Korytnačka, ktorá má 190 rokov

05.02.2022

Táto obrovská seychelská korytnačka sa údajne vyliahla z vajíčka v roku 1832 a potom bola v roku 1882 darovaná guvernérovi Svätej Heleny, kde žije dodnes. Jonathan pred pár dňami získala zápis do Guinessovej knihy rekordov akonajstaršie žijúce suchozemské zviera, informuje o tom FranceInfo.

V roku 2022 to bolo 190 rokov, čo sa v roku 1832 z vajíčka vyliahla obrovská seychelská korytnačka Jonathan. Je to jeden z najväčších známych druhov suchozemských korytnačiek, samci môžu hmotnosťou presiahnuť 200 kg a na dĺžku môžu mať aj 1,20 m. Nádherné živočíchy dosahujú vek dospelosti okolo 50 roku.

A práve to umožnilo prisúdiť vek Jonathana, keďže ho v roku 1882 ponúkli guvernérovi ostrova Svätá Helena. Keďže bol v tom čase už dospelý, výpočet sa robil takto: 1882 - 50 = 1832. To naznačuje, že v skutočnosti môže mať viac ako 190 rokov. Aspoň to si myslí jeho ošetrujúci veterinár Joe Hollinsv rozhovore pre Washington Post: " Je to symbol vytrvalosti, keďže kým sa vojny, hladomory, epidémie, panovníci striedali, národy sa rodili a zanikali, on žil svoj život potichu, absolútne si neuvedomoval plynutie času."

Skutočnosť, že bol Jonathan na Svätej Helene, malom ostrove stratenom uprostred južného Atlantiku, ho dobre chránila. Vrátane toho najhoršieho, t. j. byť zjedený. "Pred desiatimi rokmi malo zviera nedostatok vitamínov a minerálov," vysvetľuje Joe Hollins, "ale vyliečilo sa a darí sa mu veľmi dobre. Pravdaže, už nevidí a zlyháva mu čuch, ale veľmi dobre počuje a zje všetko, čo mu dajú z ruky - šalát, mrkvu, uhorky, jablká, banány."

Okrem toho sa pravidelne pári s tromi príbuznými toho istého druhu. Priemerná dĺžka života obrovských korytnačiek je 150 rokov, ale jednoduchá každodenná rutina umožnila Jonathanovi prekonať ju a dokonca predbehnúť doterajšieho držiteľa rekordu, ktorý zomrel vo veku 188 rokov

Tento rok vyhral rekord najstaršieho žijúceho suchozemského zvieraťa . "Suchozemského", pretože niektoré žraloky žijú ešte dlhšie bez toho, aby to bolo možné dlhodobo sledovať.

Napriek tomu je tento rekord v dlhovekosti fascinujúci: stačí sa pozrieť, koľko rôznych informácií sa len v posledných dňoch zdieľalo po celom svete. Niet pochýb, že Jonathan konfrontuje závratnosť plynúceho času, dlhý zoznam všetkého, čo sa stalo v jeho živote, a všetko, čo sa ešte stane, pretože by sa mohol dožiť 200 rokov.