Češi dovŕšili zamatovú revolúciu - budú mať národného vtáka

02.02.2022

Česko sa dočká svojho národného vtáka. Vec, s ktorou prišiel na sneme občianskych demokratov Alexander Vondra, sa dostala aj do programového vyhlásenia vlády Petra Fialu. Prípravy ankety sú ešte len v začiatkoch, podľa odborníkov je však dôležité si už na začiatku premyslieť, čo vlastne bude národný vták symbolizovať a ako ho Česká republika bude používať. S odvolaním sa na Programové vyhlásenie vlády ČR o tom informoval portál iDnes.cz.

Víťazstvo Alexandra Vondru. Tak by sa dala pomenovať skutočnosť, že sa vo volebnom programe, ale nakoniec aj v programovom vyhlásení vlády Petra Fialu objavilo, že si Česko zvolí svojho národného vtáka. "V spolupráci s Českou spoločnosťou ornitologickou podporíme celoštátnu kampaň, ktorá vyberie českého národného vtáka", zaviazala sa vláda.

Návrh na výber národného vtáka Vondra podal už v roku 2020 na volebnom kongrese občianskych demokratov, kým ho kolegovia zvolili do vedenia ODS. "Ak máme ľudí zaujať, potrebujeme niekoľko zrozumiteľných vlajkových zámerov. Ľud si žiada zábavu," vyhlásil vtedy europoslanec.

Saša Vondra má trošičku obavy, aby sa z tak dôležitej záležitosti akou je potreba mať vlastného vtáka, nestali folklórne slávnosti. Vieme, že priatelia za riekou Moravou majú silné sklony k recesii. A tak chce celý proces premyslieť v spolupráci s ornitologickou spoločnosťou a ministerstvom životného prostredia, vytýčiť ciele celej akcie a do výberu národného vtáka zapojiť aj školy a mládež. Jednoducho seriózna akcia.

Poukazuje zároveň, že v tejto veci si treba všetko dobre premyslieť. A odpovedať si aj otázku, kde národný vták nájde využitie. Jeden príklad zo zahraničia - Spojené štáty americké majú orla bielohlavého. Ten sa objavuje napríklad v znaku prezidenta USA. V kontexte s ekologickým "nastrojením" JoeBindena predstavuje tento vták v USA symbol harmónie človeka a prírody.

Česko, podobne ako Slovensko je jednou z menšiny krajín, ktorá národného vtáka nemá. Predtým malo Československo v znaku leva, ale uznajte - lev nie je predsa vták. Napríklad symbolom Francúzska je galský kohút, Litvy bocian biely, Rakúšania majú lastovičku obyčajnú. Vtáčia symbolika ale funguje aj mimo Európy, kedy známym symbolom Nového Zélandu je vták kivi. Českí ornitológovia už od začiatku deväťdesiatych rokov organizujú anketu o "Vtáka roku". V tomto roku sa ním stal zvonček zelený.

iDnes.cz urobil prieskum medzi vyše 15 500 Čechmi, ktorého vtáka by si vybrali za národného. Keby ste očakávali, že národným vtákom Česka sa stal veľký vták ako sokol, nestalo sa tak. Mal len niečo cez 1 100 hlasov. Zatiaľ v ankete vedie straka so skoro 5 300 hlasmi. Myslíme si, že poslanec SašaVondra bude mať trocha problém zdôvodniť, prečo práve straka. Žeby podľa budovy Strakovej akadémie, kde sídli vláda ČR? Alebo Česi poukazujú na divoké deväťdesiate roky minulého storočia?

Treba poznamenať, že Slovensko tiež nemá svojho národného vtáka. Teda oficiálne! Kedy sa toho ujme nejaká strana, či hnutie a príde s iniciatívou na zvolanie referenda s otázkou: "Ktorého vtáka by ste chceli za národného vtáka Slovenska?" Bolo by treba usmerniť, že by to nemal byť národný vták zo skupiny homo sapiens.

Máme však niekoľko odporúčaní. Vzhľadom k úrovni školstva a plagiátorstva by to nemala byť sova. Orlicu už majú iné krajiny, ale naši sokoli a sokolíci sa úspešne ujali vo futbale a mohli by sme mať aj hymnu "Hej, sokoly!" V niektorých progresívnych kruhoch sú tiež v tejto dobe cooljastrabi. Je však škoda, že nám bratia z Česka vyfúkli straku. Krásny národný vták taká straka. A sadlo by ku nej národné príslovie: "Kto nekradne, okráda rodinu!"