Zelenskyj brzdí vojnový elán USA a mainstreamu

29.01.2022
Ukrajina v spore s Ruskom nepotrebuje paniku, napätie sa teraz nevyhrocuje, aj keď sa to do budúcnosti nedá vylúčiť, vyhlásil v piatok ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Na tlačovej konferencii pre západných novinárov tiež podľa agentúr apeloval, že Západ by mal otvorene povedať, či Ukrajina raz vstúpi do Severoatlantickej aliancie. Okrem členstva v NATO nevidí pre svoju krajinu prezident žiadne iné bezpečnostné záruky.

"Nepotrebujeme paniku (ohľadne prípadnej ruskej invázie), potrebujeme stabilizovať našu ekonomiku," zdôraznil Zelenskyj podľa agentúry AFP.

Ukrajinský prezident pripustil, že nedokáže povedať, či "zajtra alebo vo februári vypukne vojna", podotkla agentúra Reuters. Ak by konflikt vypukol, neobmedzil by sa len na území Ukrajiny, varoval Zelenskyj s tým, že by mal podobu hybridnej vojny. Prezident tiež pokladal za vhodné zdôrazniť svoju plnú dôveru v ukrajinskú armádu, zocelenú ôsmimi rokmi bojov s proruskými separatistami na východe krajiny, ktorej úroveň podľa prezidenta nie je slabšia ako schopnosti armád členských štátov Severoatlantickej aliancie.

"Teraz nezaznamenávame väčšiu eskaláciu ako predtým. Áno, zväčšil sa počet (ruských) vojakov (pri hraniciach Ukrajiny), ale na to som upozorňoval už na začiatku minulého roka, keď Rusko podnikalo vojenské cvičenia. Teraz sa nedomnievam, že situácia je napätejšia, než bola vtedy, keď (ruské) cvičenia vrcholili. Ale vtedy sa neviedla taká informačná politika," povedal šéf štátu podľa agentúry Unian a apeloval na médiá, aby informovali vyvážene a novinári si všímali, že po kyjevských uliciach tanky nejazdia.

Zelenskyj, ktorý mal vo štvrtok večer dvojhodinový rozhovor s americkým prezidentom Bidenom, opäť poprel prípadné rozpory a napätia, o ktorých sa po telefonáte spomínali americké médiá. "Nemáme nedorozumenia s prezidentom Spojených štátov. Proste hlboko chápem, čo sa deje v mojom štáte, zatiaľ čo on (Biden) hlboko chápe, čo sa deje v USA, a to je všetko," povedal Zelenskyj podľa agentúry Unian.

Proti tvrdeniu televíznej stanice CNN, že štvrtkový rozhovor oboch prezidentov sa príliš nepodaril, pretože sa obaja lídri nezhodli na miere rizika ruskej invázie na Ukrajinu, sa medzitým už ohradil Biely dom aj šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba.

Zdroj CNN opísal rozhovor ako "dlhý a úprimný", Biden v ňom údajne varoval pred bezprostredne hroziacim útokom a povedal, že invázia je teraz v podstate istá a dôjde k nej niekedy vo februári, až dostatočne premrzne pôda. Zelenskyj však podľa CNN znovu zopakoval svoj postoj, že hrozba z Ruska je "nebezpečná, ale nejednoznačná".

Za cynické označil Zelenskyj slová Lavrova, ktorý ukrajinského prezidenta pozval na návštevu Moskvy či iných ruských miest. Pripomenul, že ruská strana dopredu odmieta na možných stretnutiach hovoriť o Donbase, čiastočne ovládanom proruskými separatistami, aby Kyjev prinútila k priamym rokovaniam s povstalcami. To až doteraz Ukrajina odmieta urobiť, separatistov totiž pokladá iba za bábky Moskvy.

"K čomu je také posolstvo? Veď hovoria, že nemôžu rokovať o Donbase, že je to vnútorná vec. Prečo nabáda k takej podobe schôdzky, aby s tým pozvaný nesúhlasil? O čom potom rokovať? Veď (Lavrov) je dospelý, vraj s bohatými skúsenosťami. Prečo navrhuje niečo, čo nepovedie k žiadnemu výsledku? Asi je mu jedno, či na hranici ľudia umierajú. Je to tupý cynizmus," rozhorčil sa Zelenskyj a zdôraznil, že ako ukrajinský prezident musí o Donbase rokovať. Súčasne uistil, že sa nebojí stretnutia s ruskými predstaviteľmi. Zdôraznil, že je pre seriózne jednanie, ktoré by malo zmysel.

Agentúra Unian pripomenula, že Lavrov označil ukrajinského prezidenta za "mládežníka" a "nášho odchovanca", pretože svojho času ako herec vystupoval v ruskej televízii. Minister vyhlásil, že Rusko je pripravené rokovať s ukrajinským vodcom, či už v Moskve, Petrohrade alebo v Soči, ale iba o zlepšení a normalizácii bilaterálnych vzťahov.
 
Moskva označuje konflikt v Donbase, ktorý si od jari 2014 vyžiadal podľa odhadov prinajmenšom 13.000 mŕtvych, za "občiansku vojnu", zatiaľ čo podľa Kyjeva ide o "agresiu Ruska" a nevyhlásenú vojnu proti Ukrajine.

Zelenskyj zjavne akoby precitol a začína vidieť, že nie všetky štáty podliehajú americko-britskému videniu konfliktu medzi Ruskom a Ukrajinou.

Aj kanadský sociológ a komentátor Mathieu Bock-Côté v súvislosti s Ukrajinou napísal v parížskom denníku Le Figaro, že tí, ktorí chcú v ukrajinskej kríze vidieť jednoduchý konflikt medzi demokraciou a autoritárstvom, sú väzňami zastaraných mentálnych schém.

Takto k nemu nepristupujú realistickí Nemci a Francúzi, ktorí síce deklarovali solidaritu s Ukrajinou, ale nezapojili sa do antiruskej hystérie, kde dominujú Spojené štáty za asistencie Veľkej Británie.

Podľa niektorých zdrojov Ukrajinci majú dôvody domnievať sa, že Spojené štáty a Veľká Británia sú so svojou radikálnou rétorikou neporovnateľnou so skutočným stupňom ohrozenia, ako aj s nadšením z "statočných Ukrajincov" bojujúcich a umierajúcich za západnú vec, pripravené "hodiť Ukrajinu pod autobus, aby Rusko uviazlo v zničujúcej vojne."