A teraz sa už pobili aj o husaciu pečeň!

31.03.2021

Ešte máme v čerstvej pamäti ako ťažko sa rodila zmluva o rozvode EÚ a Veľkej Británie. Jednou z vážnych prekážok bol spor Francúzska a Veľkej Británie o rybolov. Tiež boli a sú časté roztržky ohľadom migrantov. Najnovšie prepukla snaha Spojeného kráľovstva a zákaz prípravy známej francúzskej pochúťky z foie gras, čo je vykŕmená husacia alebo kačacia pečeň. O tomto, tak podstatnom spore, priniesol informáciu portál The Guardian.

Foie gras sa v tej či onej podobe podávalo na banketoch faraónov a na dvore Ľudovíta XIV. Aj v súčasnosti je v ponuke lepších reštaurácií na celom svete.

Po brexite však fanúšikovia prehrávajú boj o udržanie foie gras na jedálnom lístku vo V. Británii po rokoch kampane odporcov, ktorí sú zhrození drastickým výkrmom kačiek a husí.

Zásadný útok prišiel od skupiny poslancov z viacerých politických strán, ktorí písomne ​​požiadali ministrov, aby zabezpečili splnenie prísľubu zákazu predaja foie gras vo Veľkej Británii. Poslanci všetkých politických strán vo Veľkej Británii podpísali list, ktorý koordinovala skupina "Zvieracia rovnosť", ktorý bol zaslaný ministrovi životného prostredia Georgovi Eusticeovi a lordovi Goldsmithovi, ministrovi pre dobré životné podmienky zvierat.

Tento mesiac ministerstvo životného prostredia, výživy a vidieckych záležitostí uviedlo, že "skúma ďalšie obmedzenia" po správach, že lord Goldsmith bol odhodlaný zakázať predaj vo Veľkej Británii. Stalo sa tak po tom, čo sa spoločnosť Fortnum & Mason konečne rozhodla prestať s chovom foie gras po viac ako desiatich rokoch protestov skupín pre dobré životné podmienky zvierat, celebrít a v roku 2013 lordom Goldsmithom ako vtedajším redaktorom časopisu pre ekológiu.

"Aj keď sme nadšení, že vidíme tento nedávny vývoj, čím dlhšie budeme čakať, tým viac budú tieto zvieratá trpieť. V nasledujúcich mesiacoch budú tisíce ďalších kačíc a husí znášať mučivé zaobchádzanie týmto krutým postupom," uvádza sa v liste. "Žiadame vás, aby ste konkrétne potvrdili, kedy a ako plánujete zapracovať tento právny predpis do zákona."

Foie gras (vykŕmená alebo biela pečeň) sa produkuje násilným kŕmením kačiek alebo husí, čo je proces známy ako sonda, kedy sa zrno nalieva do lievika alebo trubice, cez ktorú sa vtláča do vtáčieho krku. Po dvoch týždňoch pečeň opuchne na mnohonásobok svojej normálnej veľkosti.

Gurmáni foie gras si pochutnávajú na výslednej maslovej textúre pečene. Aktivisti tvrdia, že tento proces je barbarský a bolestivý pre vtáky, ktoré prežívajú veľké utrpenie. Dve osobnosti, ktoré tento list podporujú, budú Lordovi Goldsmithovi nápomocné - konzervatívni poslanci Sir David Amess a Henry Smith, ktorí sú rovnako ako ministerka a partnerka predsedu vlády Carrie Symonds patrónmi Nadácie konzervatívnych zvierat.

Podľa právnych predpisov o dobrých životných podmienkach zvierat majú britskí poľnohospodári zakázané produkovať foie gras, Spojené kráľovstvo však tento výrobok naďalej dováža.Úplný zákaz bol podľa pravidiel jednotného trhu EÚ nemožný, aj keď krajiny v rámci bloku dokázali obmedziť predaj niektorých potravín, napríklad niektoré produkty nemôžu byť v Dánsku uvedené na trh bez povolenia, ak sa považujú za obohatenú potravinu.

Brexit uľahčí zavedenie zákazu, hoci podľa niektorých odborníkov na obchod môže Svetová obchodná organizácia ešte v tomto procese zasiahnuť. David Henig, riaditeľ projektu obchodnej politiky Spojeného kráľovstva v Európskom centre pre medzinárodnú politickú ekonomiku, uviedol, že zákaz foie gras bude podobný obmedzeniam týkajúcim sa chlórovaného kurčaťa. "Musíte mať dobrý nediskriminačný dôvod zákazu, ktorý nemožno vo WTO napadnúť," uviedol. "Musela by to byť politika zakazujúca výrobky vyrobené týmto spôsobom, nielen zákaz francúzskej foie gras."

To, ako veľmi je foie gras populárny vo Veľkej Británii, je nejednoznačné. Väčšina odhadov naznačuje, že Angličania dovážajú 180 ton ročne, väčšinu z nich z Francúzska, francúzsky obchodný orgán Cifog však uviedol, že v roku 2019 sa sem vyviezlo iba 94 ton surovej a spracovanej foie gras.

Reštaurácie vo V. Británii sa napriek tlaku a kampaniam zdráhali vyradiť foie gras, niektorí šéfkuchári sa postavili proti možnému zákazu. Richard Corrigan, ktorý prevádzkuje niekoľko reštaurácií Mayfair, uviedol, že zákaz je "produktom štátnej opatrovateľky", zatiaľ čo George Pell, spolumajiteľ spoločnosti L'Escargot, uviedol, že existuje "paradox medzi ľuďmi, ktorí šťastne jedia priemyselne chované potravinové výrobky a obhajujú zákaz ".

Foie gras je zakázaný už aj v iných krajinách, napríklad v Indii a New Yorku.

Chov kačiek a husí mal na Slovensku dlhodobú tradíciu. Na dedinách skoro v každom dome chovali kŕdle týchto zvierat, či už pre obživu, predaj alebo perie do podhlavníkov a perín. Väčšinou na jeseň sa kačice a husi vykŕmili takýmto drastickým spôsobom, ktorému sa v niektorých regiónoch hovorilo štopkanie, a potom sa zabili. Po nežnej revolúcii išla živočíšna výroba na Slovensku ku dnu, a tak kŕdle husí a kačíc sú skôr raritou a azda aj preto s protestami proti ich štopkaniu sa zo strany ochrancov zvierat stretávame málo.

Jeseň je aj v tejto dobe časom husacích a kačacích hodov. Foie gras sa podáva ako predjedlo a ponúkajú ho mnohé reštaurácie. Vykŕmená pečeň sa najprv zjemní naložením do mlieka, potom uvarí nad parou, nareže na plátky, okorení a krátko podusí v husacej masti s tokajským, hruškami a hroznom. Na záver sa flambuje pomocou calvados. To je len jeden z možných receptov. Je to jedlo pre gurmánov, a tomu zodpovedá aj cena. Foie gras sa k nám dováža z Maďarska a Francúzska. Cena za kilogram presahuje 25 eur a najlepšie kusy môžu stáť aj vyše 50 eur.