60 rokov od bratskej pomoci USA kubánskemu ľudu alebo krach CIA v Zátoke svíň

19.04.2021

Po odstúpení šéfa kubánskej komunistickej strany Raúla Castra vo vláde krajiny po prvýkrát za 62 rokov nezostala ani jedna osoba s priezviskom Castro, uvádza CNN. Ako poznamenáva televízna stanica, tvárou v tvár poklesu HDP v krajine v dôsledku pandémie, hľadanie spôsobu, ako modernizovať ekonomiku ostrova, leží na pleciach prezidenta Miguela Diaz-Canela. Je symbolické, že Castrovci odovzdávajú štafetu moci v apríli, kedy uplynulo 60 rokov od invázie žoldnierov podporovaných USA v Zátoke sviní.

Keď Raúl Castro pred tromi rokmi oznámil, že v roku 2021 opustí post šéfa kubánskej komunistickej strany, politik pravdepodobne predpokladal, že krajina bude mať pevné ekonomické základy a prechod na novú generáciu vedenia bude takmer bezproblémový, píše CNN.

Ako je však uvedené na webovej stránke CNN, nedopadlo to celkom tak, ako plánoval Castro. Podľa odhadov vlády sa, v dôsledku poklesu turistického ruchu vplyvom pandémie v roku 2020, HDP krajiny znížilo o 11 %. Kubánci sú každý deň nútení tráviť niekoľko hodín v radoch na jedlo, lieky a ďalšie nevyhnutné doplnky, ktorých je na ostrove nedostatok.

Zatiaľ čo kubánski úradníci tvrdo pracujú na tom, aby zabránili šíreniu koronavírusu, počet prípadov COVID-19 na ostrove stúpa. Zároveň bude trvať najmenej niekoľko ďalších mesiacov, aby sa dala posúdiť úspešnosť vakcín proti koronavírusu vyvíjaných na Kube.

Raúl Castro spolu s bratom Fidelom stál v čele strany od prvých rokov revolúcie, takže bolo takmer nemožné určiť, kde končí vláda a kde sa strana začína. V roku 2018 však rezignoval na post prezidenta Kuby a postu sa vzdal v prospech svojho nástupcu Miguela Diaz-Canela, ktorý teraz preberá aj vedenie strany.

CNN označuje Castrovu rezignáciu za koniec éry jeho svetoznámeho klanu. Vzhľadom na to, že žiaden z jeho príbuzných nezastáva verejné funkcie, po prvý raz za 62 rokov nezostáva vo vláde ani jedna osoba s menom Castro.

"Potom, ak mi to zdravie dovolí, budem spolu s ľuďmi brániacimi túto revolúciu iba ďalším vojakom," uviedol Castro v roku 2018.

Kuba je jednou z krajín, ktoré sa od konca studenej vojny zmenili najmenej. Teraz, keď miestni úradníci uznávajú, že krajina sa musí prispôsobiť, bude na Diaz-Canelovi, aby našiel spôsob, ako modernizovať ekonomiku ostrova.

Ako je uvedené na webovej stránke CNN, hoci prezident aktívne pracuje na vytváraní vlastného obrazu v očiach verejnosti, a to aj prostredníctvom sociálnych sietí, Diaz-Canel je horlivým vyznávačom ideológie "podľa ktorej prísna štátna kontrola nad ekonomikou zostáva najlepšou voľbou pre Kubu napriek desaťročiam ekonomickej stagnácie".


Uveďme, že Kuba je dlhodobo tŕňom v oku USA, ktoré po desaťročiach embarga a oteplení vzťahov počas pôsobenia D. Trumpa, na ňu opäť uvalili sankcie. Keď sa v roku 1952 dostal k moci diktátor Fulgencio Batista, Kuba bola mohutne podporovaná USA. No 1. januára 1959 bol Batista zvrhnutý revolucionárskou skupinou vedenou dvadsaťsedemročným Fidelom Castrom. Kuba sa stala socialistickým štátom po tom, ako bola nastolená revolučná vláda a jej predsedom sa stal Fidel Castro, ktorý bol v tejto funkcii až do roku 2008. Vtedy odstúpil a túto funkciu po ňom prebral jeho brat Raúl Castro. Fidel Castro zomrel v roku 2016.

Americká vláda začala vyvíjať snahy na zvrhnutie režimu Fidela Castra už krátko po tom, ako sa po víťazstve Kubánskej revolúcie ujal na Kube moci a tieto snahy sa zintenzívňovali s rapídnym zhoršovaním vzťahov medzi oboma krajinami, ktoré nastalo v priebehu roku 1959.

17. apríla 1961 sa na pobreží v Zálive svíň na plážach Playa Girón a Playa Larga vylodila vyše 1400 členná skupina kubánskych emigrantov podporovaná CIA. CIA však situáciu na ostrove neodhadla, k povstalcom sa nepridala časť armády ani miestni obyvatelia. Už po prvých náletoch Fidel Castro vyhlásil všeobecnú mobilizáciu a kubánska armáda inváziu v priebehu troch dní porazila, väčšina povstalcov bola zajatá a neskôr vrátená do USA. Akcia vyvolala vlnu odporu a solidarity s Kubou na celom svete.

Akcia vyostrila vzťahy medzi USA a ZSSR. Americká administratíva sa od akcie sprvu snažila dištancovať, neskôr však účasť na nej priznala, načo Nikita Chruščov ponúkol Kube rozsiahlu pomoc a podporu, vďaka ktorej sa Kuba definitívne zblížila so Sovietskym zväzom.

Kuba má vyše 11 mil. obyvateľov. Ekonomika Kuby je riadená štátom a do rozpadnutia ZSSR v roku 1991 s ním bola v úzkom partnerskom zväzku. Naopak, Spojené štáty uvalili na Kubu politické aj ekonomické embargo. Po roku 1991 sa Kuba orientuje najmä na obchodovanie s Čínou. V hospodárstve Kuby dlho viedlo poľnohospodárstvo. Pred rokom 1990 patrila Kuba medzi troch najväčších pestovateľov cukrovej trstiny na svete. Kuba má veľké zdroje nerastných surovín napríklad rúd chrómu, niklu, kobaltu a medi. Nemá však zdroje energie a palivá. Ložiská ropy a zemného plynu sú veľmi malé, krátke rieky bez energie. Energetické suroviny Kuba dovážala zo ZSSR. Kuba je obľúbenou turistickou destináciou, ktorá tvorí významnú časť štátnych príjmov.