A je to tu! Doba ľadová prichádza

07.02.2020

Česká televízia NOVA na svojom portáli priniesla bombastickú šokujúcu informáciu o tom, že na planéte Zem zavládne čoskoro malá doba ľadová. Je to pomerne šokujúce najmä po skoro tridsaťročnom masírovaní verejnosti zo strany masmédií s otepľovaním ako globálnou hrozbou.

V informácii sa ďalej píše, že v najbližších 33 rokoch planétu Zem čaká mráz a snehové búrky, pričom dôjde ku citeľnému ochladeniu. Dôvodom pre to má byť tzv. solárne minimum. "Odborníci z NASA sa domnievajú, že v roku 2020 dôjde ku najväčšiemu solárnemu minimu za posledných 200 rokov. Slnečné paprsky sa na našu planétu nebudú dostávať v potrebnej intenzite ako sme boli doteraz zvyknutí, čo môže spôsobiť dlhé zimy, ktoré môžu byť výrazne chladnejšie," uvádza sa v článku portálu.

Podľa odborníkov, ktorých Nova cituje, sa bude jednať o zmenu počasia, ktorá bude mať na ľudstvo veľký dopad. Hlavne sa bude týkať produkcie potravín. "Slnko pomaly prechádza do obdobia hibernácie (spánku),"cituje portál jedného z expertov.

Ako píše ďalej portál, solárne minimum je normálnou záležitosťou pre Slnko, pričom k nemu dochádza každých 11 rokov. Teraz ale čaká Slnko solárne minimum, ku ktorému dochádza raz za 400 rokov. V tomto prípade sa jedna o tzv. veľké solárne minimum, kedy slnečná aktivita klesá o viac než obvykle. Aktivita Slnka by sa mala  posilniť znovu až v roku 2053.

Experti citovaní Novou prehlásili, že je možné, že zažijeme zimy, ktoré budú podobné zimám v Kanade, kde klesá teplota k mínus 50 stupňom Celzia. Denník The Sun informoval, že posledné  veľké solárne minimum sa odohralo v rokoch 1645 až 1717. Teploty by pritom mali klesnúť po celom svete.

Toľko teda správa českej TV NOVA.

Pre zvedavších uvádzame, že "Malá ľadová doba" sa prejavovala najmä v zimnom období. Svedčia o tom aj záznamy starých kroník. Hovorí sa v nich, že napríklad zima 1233/34 bola taká tuhá, že zamrzla severná časť Jadranského mora. V rokoch 1322/23 vraj zamrzla južná časť Baltského mora a kupci z Roztokov a Rigy voľne prechádzali po ľade. Podobne tomu bolo aj v zime 1407, kedy vraj z Nórska do Dánska prebiehali vlčie svorky. Aj v roku 1709 prešli ľudia z Bornholmu do Švédska po ľade.

Extrémne prejavy počasia v období malej doby ľadovej vplývali aj na každodenný život ľudí, najmä tých, ktorí boli závislí od poľnohospodárstva (pestovania obilia, zemiakov a viniča). Tuhé zimy, chladné a daždivé letá spôsobovali neúrodu aj v dôsledku šírenia rozličných škodcov a chorôb.

Slnečná aktivita alebo slnečná činnosť je komplex dynamických javov, ktoré sa v obmedzenom čase a priestore vyskytujú na slnečnom povrchu alebo tesne pod ním. Prejavuje sa ako magnetické zmeny v atmosfére Slnka a s tým súvisiace rozdielne množstvá vyvrhovaných častíc do okolitého priestoru.

Slnečná aktivita pravidelne kolíše s periódou okolo 11 rokov, ktorá sa nazýva slnečný cyklus. Znamená to, že každých 11 rokov sa na Slnku pozoruje najväčší počet úkazov súvisiacich so slnečnou aktivitou.

Boli zistené aj ďalšie dlhšie slnečné cykly: 200-ročný, 400-ročný a 600-ročný.

Najviditeľnejším prejavom slnečnej aktivity sú slnečné škvrny, ktoré vznikajú následkom zmien magnetického poľa. Škvrna sa utvorí na mieste, kde magnetické pole potláča tepelné prúdenie (konvekciu) zvnútra Slnka a preto dané miesto v porovnaní s okolitým prostredím stmavne. V čase slnečného minima sa škvrny na Slnku takmer nevyskytujú.

Dali sme si samozrejme námahu s overenim tejto správy práve pre šokujuci rozpor jej obsahu s doterajšimi tvrdeniami o trende všeobecného oteplenia, aj keď táto bombastická informácia (uvedená v prvých piatich odstavcoch) pochádza z tzv. mainstreamoveho a teda maximálne dôveryhodného zdroja akým je TV NOVA (je to sestra TV MARKÍZA známej u nás - obe majú totiž spoločného vlastníka - americkú skupinu CME), zistili sme však šokovaní, že ide o hrubú dezinformáciu tzv. "Fake News". A prečo?

NASA žiadne závery ku údajne teraz prichádzajúcemu náhlenu ochladeniu nezverejnila. Odkiaľ teda TV NOVA čerpá takéto nepravdivé informácie? Vychádza totiž len z britského bulváru The Sun a ten ohľadne NASA síce odkazuje na správu, ktorá však popisuje len tzv. Maunderovo minimum. Táto udalosť sa odohrala medzi rokmi 1638-1715 a doprevádzala ho nízka slnečná aktivita - extrémne solárne minimum. Autori The Sun však píšu, že závery NASA sa vzťahujú len k tomuto historickému obdobiu! 

TV NOVA však už tvrdí na svojom portáli, že sa NASA vraj vyjadruje k aktuálne prichádzajúcej zmene klímy... takže pozor milí čitatelia - ani také mediálne giganty a samozvané prirodzené autority ako TV NOVA nehovoria resp. nepíšu vždy pravdu!