Ako sa nám „ficovci“ pokúsili plazivo obsadiť európsku prokuratúru

19.02.2020

Parafrázujeme slová hrôzy pani Müllerovej Švejkovi: "tak nám Švejku vybrali kandidátov na európskych prokurátorov!". Hrôza však nie je v tom, že ich vybrali. Ale v tom, kto ich vyberal.

Morálny kredit JUDr. Kováčika, či Mgr. Šufliarskeho - ako nepochybne rozhodujúcich aktérov, pri návrhu a konečnom výbere európskeho prokurátora za Slovensko, diskvalifikovalo bez akýchkoľvek pochybností dôveryhodnosť tohto výberu. Schválenie vládou bola len formalita.

Pritom ľudia, ba ani politici, si vôbec neuvedomili, o čo ide. Veď nová prokuratúra a jej protikorupčná činnosť by mala práve znamenať rozhodujúci prielom do súčasného stavu totálnej nedôvery našich občanov v spravodlivosť konania slovenských justičných orgánov.

Takto prejavil možno len naivnú dôveru aj otec zavraždeného novinára keď pripomenul, že za smrťou jeho syna a jeho snúbenice sú "špinavé peniaze". Vyjadril tiež nádej, že zistenia jeho syna sa budú naďalej vyšetrovať a že samotnému vyšetrovaniu pomôže aj novozriadená Európska prokuratúra (EPPO). Pochybujeme však, že v tej chvíli vedel, kto vyberal u nás tých prokurátorov.

"Po tom, čo sme videli, v akom stave je naše súdnictvo a prokuratúra, teraz už aspoň vieme, že vyšetrovanie nezlyhá, istou nádejou je zriadenie Európskej prokuratúry," uviedol Jozef Kuciak v sprievode svojej manželky v rozhovore pre médiá.

Kto však mal nepochybne rozhodujúci vplyv na výber kandidátov na slovenských zástupcov v tomto orgáne, sme Vám však ozrejmili už hore.

Európska prokuratúra, ktorej začiatok fungovania sa očakáva v novembri tohto roku, má byť nezávislým orgánom Únie zodpovedným za vyšetrovanie, stíhanie a podávanie obžaloby na páchateľov trestných činov proti finančným záujmom Únie. Napríklad podvodov, korupcie, cezhraničných podvodov s DPH nad desať miliónov eur. Na tento účel bude Európska prokuratúra viesť vyšetrovania, vykonávať úkony trestného stíhania a plniť úlohy prokurátora na príslušných súdoch členských štátov. V súčasnosti sa na posilnenej spolupráci zúčastňuje 22 členských štátov. Európska prokuratúra bude mať sídlo v Luxemburgu.

Zdá sa, že táto skutočnosť o tom, že sa "ficovci" už pokúsili zapustiť korene a zdá sa, že aj úspešne, do tohto pre nich potenciálne veľmi nebezpečného orgánu, unikla zjavne aj prezidentke Čaputovej.

Na stretnutí s európskou prokurátorkou Laurou Codruta Kövesi, ktorá ako rumunská špeciálna prokurátorka za 5 rokov pozatvárala 2000 vrcholných úradníkov za korupciu, síce správne konštatovala, že pre nový parlament bude voľba generálneho prokurátora podľa prezidentky "prvá veľká možnosť zásadne zlepšiť vymožiteľnosť práva na Slovensku a zároveň pôjde aj o potrebný symbolický krok k očiste našej justície" a veľmi správne zdôraznila, že "aj vďaka zverejneným informáciám už všetci veľmi dobre vedia, že je nesmierne dôležité, aby takéto funkcie zastávali osobnosti, ktoré budú spĺňať nielen odborné, ale aj osobnostné predpoklady."

Ale prezidentka si dozaista neuvedomila, že slovenských partnerov pre rumunského neohrozeného "požierača korupčníckych úradníkov" už vyberali, a to také osoby so zvláštnymi osobnostnými predpokladmi, ako práve páni Kováčik a Šufliarsky! Presné opaky Laury Kövesi!

Ochrancovia "našich ľudí", ako napr. špeciálny prokurátor Kováčik so svojim skóre 63:0 - počet zastavených trestných konaní zväčša práve "našich ľudí", naposledy aj stíhanie Róberta Fica.

Kováčik, ktorého špeciálna prokuratúra ako prenikavý úspech môže predostrieť pred Kövesiovú skutočnosť, že jeho nadmieru dobre platení prokurátori podali až 50% obžalôb za korupciu do 200€!

Myslíme, že pri včerajšom stretnutí s JUDr. Kováčikom musela byť Laura Kövesi samé ucho! Kde inde by ju mohli tak odborne obohatiť? Veď možno jej pán Kováčik ako bonus pre pozornú poslucháčku podrobne vysvetlil aj perfektne prepracovaný slovenský systém lobingu v justícii?

Veď úprimne povedané, je to človek na svojom mieste. Človek, ktorý sa zatvári kľudne, že ako jediný Slovák nevie, že nesmie narábať s hotovosťou väčšou ako je 15 ooo € a pokojne vloží na svoj účet 204 tis €. Údajne vraj od brata. A nikto to neskúma. A až keď to prasklo, dali mu colníci symbolickú pokutu (takú, aby ho to nebolelo) a on nič! Vybavené! Že zlyhal morálne? To mu cez jeho hrošiu kožu ani náhodou neprešlo...veď na dôvažok už ani naoko nezopakoval svoje toľkokrát tvrdené klamstvo, že odíde z funkcie skôr ako v roku 2023!

Veď ale povedzme si úprimne - možno na Slovensku žiadať od špeciálneho prokurátora, aby vedel, že "zavedenie limitu na hotovostné platby medzi fyzickými osobami je opatrením na boj proti praniu špinavých peňazí, na boj proti korupcii a trestnej činnosti, či pri ochrane pred financovaním terorizmu," ako sme sa dočítali v dôvodovej správe k zákonu? Veď aj vy ste určite čítali tú "Cap záhradníkom"?

No a maestro Peter Sufliarsky! Kapitola sama osebe. Okrem dlhoročného kameradschaftu s Mariánom K. aj majster "omylu" v pravej chvíli - pri Mellovom úteku, pri uniknutí Černákovho komplica Jána K. z trestného stíhania, vraj pre nedostatok dôkazov či pri dvojročnom otáľaní vykopať kosti Černakovych obetí... Nenadarmo mu vraj určité zlé jazyky hovoria "pomocník mafie"!

Klamár, ktorý v priamom prenose poprie rozsiahlu komunikáciu s Mariánom K., pričom vzápätí ho Matovič usvedčil zo 430 SMS za polrok. Skoro 3 denne - včítane soboty-nedele. A on si vraj nepamätá! No neverte mu...

Etická komisia prokuratúry ho už v marci 2019 vyzvala spolu s ďalšími takýmito "prokurátormi", aby prestali hanobiť tuto funkciu a tiahli ľudovo povedané - kade ľahšie. Peťo na to kašle, nejaká etická komisia ho nerozhádže - ma zjavne ešte čo robiť na trestnom úseku GP SR - nenechá predsa po sebe nedorobené veci!

Vo svetle tohto vyzerá bohužiaľ viac ako naivná dôvera vyslovená otcom Jana Kuciaka. Vyjadril totiž nádej, že EPPO naozaj dozrie aj na tento súdny proces zo Slovenska, a priznal, že snáď nájde potrebný pokoj a hlavne istotu, že prípad dvojnásobnej vraždy bude vyšetrený a že tí, čo majú byť potrestaní, potrestaní aj budú. My by sme mu to naozaj zo srdca úprimne priali aj keď na základe poznania vecí do hĺbky nezdieľame bohužiaľ túto jeho vieru...

Prokurátorka Kövesi, na ktorej meno si budeme musieť asi rýchlo zvyknúť, lebo ak bude chcieť ako povestný Herkules vymietnuť slovenský korupčný Augiášov chliev, bude tu musieť tráviť 24 hodín denne, na stretnutí predstavila Čaputovej svoje plány.

Mimo iné požiadala pani Kövesi o politickú podporu v otázke navýšenia počtu európskych delegovaných prokurátorov, ktoré má formálne potvrdiť Rada Európskej únie. Slovensko by podľa návrhu malo mať troch až štyroch európskych delegovaných prokurátorov.

Koho to Slovensko prostredníctvom Kováčika a Šufliarskeho chce Kövesiovej vopchať do kožuchu sa pozrieme čoskoro podrobnejšie. Nechce sa nám totiž veriť, žeby to bolo len tak - bez povinnej protislužby z ich strany! Napríklad čosi účelovo odstíhať aj bez dôvodu resp čosi zahrať do stratena - "kde treba".

V nás samých ešte tlie malilinká iskierka nádeje, že azda to tak v tomto prípade nie je. Ale naozaj len malilinká..

Zvýšenie počtu prokurátorov vidí naša prezidentka ako odôvodnené. "Už v úvodnej fáze fungovania sa bude musieť Európska prokuratúra vysporiadať s približne troma tisíckami existujúcich prípadov z národných prokuratúr, pričom sa odhaduje, že ďalších 2000 nových prípadov tento úrad vygeneruje hneď v prvom roku svojej činnosti," argumentuje.

A my len dúfame, že tých dvetisíc prípadov nebude všetko zo Slovenska. Ale možno práve výber zo strany dua - Kováčik & Šufliarsky - pod taktovkou "veľkého brata" RF, má zabezpečiť opak, že to zo Slovenska nebude ani jeden prípad... a ak áno, tak len ako obvykle za korupciu za nejakých 150€! A s tým sa "naši ľudia" obvykle nešpinia...