Ako sa Boris s Marošom potajme zišli a nikomu nič nepovedali

29.04.2021

Od 11. marca, keď NAKA zadržala riaditeľa SIS a nominanta Sme rodina Vladimíra Pčolinského, bol predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár dvakrát na návšteve u generálneho prokurátora Maroša Žilinku.

Stretnutia sa uskutočnili bez toho, aby o nich ústavní činitelia informovali. Denník N na to upozornili prokurátori. Prokurátori sú na takéto návštevy citliví, pri rôznych verejných vypočutiach boli kritizovaní za to, že mlčali o tom, že za generálnym prokurátorom Dobroslavom Trnkom pravidelne chodieval Marian Kočner.

Boris Kollár nie je mafián ako Kočner, jeho minulosť je však otázna, pretože medzi mafiánmi mal viacero kamarátov, s ktorými v minulosti trávil čas. Môže takisto existovať obava, že bude prokuratúru ovplyvňovať vo veciach, na ktorých mu záleží, napríklad v kauze Pčolinský.

Žilinku za generálneho prokurátora nominovala práve Kollárova Sme rodina, ktorého nominant Pčolinský je vo väzbe. Aktuálne sa Pčolinský obrátil na generálnu prokuratúru so žiadosťou o preskúmanie postupu prokurátora.

Žilinka po otázkach Denníka N stretnutia potvrdil. Ani jeden o stretnutiach neinformoval. Teraz hovoria, že sa rozprávali o kolúznej väzbe a nie o bývalom šéfovi SIS. "Ako predseda parlamentu mám rovnaké právo a nárok sa stretávať s generálnym prokurátorom a konzultovať s ním veci ako prezidentka či predseda vlády," tvrdí Kollár.

Generálna prokuratúra sa naježila ešte viac. Vydala 29.4. vyhlásenie, ktoré uvádzame v plnom znení:

"Bratislava 28. apríla (TASR) - Generálna prokuratúra Slovenskej republiky sa dôrazne ohradzuje voči zavádzajúcim informáciám, ktoré odzneli v článku Denníka N, publikovanom dňa 28. apríla 2021 pod názvom "Od zadržania šéfa SIS Pčolinského bol Boris Kollár dvakrát u generálneho prokurátora." Autorka článku sa sugestívne snaží navodiť u čitateľov dojem, že predmetom rozhovoru generálneho prokurátora SR a predsedu Národnej rady SR mohol byť aj prípad bývalého riaditeľa SIS V. P., ktorý je v súčasnosti väzobne trestne stíhaný.

Autorku článku sme dňa 27. apríla 2021 informovali, že generálny prokurátor Maroš Žilinka prijal predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára dvakrát. Prijatie sa uskutočnilo v oboch prípadoch na Generálnej prokuratúre SR na žiadosť predsedu Národnej rady SR a bolo dohodnuté prostredníctvom kancelárií oboch najvyšších ústavných činiteľov. V oboch prípadoch bola predmetom rokovania výlučne problematika kolúznej väzby. Na stretnutiach predseda národnej rady informoval generálneho prokurátora o legislatívnych zámeroch a zároveň sa zaujímal o stanovisko prokuratúry k uvedenému problému."

Nejde nám do hlavy či sa toto nemohlo vybaviť oficiálne písomne ako sa to deje v 99,99% prípadov? Z čoho vznikla taká súra vôbec to riešiť práve teraz? Právna norma o koluznej väzbe platí už 16 dlhých rokov a absolvovalo ju nedobrovoľne niekoľko tisíc obvinených...

Oslovili sme aj predsedu vlády a prezidentku, aby sme zistili koľko krát oni komunikovali s generálnym prokurátorom zoči-voči ako to popísal Boris na svoju obhajobu.