Ako Donald Trump opäť vystrašil G7

04.06.2020

Vlády štátov "Veľkej sedmičky" (G7) sa ponáhľali vyjadriť k myšlienke Donalda Trumpa, prezidenta USA, preložiť summit G7 na september a prizvať k tomu niektoré krajiny čítane Ruskej federácie (RF).

Na koniec júna 2020 bolo plánované stretnutie hláv štátov a vlád G7 vo Washingtone. Nedávno Trump tento summit preložil na september 2020

Podľa oznámenia tlačových agentúr došlo k tomuto rozhodnutiu po veľmi intenzívnom telefonickom rozhovore Donalda Trumpa s Angelou Merkelovou, kancelárkou Spolkovej republiky Nemecko (SRN).

Pani kancelárka vyhlásila, že za súčasnej pandemickej situácie v USA nie je pripravená potvrdiť svoju účasť na summite G7 v júni. Obe strany majú tiež odlišný názor na:

  • výstavbu plynovodu Nord Stream 2, na ktorú D. Trump uvalil sankcie
  • vzájomné vzťahy s Čínou

Oficiálne správy o obsahu rozhovorov nie sú. Tak isto ani Trump, ani Merkelová neoznámili, v akej atmosfére rozhovor prebiehal. Ale keď prezident krátko na to oznámil preloženie summitu, dá sa predpokladať, že tlač nebola ďaleko od pravdy, keď informovala o rozporoch medzi prezidentom a kancelárkou. Trump však uviedol, ešte jeden fakt, ktorý rozrušil jeho partnerov G7. Oznámil, že plánuje pozvať na schôdzku okrem krajín G7 ďalšie, a to Austráliu, Južnú Kóreu, Indiu a Rusko. Dodal, že v súčasnosti považuje G7 v terajšej podobe za "veľmi zastaranú skupinu štátov."

Takéto hodnotenie samozrejme Moskva podporuje. Treba podotknúť, že Trump nehovoril o návrate Ruska do G7. Myšlienka v Bielom dome, vo všeobecnosti, je v tom, že by sa "uklohnila" nejaká proti čínska aliancia. A Washington s tým nerobí ani žiadne tajnosti.

Tlačový tajomník ruského prezidenta D. Peskov sa k iniciatíve prezidenta USA vyjadril, že ruská strana v súčasnosti nedisponuje informáciami k pozvaniu na tento summit. Vyjadril nádej, že uvedený problém bude riešený diplomatickou cestou a nie odkazmi cez médiá. Poznamenajme, že prezidenti USA a Ruska mali tento týždeň telefonický rozhovor, informácie o účasti Ruska na summite však nie sú k dispozícii.

Predstavitelia Južnej Kórei a Austrálie už oznámili, že sa summitu zúčastnia. Prvý z krajín G7 zareagoval kanadský premiér Justin Trudeau. Ten obvinil opäť Rusko z porušenia medzinárodného práva a vyjadril sa, že na summite G7 Kanada Rusko neočakáva. V podobnom duchu sa vyjadrila aj Veľká Británia. Francúzsko, Nemecko a Európska únia upriamili pozornosť na to, že rozšírenie členstva v G7 schvaľujú jej členovia jednohlasným rozhodnutím a aj keď USA v tomto období predsedajú G7, nie je takýto akt v ich kompetencii.

Trump opäť nepovedal nič, čo by sa dalo interpretovať ako jeho záujem na účasti Ruska v G7. Skôr hovoril v tom duchu, že Rusko v organizácii nechýba. Preto ihneď nasledovala reakcia iných členov G7.

Prezident USA však od myšlienky pozvať Rusko na summit v septembri neustupuje. V stredu vyhlásil, že pozvať Rusko na septembrový summit je správny úmysel. Účasť Ruska pomôže uľahčiť riešenie mnohých pálčivých problémov sveta.

Skupina 7 najvyspelejších štátov sveta nazývaná G7 bola kreovaná v roku 1975. Jej členmi sú SRN, USA, Francúzsko, Veľká Británia, Japonsko, Kanada, Európska únia. Od roku 2006 sa stalo plnohodnotným členom aj Rusko. Po anexii Krymu bolo v roku 2014 zo zoskupenia vylúčené.