Ako sa coronavírus dostal von z Číny?
Vyzerá to jednoducho - zastaviť cestovanie, znamená zastaviť rozširovanie vírusu po svete.
Tu je vysvetlené prečo sa to nepodarilo.
Mnoho z prvých známych prípadov nákazy sa hromadilo okolo rybieho trhu v meste Wu-Chan v Číne. Mesto obýva 11 miliónov obyvateľov a toto mesto je aj dopravným a prepravným uzlom.
Štyri prípady sa rozrástli na desiatky už do konca mesiaca december. Doktori vedeli len toľko, že pacienti mali vírusový zápal pľúc a nereagovali na bežnú antibiotickú liečbu doteraz úspešnú na tento typ onemocnenia.
Podľa odhadu Trevora Bedforda z Washingtonskej univerzity a Lauren Garden z Hopkinsovej univerzity existovala už v tomto čase reálna ale neviditeľná sieť niekoľkých tisícok nakazených a Čína už v tom čase čelila epidémii, hoci to celkom logicky ešte vôbec nerozpoznala.
Každý nakazený pacient infikoval denne približne 2 až 3 iné osoby v priemere - ani ideálna odpoveď na túto pandémiu zo strany administratívy Číny nemohla v tom čase zastaviť šíriacu sa epidémiu. Čínska vláda však pre neujasnenosť toho, o čo vlastne ide, neupozornila na šíriacu sa hrozbu nákazy v decembri ani verejnosť. Až 31. decembra upozornili nakoniec Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO) a vydala tiež vládne vyhlásenie. Vyhlásenie Čínskej vlády znelo: "Nákazu je možné ukončiť prevenciou a kontrolou".
Načasovanie nákazy už ani nemohlo byť horšie. Desiatky až stovka miliónov obyvateľov Číny cestovalo zo zahraničia späť do Číny na oslavu Lunárneho nového roka. Milióny ľudí cestovalo i po celej Číne.
1.januára 2020 opustilo napríklad Wu-Chan skoro 175 000 ľudí. Odchody z Wu-Chanu sa však následne značne akcelerovali za nasledujúce tri týždne. Z Wu-Chanu odišlo v januári na vidiek celkom až 7 000 000 ľudí, a to tesne predtým ako čínska vláda zakázala z mesta vycestovať.
Tisíce cestujúcich po celej Číne bolo nakazených. Do času, kedy čínska vláda potvrdila možnosť prenosu z človeka na človeka, tak už vypukli lokálne epidémie a vírus bol už zakorenený i v metropolách ako je Peking, Shanghaj a iné veľké mestá.
Dva dni po 21.januári 2020 čínska vláda uzavrela mesto Wu-Chan a ostatné známe ohniská nákazy. Cestovanie po Číne bolo pre obyvateľstvo takmer úplne zakázané. Prišli na rad tvrdé prevenčné opatrenia a karantény.
V lokálnych ohniskách nákazy, najmä vo Wu-Chane, sa však už nákaza šírila samospádom a s vysokou rýchlosťou.
Problém eskaloval v tom, že počas toho, ako sa nákaza šírila v januári už po celej Číne, tak medzinárodné lety ešte v tom čase neboli zastavené. Všetky letiská pokračovali v bežnom letovom režime.
Tisíce ľudí prúdilo aj z Wu-Chanu do miest celého sveta. Takmer 900 ľudí bežne mesačne lietalo do New Yorku. 2200 ľudí do Sydney v Austrálii. A takmer 15000 do populárnej destinácie Bangkok. Prvý cezhraničný prípad overenej nákazy sa vyskytol práve v Bangkoku, kedy 61 ročná Číňanka cestovala do Bangkoku napriek tomu, že mala teplotu, bolesti hrdla a bolesti hlavy.
23. januára potvrdili ďalšie prípady nákazy v Tokiu, Singapúre, Soule a Hongkongu. USA potvrdili prvý prípad nákazy blízko pri meste Seattle.
Vedci odhadujú, že až 85 percent nakazených prešlo cez letové kontroly na letiskách úplne nepozorovane, nemali totiž žiadne symptómy choroby, napriek tomu, že už boli nakazení, resp. vírus už prenášali.
31. januára 2020 čínska vláda nakoniec hermeticky uzavrela Wu-Chan a to včítane vydania zákazu vychádzať, či vchádzať do mesta. Lety boli úplne obmedzené.
Bohužiaľ, nákaza sa šírila príliš rýchlo. Bolo už príliš neskoro, nákaza sa už šírila v 30 mestách v 26 krajinách sveta, najviac sa však rozšírila z Wu-Chanu.
Vírus sa samozrejme začal šíriť aj lokálne - najmä cez verejné miesta ako kostoly, reštaurácie a MHD. Do 1. marca 2020 bol už vírus detegovaný v tisíckach prípadov v Taliansku, Iráne a Južnej Kórey. Čína od toho momentu prestala byť hlavným centrom nákazy.
Ako Čína zaviedla systematické opatrenia na zastavenie šírenia nákazy, najmä cieľavedomé vystopovanie potenciálne nakazených, testovanie a izolovanie týchto pacientov, tak prípadov v Číne dramaticky ubudlo, vírus sa prestal šíriť. Čínske opatrenia zabrali a vírus začal upadať.
Tieto opatrenia rovnako zabrali i v Hongkongu, Singapúre a i v Južnej Kórey.
11.marca 2020 aj v USA, kde testovanie ochorenia od začiatku významne zaostávalo za ostatnými krajinami, prezident Trump zakázal takmer úplne prepravu z Európy. Trump sebavedome ale zdá sa bez úplnej znalosti veci vyhlásil: "Vírus nemá žiadnu šancu proti nám".
Ale odvtedy sa vírus v USA dramaticky rozšíril, pretože vznikli jeho lokálne ohniská v USA. Vírus sa začal dramaticky šíriť najmä v New Yorku, meste Seattle a skrz celú USA. Žiadna snaha ho nepomohla v USA zatiaľ zastaviť.
The New York Times, by Jason Horowitz, March 21, 2020