf frakcie Kresťanskodemokratickej únie (CDU) v durynskom krajinskom sneme Mario Voigt medzitým vyzval zemského premiéra Bodo Ramelowa, aby si Sputnik V obstaralo aj Durínsko. 

CDU je v Durínsku opozičnou stranou, menšinovú zemskú vládu vedie postkomunistická Ľavica so sociálnymi demokratmi (SPD) a Zelenými. Podľa Voigt je najvyšší čas prestať otáľať a obratom si zaistiť ruskú vakcínu.

Denník Lepziger Volkszeitung dnes napísal, že saský premiér Michael Kretschmer sa chce v Moskve sám na Sputnik počas svojej aprílovej návštevy informovať, pretože je potrebné využiť každú dostupnú vakcínu. O nasadení Sputnika, ak bude schválený, Kretschmer hovoril v minulosti niekoľkokrát, sám ale podľa denníka Sächsische Zeitung žiadne objednávky neplánuje. "Je správne, keď rokovania prevezme spolková vláda," povedal dnes.

Aktualizácia 9.4.2021!

Podľa zdrojov z oblasti diplomacie tu nejde len o to, že Sputniky musíme vrátiť. Odovzdať ich máme totiž maďarskej strane, kam sám Ivan Korčok priznal, že má Matovič namierené hneď 9.4. Príkaz Rusov na bezodkladne odovzdanie všetkých vakcín Sputnik maďarskej strane potvrdil pre TASR aj predseda SNS Andrej Danko. Zajtra pôjde na stretnutí v Maďarsku tiež o tému Sputnikov a pravdepodobne aj o toto odovzdanie pomocou našich vládnych špeciálov.