22 rokov uplynulo od začiatku “”humanitárneho bombardovania” srbských detí

25.03.2021

Letectvo NATO "zabíjalo jedno dieťa" každý deň bombardovania Juhoslávie v roku 1999, ale doteraz za to nikto nebol zobraný na zodpovednosť, vyhlásil srbský prezident Aleksandar Vučić v deň 22. výročia začatia bombardovania.

Pamätný ceremoniál sa konal v stredu večer v najväčšej koncertnej a športovej hale v Belehrade Štark Aréne za účasti predstaviteľov vedenia Srbska, Republiky srbská Bosny a Hercegoviny, zástupcov Srbov z Čiernej Hory a Chorvátska a Srbskej pravoslávnej cirkvi.

"Zabíjali počas bombardovania každý deň jedno dieťa a viac. Je to najťažšie, bolestné a mučivé číslo agresie NATO roku 1999. Boli zabité ... bez žiadnej svojej viny, ... .. hriechu, bez práva na spravodlivosť a život. Nikto nikdy za tento zločin nezodpovedal, " povedal Vučić. Ceremoniál prenášala štátna televízia.

"Nikto sa nezodpovedal ani za 2,5 tisíce zabitých civilistov a tiež vojakov a policajtov, ktorí boli vinní len tým, že bránili seba a svoj domov. Nikto nikdy nezodpovedal za viac ako šesť tisíc ranených. Nedá sa to vysvetliť ani dnes, 22 rokov po agresii, ospravedlnenie neexistuje, neexistovala ani príčina, ani zmysel," zdôraznil Vučić a vymenoval zahynuté deti a dospievajúcu mládež s uvedením veku.

"Srbské nemocnice sú plné nevyliečiteľne chorých kvôli použitiu nábojov s ochudobneným uránom," vyhlásil prezident Republiky srbská Milorad Dodik.

"Nemocnice sú plné ľudí s nevyliečiteľnými chorobami spôsobenými ochudobneným uránom. A to všetko v mene cieľa, ktorý si vytýčili, vraj zmeniť moc a rozšíriť demokraciu .... Zabíjali ženy a deti, borili všetko, čo sa dalo. Tam, kde mohli naraziť na otázky vlastnej verejnosti, hovorili, že sú to nevyhnutné vedľajšie straty," vyhlásil prezident a pripomenul, že prvé strely s ochudobneným uránom začalo letectvo NATO používať proti Srbom už za vojny v Bosne a Hercegovine v rokoch 1992-1995.

"Zničili 67 hlavných škôl v Srbsku, 20 nemocníc, 19 zdravotníckych stredísk, 167 kultúrnych objektov a pamiatok, ničili vlaky za jazdy spolu s cestujúcimi, mosty a vôľu k životu. Nezastavili sa ani na deň, bolo im málo to, čo už zhodili," povedal Dodik.

V roku 1999 vyústila ozbrojená konfrontácia albánskych separatistov z Kosovskej oslobodeneckej armády so srbskou armádou a políciou do bombardovania Juhoslovanskej zväzovej republiky (v tom čase sa skladala zo Srbska a Čiernej Hory) letectvom NATO.

Vojnová operácia bola podniknutá bez schválenia BR OSN a len na základe tvrdenia západných štátov, že juhoslovanská vláda konala etnické čistky v kosovskej samospráve a vyprovokovala tam humanitárnu katastrofu. Letecké útoky Severoatlantickej aliancie pokračovali z 24. marca do 10. júna 1999 a vyžiadali si smrť viac ako 2,5 tisícky ľudí, vrátane 87 detí, a škody vo výške asi 100 miliárd dolárov.