Ako Rišo a Igi najprv Baranom titul dali a potom vzali

01.04.2020

Nie, nejde o príbeh z rozprávky Kubko a Maťko, ale o krátku sondu do diania v slovenskom hokejovom živote. Hokej je finančne náročná zábava, a tak sa všetko točí okolo peňazí, ich zháňaní, míňaní a zlé jazyky hovoria aj o praní. Staručké zimné štadióny (česť výnimkám) nie sú väčšinou majetkom hokejových klubov, a preto ich treba prenajímať. Preto prichádzajú na rad sponzori. Licenciu na Tipsport extraligu je možné kúpiť. Niektoré bašty hokeja finančne skolabovali (Liptovský Mikuláš, Martin, Žilina) a naopak ligový hokej sa hrá v Detve, Nových Zámkoch, predtým Piešťanoch, kde tradícia hokeja ani nebola. Vďaka sponzorom a ich lásky k hokeju. Zohnať 0,8 až 3 milióny eur nie je jednoduché.

Medzi relatívne finančne stabilné mužstvá patrí HC Slovan Bratislava v minulosti sponzorovaný Dimitrovkou, aby nakoniec skončil v majetku Juraja Širokého. Jeho účinkovanie v KHL stalo niekoľko desiatok miliónov eur, aby nakoniec musel s hanbou túto súťaž opustiť. Ciele, ako výchova reprezentantov neboli splnené. Sotva splnili licenčné podmienky na našu extraligu. Slovan však nemôže padnúť a má aj slušné návštevy v priemere 5241 divákov na zápas.

Ďalším stabilným tímom sú HC Košice, ktorých od začiatku podporujú železiarne (VSŽ a teraz US Steel). V tejto sezóne realizačný tím začal budovať komunitný klub - úzka spojitosť klub, hráči, diváci, inštitúcie a firmy v meste. Má generálneho partnera USS a 70 partnerov. Potešiteľná je návštevnosť v priemere 5 221 divákov na zápas.

HC ´05 iClinic Banská Bystrica bola v minulosti podporovaná š. p. Smrečina. Už dlhšiu dobu sú jej generálnym partnerom advokátska kancelária Koval&spol. a hlavným partnerom, paradoxne, iClinic, očná klinika. Klub v posledných rokoch staval hlavne na zámorských hokejistov.

Ročný ekonomický cyklus klubov

Pred začiatkom sezóny musí mať klub ligovú licenciu, vysporiadanie minulých sezón a pokrytý rozpočet garantovaný zmluvami s partnermi. A nejaký cash, aby mohol najať hráčov. Dlhoročne stabilné kádre neexistujú, a tak začína lanárenie a vyjednávanie. Hráči cirkulujú podľa toho, ktorému klubu uveria, že budú zarábať, a dokonca dostanú aj peniaze.

Koncom novembra je možné si všimnúť, že niektoré manšafty poľavia. Sponzorská zmluva zostala len na papieri. Hráči nedostanú prvé výplaty (dá sa to dokumentovať na účinkovaní HC Slovan v KHL, ale situácia sa opakovala aj v tomto ročníku). Informácie o tom a dusnej atmosfére v klube začínajú na verejnosť prenikať až v januári.

Pred play-off v marci zvyčajne postupujúce kluby vyrovnajú hráčom pozdĺžnosti, alebo im prisľúbia prémie za účinkovanie a umiestnenie. Kluby sa snažia marketingovo "uloviť" ďalších sponzorov.

Po ukončení ligy sa začínajú problémy s doplatením platov a odmien hráčom. Do konca júna sa to musí stihnúť, inak je ohrozená licencia. A medzitým zháňať sponzorské zmluvy na novú sezónu.

Po tomto exkurze poďme k tomu, čo sa stalo. V stredu 11. 3. 2020 sa stretli zástupcovia extraligových klubov vo Zvolene. Pre hrozbu šíriaceho sa koronavírusu boli pôvodne iba odložené zápasy nadstavby. Vedenie súťaže reagovalo na základe pondelkového rozhodnutia Ústredného krízového štábu SR, ktorý predbežne na dva týždne zakázal usporiadanie všetkých športových podujatí v krajine.

Predstavitelia klubov spoločne so šéfom Pro-Hokeja Richardom Lintnerom sa dohodli, že zostávajúce kolá nadstavbovej časti a ani play-off už tímy neodohrajú. Tipsport liga tak predčasne skončí po siedmom odohranom kole nadstavbovej časti. Majster pre sezónu 2019/2020 nebude vyhlásený. Priebežnú tabuľku viedol trojnásobný šampión HC'05 iClinic Banská Bystrica, ktorý si prebral aj Pohár Dušana Pašeka za prvenstvo v základnej časti sezóny. Ako víťaz základnej časti dostane právo štartovať v budúcoročnej hokejovej Lige Majstrov (CHL).

Táto "vis major" postihla hlavne hráčov. Zo dňa na deň zostali bez príjmu. Na zasadaní klubov navrhovali zástupcovia HC Košice, aby sa počkalo, ako sa o dva týždne vyvinie situácia a aby bola súťaž len prerušená. Nakoniec, ale boli prekričaní. Prečo? Mnohým klubom ukončenie sezóny vyhovovalo. Finančne vyšťavení by v tejto fáze museli "loviť" sponzorov a peniaze na výplaty a prémie za play-off.

Liga skončila, niektoré kluby hľadajú, ako vyplatiť hokejistov do 15. marca. Podľa našich informácií len HC Košice, ktorý má v zmysle zákona s hráčmi uzatvorené pracovné zmluvy, vyplatili mzdy do 31. 3. 2020 a potom budú jednať o ďalšom pôsobení realizačného tímu a hráčov v klube.

K uvedenému stavu sa na tlačovej konferencii 11. 3. 2020 vyjadril aj prezident víťaza Juraj Koval:

"Tabuľka je jasná a všetci akceptujú stav, aký bol po odohraní posledného zápasu. Poradie je viac-menej jasné, menšie korekcie budú možno na ôsmom či deviatom mieste, keď sa zoberie do úvahy súťažný poriadok. Ostatné miesta, vrátane popredných, sa berú podľa toho, aká je aktuálna tabuľka."

A potom to prišlo!

Ako riadiaci orgán Tipsport ligy vystupuje Ligová rada SZĽH, ktorú tvoria prezident SZĽH Miroslav Šatan, riaditeľ spoločnosti Pro-Hokej Richard Lintner a športový riaditeľ SZĽH Igor Guryča. 12. 3. 2012 sa Ligová rada Tipsport ligy stretla, aby rozhodla o konečnom poradí jednotlivých tímov v tabuľke. Ako uvádza oficiálna stránka SZĽH, tohto sezónnym majstrom Tipsport ligy sa stalo družstvo HC iClinic Banská Bystrica, ktoré bude ocenené putovným pohárom Vladimíra Dzurillu. Barani zároveň získavajú právo účasti v hokejovej Lige Majstrov (CHL 2020/2021). Na druhom mieste sa umiestnil HC Slovan Bratislava, na treťom mieste HC Košice. Individuálne ocenenia za sezónu 2019/2020 budú vyhlásené spoločne dodatočne po ich vyhodnotení. Za česť Mirovi Šatanovi slúži, že bol proti. Schválili to dvojtretinovou väčšinou Rišo a Igi. Oslavy mohli začať. Škoda, že bez divákov. Ako Petr Nárožný v komédii "Jáchyme, hoď to do stroje".

Dan Cerman, zámorský tréner Baranov povedal:

"Je to divný pocit, ale stále krásny. Opäť sme majstri. Síce sme nehrali play-off, vieme, že to nie je rovnaké. Určite to ale môžeme svojím spôsobom osláviť. Nebudeme však z toho mať ten pocit, aký by sme mali po výhre v poslednom zápase play-off. Aj keby sme titul nemali oficiálne, tak môžeme oslavovať sezónu, ktorú sme zažili, pretože sme išli správnou cestou. Zaslúžili sme si to my aj celá organizácia. Takúto situáciu nemohol nikto čakať. V podstate od 2. svetovej vojny sa nestalo, že by musela byť súťaž skončená predčasne".

Divná doba - divné mravy.

  • Do konca ligy chýbali 3 kolá. Hoci ju Barani "de jure" nevyhrali, "de facto" by ju asi vyhrali. Takže s prižmúrením oka ten Paškov pohár snáď... A v tejto forme to odsúhlasili aj kluby.
  • Za play-off sa získava titul majstra Slovenska, pohár a medaily. Play-off "de jure", ani "de facto" neprebehlo. Prečo teda za niečo, čo neprebehlo bol odovzdaný Dzurillov pohár a zlaté medaily pre HC ´05 iClinic Banská Bystrica, HC Slovanu Bratislava za 2. miesto v základnej súťaži strieborné medaily za play-off a HC Košice bronzové medaily.
  • Jeden učiteľ telocviku Edo B. k tomu poznamenal: "Tak nejak akoby na tú ligu dýchalo personálne prepojenie hlavného sponzora na Medica Group SK (dodávateľ napr. CT) , na ktoré upozornila aj Transparency. Veď ako mohla advokátska kancelária platiť drahých zámorských hráčov, ktorí Bystrici vybojovali tituly. A prečo očná klinika iClinic nesponzoruje zdravotníctvo?"

Tomáš Slovák (terajší hráč HC Košice) ešte v drese Škody Plzeň pred niekoľkými rokmi hral v rozhodujúcom zápase o titul majstra a tesne pred koncom bol pískaný faul, ktorý by oslabil súpera. Tomáš sa džentlmensky priznal, že nebol faulovaný. Tesný výsledok 3:2 Plzeň uhájila a získala titul. K uvedenému Tomáš povedal: "Nechcel som mať pocit, že Plzeň získala prvý titul podvodom. Viem, že v dnešnej dobe ľudia na takéto reči neveria. Veľa z nich ma považovalo za blázna, ale takto to malo byť. Ak by sa situácia zopakovala, tak by som postupoval rovnako. Prišiel za mnou rozhodca a ja som mu povedal, ako to bolo. Viem, že to celá republika pozerala v televízii, nemohol som podvádzať. Verím, že mnohí z tých, ktorí moje gesto nepochopili, mi časom odpustia." Okrem športových cien fair play v Čechách a na Slovensku bol prijatý a ocenený aj kardinálom Dukom.

16. 3. 2020

  • HC Košice vracajú R. Lintnerovi s poďakovaním bronzové medaily.
  • HC Slovan Bratislava vracia R. Lintnerovi s poďakovaním strieborné medaily.

Čakalo sa čo urobia barani z HC ´05 iClinic Banská Bystrica. N I Č !

Jedni nadávali, iní si začali robiť žarty. Slovenskom sa začal šíriť hoax. Exekutíva NHL vyzdvihla významný prínos HC ´05 iClinic Banská Bystrica v oblasti medicíny a udeľuje mu Stanleyho pohár honoris causa. Barani už pasú po Gagrinovom a Hopmanovom pohári.

Slovenský zväz v hádzanej 30. 3. 2020 zrušil mužskú ligu, ktorú s veľkým náskokom viedol Tatran Prešov, niekoľkonásobný majster. Liga sa anuluje, "de jure" sa nehrala. V septembri 2020 bude štartovná čiara totožná s tou v septembri 2019. "Keby to nebol Tatran Prešov, bolo by to inak..." posťažoval sa šéf Tatrana. Možno mal na mysli, že keby Tatran Prešov bol HC ´05 iClinic Banská Bystrica.

31. 3. 2020

Slovenský zväz ľadového hokeja dnešným rozhodnutím výkonného výboru zrušil rozhodnutie ligovej rady z dňa 12. marca 2020 a Banskej Bystrici odobral pridelený majstrovský titul za sezónu 2019-2020.

Aspoň jedno víťazstvo: Dvojtýždňový titul majstra Slovenska v ľadovom hokeji by si mohli dať Barani zapísať do Guinnessovej knihy rekordov ako najkratší titul na svete.

K rozhodnutiu SZĽH prijal HC ´05 iClinic Banská Bystrica konečne "zásadné" stanovisko:

"Rozhodnutie akceptujeme a sme radi, že ukončilo traumatizáciu najmä športovej verejnosti, vyvolanú svojím prvým rozhodnutím. Rýchla, okamžitá a pohotová reakcia výkonného výboru SZĽH zabránila znevažovaniu mena nášho klubu a vytváraniu dojmu, že sme si titul pridelili sami," reaguje klub HC´05 iClinic Banská Bystrica na svojej oficiálnej stránke.

Traumatizáciu športovej verejnosti mohli ukončiť Barani sami, keby neboli nenažraní a trofej vrátili. Tak ako to urobil Slovan a Košice.

"Ľudia, treba milovať ľudí! A zrazu je to tu. Hnus! Chce sa mi zvracať."

J.-P. Sartre