20 000 plyšových mackov čaká na koniec pandémie

19.01.2021

Málokto z nás vie, že v malej obci Harsány neďaleko Miskolca v Maďarsku je viac ako 20 000 plyšových mackov "spiacich" v sklade, čakajúc tak na dobu kedy poľaví pandemia covid-19 a oni budú môcť opäť priniesť radosť deťom v miestnych jasliach či materských škôlkach.

S prezývkou "Mama plyšových medvedíkov", Valéria Schmidtová si teraz len smutne prezerá jej perfektne udržiavanú zbierku medvedíkov, teraz zabalených v plastových vakoch, počas ich nezvyčajne dlhého zimného spánku spôsobeného tým, že aj Maďarsko zostáva v čiastočnom lockdowne počas znovu vypuknutia epidemie vírusu.

"Požičiavala by som zase medvedíkov jasliam, materským škôlkám ale i chudobným rodinám. Usporadúvala by som zase výstavy pre detské zariadenia na rôzne druhy terapeutických "medvedích kútikov" s tak asi 30-50 medvedíkmi priamo na hranie pre deti," smutne hovorí pani Schmidtová. "Nanešťastie, pretože je situácia s vírusom taká aká je - nič z toho nemôžem robiť," pokračuje.

62-ročná Schmidtová, ktorá má už 4 dospelé deti, zbiera plyšových medvedíkov už skoro 40 rokov a dokonca sa už zapísala v roku 2019 aj do Guinessovej knihy rekordov s touto svojho druhu najväčšou zbierkou na svete.

Dôvod na zbieranie plyšákov pochádza z jej detskej traumy. Schmidtovej rodičia sa totiž rozviedli keď bola štvorročná. Vyrastala následne vo veľmi chudobných pomeroch a jej mama navyše ťažko pila.

"Nielenže sme nemali žiadne hračky ale niekedy ani na poriadne oblečenie," hovorí. "Preto som túžila mať aspoň plyšového medvedika, aby som ho mohla objať a dostať aspoň od neho na oplátku trocha lásky."

Objala a pohladila jej plyšiaka mnoho krát za deň - ako hovorí - “liečila si tým dušu”.

"Teraz tieto moje plyšáky sú pre všetkých hladných, túžiacich po láske či po hračke. Špeciálne, keď vidím deti prichádzajúce na moje výstavy a vidím radosť a šťastie v ich očiach - mám pocit, že sa mi splnil sen."