A je to tu! Podľa Američanov ZSSR rozpútal 2.SV

30.03.2021

Revízia histórie druhej svetovej vojny vstupuje do novej fázy, píšu RIA Novosti. Západ v poslednom období aktívne zavádza myšlienku, že Sovietsky zväz a nacistické Nemecko spoločne rozpútali vojnu a že sú za to rovnako zodpovední Stalin a Hitler. Teraz idú ideológovia revizionizmu nepredvídateľne ďalej, snažia sa presadiť myšlienku, že Hitler bol menšie zlo. Ak sa tento nebezpečný proces revízie histórie nezastaví, stane sa ďalšia etapa nevyhnutne úplným ospravedlnením alebo dokonca glorifikáciou nemeckého Führera a ideológie nacizmu ako takej.

Takýto záver možno vyvodiť z informácií bezprostredne povydaní knihy "Stalinova vojna" od Seana McMeekina, známeho svojimi provokáciami americkej revízie histórie (nemožno si dovoliť označiť ho za historika). 

Američan sa preslávil svojimi dielami, v ktorých obviňuje Rusko a Rusov zo všetkých problémov ľudstva. Azda jeho najškandalóznejším výtvorom bola kniha, ktorá vyšla pred desiatimi rokmi. Už samotný názov objasňuje jej obsah -"Ruské korene prvej svetovej vojny". To znamená, že podľa autora svetový masaker z roku 1914 rozpútali nie Nemecko a Rakúsko-Uhorsko, ako sa doteraz verilo, ale Ruské impérium.

Kniha, vtedy ešte málo známeho autora, ktorý pracoval ako odborný asistent na univerzite v Ankare, na vlne rastúcej kritiky zahraničnej politiky moderného Ruska, okamžite prišlana Západe vhod a dostala vynikajúce recenzie v tlači a dokonca aj literárne ceny . Žiadne z McMeekinových následných diel nevyvolalo takú pozornosť a nespôsobilo také kontroverzie.

Zrejme si uvedomujúc, že ​​teraz, uprostred nových "historických vojen", ktoré na Rusko uvalil Západ, sa naplnili priaznivé okolnosti pre ďalšiu pseudohistorickú provokáciu. McMeekin (dnes profesor na prestížnej New York Bard College) sa rozhodol zverejniť knihu, v ktorej obvinil Rusko z vypuknutia druhej svetovej vojny. To znamená, že Američan neustále dokazuje, že za všetky ťažkosti a katastrofy v dejinách môžu vždy Rusi. Ak to pôjde v časovej osi histórie ďalej, tak aj za masaker vo vietnamskej dedine My Lai môžu Rusi.

Áno, vyhlásenie nie je nič nové o rovnakej zodpovednosti Hitlera a Stalina za začiatok vojny. Túto myšlienku (ktorá sa spočiatku mnohým na Západe zdala divoká) svojho času hodili do akademickej diskusie revizionistickí predchodcovia McMeekina. Táto myšlienka sa dlho rozvíjala a dokonca uznávala na úrovni úradných rozhodnutí rôznych orgánov na Západe. Dôkazom toho je aj škandalózne uznesenie Európskeho parlamentu prijaté k 80. výročiu vypuknutia druhej svetovej vojny zrovnoprávňujúce nacistické Nemecko a stalinistický ZSSR. Toto uznesenie,vzhľadom k historickej pamäti obyvateľov Európy,mainstream nepriniesol a zapadlo prachom v archívoch EÚ.Ale určite sa v príhodnej chvíli vytiahne.

Pripomeňme, že ruský prezident reagoval na toto uznesenie veľkým článkom "75 rokov Veľkého víťazstva. Spoločná zodpovednosť za históriu a budúcnosť". "Verím, že takéto papiere - toto uznesenie nemôžem nazvať dokumentom - nesú nebezpečné, skutočné hrozby," napísal ruský vodca minulý rok a za takéto hrozby označil "zámernú politiku ničenia povojnového svetového poriadku".

Ale postupným prirovnávaním Stalina a Hitlera západní politici a akademickí vedci navádzajú na zmiernenie náhľadu na nacistického vodcu alebo jeho označenie za menšie zlo. Výnimkou neboli niektorí marginálni, priami nacisti a posadnutí "ruskou hrozbou" politiky pobaltských štátov a Ukrajiny .

To, čo McMeekin robí, je začiatok procesu postupného upevňovania marginálnej pseudohistorickej myšlienky, najskôr v akademickom prostredí Západu, až potom v politických kruhoch a vo verejnom povedomí. To znamená, že hrá rolu akéhosi ideologického "ľadoborca", ktorý na prvý pohľad tlačí masám divokú myšlienku, ktorá nemá nič spoločné s historickou pravdou.

Podľa amerického profesora túto vojnu chcel a začať Stalin, nie Hitler. Ten sa jej snažil vyhnúť a bol do nej vtiahnutý iba kvôli krátkozrakosti západných vodcov. V jednom zo svojich nedávnych článkov pre časopis The Spectator McMeekin dokonca tvrdí, že Winston Churchill kvôli svojej nevysvetliteľnej láske k sovietskemu vodcovi obetoval Britské impérium.

Autor sa netají tým, že ľutuje, že sa Západ v roku 1939 nezjednotil na obranu Fínska v "širokej medzinárodnej koalícii proti totalitnej agresii". Zdôrazňuje, že hovorí o spojenectve nielen demokratických štátov Európy, ale aj Spojených štátov a formujúcej sa "fašistickej osi". Aj autor recenzie tejto knihy v The Sunday Times pripustil, že "vyzerá to skôr ako scenár počítačovej hry, než ako vážny historický predpoklad".

McMeekin pomenoval najhlbšiu chybu Západu, ktorá pomohla Sovietskemu zväzu počas vojny, a myslí si, že americký prezident Franklin Roosevelt mal "počúvať americkú verejnú mienku" a umožniť vzájomné ničenie Hitlera a Stalina. A bolo určite chybné poslať "vašich synov, aby zomreli v globálnej vojne, aby bola väčšina Európy a Ázie komunistická". Autor uzatvára svoju knihu s ľútosťou nad tým, že V. Británia a USA sa po okupácii Francúzska nedohodla s Japonskom ešte pred Pearl Harborom. Namiesto toho, si podľa McMeekina, vybrali "nesprávneho partnera", čím odsúdili milióny ľudí "na desaťročia útlaku a novú formu teroru". To znamená, že Západ, ktorý vstúpil do spojenectva so ZSSR, si z pohľadu amerického profesora vybral väčšie zlo.

Zdá sa, že McMeekin nevie nič o táboroch smrti, o plynových komorách, o vyhladení miliónov ľudí nacistami iba pre ich národnosť, náboženstvo, sexuálnu orientáciu, príslušnosť k inej rase, duševné choroby atď. Alebo to myslí vážne a je presvedčený, že nemeckí nacisti by nerobili nič z toho, keby vstúpili do spojenectva s "demokratickou" Európou proti spoločnému nepriateľovi Stalinovi? Američan si zrejme myslí, že vyvražďovanie Židov sa začalo rozhodnutím konferencie vo Wannsee v januári 1942, keď Hitler jednoducho nemal čo robiť s väzňami koncentračných táborov. A nevie nič o tom, že Babi Jar a Ľvovský pogrom sa stali v lete a na jeseň 1941, a zároveň sa objavili "plynové dodávky" - mobilné plynové komory, v ktorých boli vraždení prenasledovaní "podľudia". Je to smiešne predpokladať.

Ale zdá sa, že nenávisť k Rusku je v očiach Američana taká veľká, že dokáže odpustiť takéto "Hitlerove žartíky". Zdôrazňujeme, že hovoríme o rusofóbii, nielen o antikomunizme alebo nechuti k Stalinovi, ak si uvedomíme, že McMeekin obvinil Rusko aj z rozpútania prvej svetovej vojny.

Preto sa dá predpokladať, že obsah tejto knihy spôsobí potešenie vo významných kruhoch politikov na Západe, ktorí postavili protiruskú rétoriku do čela medzinárodných vzťahov našej doby. Nie je náhodou, že vydavateľstvo Hachette Book, ktorého divízia vydáva túto knihu, jej uvedením priamo vrhá návod do sveta našej doby - "inovatívne prehodnocovanie druhej svetovej vojny." A potom tí istí ľudia obvinia Rusko z "revízie histórie".

V zásade sa zdá, že prvé recenzie knihy sú opatrné. Ako je typické pre každý ideologický "ľadoborec", McMeekinova “práca” sa doteraz stretla buď s vážnou kritikou (ako v prípade recenzie z The Sunday Times), alebo s presným hodnotením v štýle "ani náš, ani váš". Za týchto okolností recenzent Financial Times píše: "McMeekin má pravdu, že sme druhú svetovú vojnu príliš dlho hodnotili jednostranne. Dúfa, že jeho kniha povzbudí k prehodnoteniu vojny a jej následkov." To znamená, že recenzenti sa stále boja plne pripojiť k ľútosti autora, že Washington a Londýn nevstúpili do spojenectva s nacistami, ale zároveň to považujú za správne revidovať históriu vojny.

Pritom nikto z nich nevenoval pozornosť veľmi indikatívnej skutočnosti. Súdiac podľa oznámení, vydanie knihy "Stalinova vojna" je naplánované na 20. apríla. Taký darček od Seana McMeekina k narodeninám Adolfa Hitlera. Je ťažké predpokladať, že ide o náhodu. Americký profesor dáva jasne najavo, že cesta k úplnej rehabilitácii nacistického Führera a ideológie nacizmu začína tu a teraz. Podklad pre to pripravili McMeekinovi predchodcovia, ktorí o sebe tvrdia, že sú "historici", a každý deň ju pripravujú aj moderní rusofóbnipolitici, ktorí považujú Rusko za absolútne zlo bez ohľadu na formu vlády.

Preto je pre Rusko taký dôležitý boj za zachovanie historickej pamäti Veľkej vlasteneckej vojny a je neprípustná revíziahistórie druhej svetovej vojny. Nemali by však existovať ilúzie, že tento revizionizmus je zameraný na minulosť, ale na súčasnosť a budúcnosť Ruska.

Pre profesora McMeekina máme námet na ďalší "historický" počin. Mohol by napísať prácu o tom, že USA malo síce prvú atómovú bombu na svete, ale Hirošimu a Nagasaki bombardovali už po ukončení 2. svetovej vojny v Európe vlastne Rusi. Iľja Muromec v štýle segalovských trhákov ukradol z dobre zabezpečených skladov 2 ks atómových bômb a po prestrelke ich prepašoval do Ruska. Výsledok v počte státisícov nevinných obetí už vieme. Len čo na to Japonci?...

Len aby sa nezabudlo

Vo vietnamsko-americkej vojne došlo 16.3.1968 k masakru v dedine My Lai. 23. pešia divízia US Army vyvraždila približne 347 až 504 neozbrojených vietnamských civilistov, včítane žien a deti. Tento zločin mal obrovský ohlas vo svete. Vinníkov nikdy nepostavili pred súd okrem kapitana Williama Calleya za vraždu dvoch civilistov...