Ako zdrať milióny od tých, ktorých už raz štát oholil

26.11.2020

Včera dobrovoľne vypovedala pred vyšetrovateľom NAKA v Nitre bývala štátna tajomníčka. Ministerstva spravodlivosti SR Monika Jankovská. Záhadne z výsluchu unikla zapisnica, ktorá sa dostala prakticky do všetkých médií ešte v noci po výsluchu. Osobou o ktorú sa vyšetrovatelia eminentne zaujímajú je aj Norbert Bödör, ktorého otec údajne vlastni bezpečnostnú službu BONUL, ktorá v dobe panovania smeru bola temer monopolnými dodávateľom týchto služieb pre štát.

Zaujali nás nasledovne časti "dobrovoľnej" výpovede Moniky.

"Je pravdou, že v ten deň mi Fico telefonoval a povedal mi, nech sa za ním zastavím na Súmračnej. Keď som išla na smer, tak som medzi budovami stretla Nora Bödöra, s ktorým sme sa pozdravili a tento mi len povedal, že ideš za šéfom, veď on ti už všetko povie. Keď som prišla k Robovi Ficovi, tak mi opätovne dlho rozprával o úrade, ale ohľadne Kočnerovej väzby mi nepovedal absolútne nič," hovorí vo svojej výpovedi pred NAKA 25.11.2020.

"Na Bödöra som mala telefonický kontakt, komunikovala som s ním prostredníctvom aplikácie WHA...app, zrejme by bolo vhodné spomenúť v tejto súvislosti aspoň niečo ohľadne jeho a to, že on bol jeden z tých, ktorý mi tiež mal pomáhať v súvislosti so zriadením úradu pre zastupovanie štátu pred súdmi," pokračovala Monika Jankovská.

O čom to vlastne Monika hovorí?

Moniku dlho presadzoval smer ale osobitne najmä "šéf" za členku Súdnej rady SR. No dlho to nešlo. Šanca sa každý mesiac pre odpor šéfky MS SR Lucie Žitňanskej znižovala. Napokon je začiatkom decembra 2017 celkom zrejmé, že už je len otázkou pár dní, kedy Jankovská stiahne svoju kandidatúru do Súdnej rady.

No Monika sa nevzdávala. Spolu s Kočnerom sa rýchlo preprogramovali a spriadajú nové, ambicióznejšie plány. Všetko sa dá pekne sledovať z ich v šifrovanej komunikácii.

Po jednom telefonáte pokračujú v písaní správ o zriadení akéhosi nového úradu. Kočner posiela link na český Úrad na zastupovanie štátu vo veciach majetkových. Ide o úrad, ktorý zastupuje štát v súdnych konaniach týkajúcich sa majetku štátu.

Gigantický úrad vraj na ochranu záujmov štátu - v skutočnosti na obohacovanie

Jankovská si predstavuje, že nový úrad by mohol mať 300 ľudí, obáva sa však, že na čele takéhoto úradu by stratila kontakt so sudcami. Kočner ju chlácholí: "Kontakt vôbec nestratíš. Ich deti budú chodiť k tebe na stáž."

Plánujú, že riaditeľ úradu by mal zastávať sedemročné funkčné obdobie a nebolo by možné ho len tak odvolať. Plán ma údajne plnú odporu predsedu vlády. Preto Kočner navrhuje stratégiu: "Najprv sa schváli zákon a potom sa príde s tvojou nomináciou.

Pokračuje: "Tvoj nový úrad bude zastupovať MH management v spore o 17 mega proti Bžánovi 😜😜😜💪." "No to mi je jasné😂." "To bude prvá vec, ktorú vyhráme," povzbudzuje Kočner a brnkne jej na emócie: "Vyzerá to na ďalšie náušnice." Jankovská tomu hneď rozumie: "😂😂😂."

Po tom, čo ju mal prijať Fico, Jankovská Kočnera okamžite informuje o výsledku novej dohody: "Urobí ma splnomocnenkyňou vlády na zastupovanie v súdnych sporoch štátu a mám pripraviť celý úrad. A potom tomu budem veliť.

Kočner reaguje: "💋💋💋💋💋💋💋💋💋 Milujem Ťa."

Potrebuju pomoc - poruke je "krstný otec" Norbert

Z kontextu správ je jasné, že Monika Jankovská získava cez Kočnera nového krstného otca. Je ním Norbert Bödör, ktorý má otvorené dvere na Úrad vlády.

Kočner dohodol stretnutie v trojici na polovicu januára. V utorok 30. januára 2018 Kočner Jankovskej s eufóriou píše: "Zajtra máme deň D." "Aký?" "Šéf ide na vláde otvoriť otázku úradu." Jankovská sa čuduje, pretože nič také nie je na programe.

Kočner vzápätí píše cez Threemu Bödörovi: "Šéf zajtra otvorí otázku nového úradu? Lebo na programe to nie je..." "Neviem. Chcel materiál," odpovedá stručne Bödör, ktorý ďalej vysvetľuje, že predošlý štvrtok platilo, že to predloží. "Nebol som s ním, zajtra budem, ak to nezruší," píše Bödör o ďalšom naplánovanom stretnutí s Ficom.

Medzičasom sa nič nedeje, Fico v stredu žiaden materiál tohto typu na vláde nepredložil, v nedeľu sa Jankovská opäť pýta: "Ohľadne úradu nič nové?" Kočner reaguje, že s Bödörom bude vo štvrtok, súčasne sa Bödöra pýta, kedy bude so šéfom. "V stredu." "Opýtaj sa na Moniku, ak bude vhodná príležitosť." Bödör Kočnera upokojuje: "Mám to v mojich bodoch. Keď bude možnosť, určite." Ten hneď píše Jankovskej: "Aj ja s krstným pracujeme."

O pár dní je Jankovská už nervózna, píše Kočnerovi, že bola dvakrát u ministerky, no "o úrade ani pol slova nepovedala." Jankovská vychádza z toho, že Fico jej už o novom úrade povedal, Kočner Jankovskú upokojuje, že ministerka možno čakala, že to ona otvorí ako prvá.

A ako to malo v ich verzii fungovať?

Takýto úrad funguje napríklad v Českej republike. Zdanlivo sa teda Monika s Kocnerom usilujú o zaslúženú vec. No nie celkom. Oni to premysleli trochu inak. Menej záslužne - o to viac však výnosné. No nie pre štát.

Kočner si počas dňa telefonuje s Bödörom aj Jankovskou, tá mu neskôr píše, že už sedí nad zákonmi. "Rok máme čo robiť," sťažuje sa Jankovská. "Ale výsledok bude super." "Kompetenčný zákon bude treba otvoriť. Začneme v malom," zvažuje Jankovská. Kočner ju opäť nadchne cieľom: "Štát prehrá max. jeden spor raz za 3 roky. Veľký. Náš😜."

Jankovská už plánuje, že úrad bude mať dve pobočky, v Banskej Bystrici aj Košiciach, Kočner jej pripomenie pravú misiu úradu: "A čo myslíš, že jediný dôvod, prečo som to vymyslel, je, aby si bola preceda??? Ďalšie dôvody sú, aby zmrdi prišli o príjmy a my aby sme zarobili."

Ona mu sekunduje: "Nech si len zmrdi účtujú mega trovy. My pôjdeme na dohody! A štátu ušetrím za drahých advokátov. A teda dúfam, že SBS bude Bonul."

No plán skrachoval...

Už sa asi nedozvieme, či v reťazi zlyhal Norbert Bödör, ktorý si pri debatách s Ficom na otravného Kočnera s jeho úradom pre Moniku ani nespomenul. Alebo si spomenul, ale Fico nemal chuť sa púšťať do nového sporu s Mostom kvôli Jankovskej. A možno sa premiérovi nápad s úradom na čele s Jankovskou aj páčil, ale chcel ešte nejaký čas vyčkať.

A epilóg ...

Jankovská sa nápadu s úradom nevzdáva. Lucia Žitňanská odchádza, novým ministrom spravodlivosti sa stáva Gábor Gál, v právnických kuloároch koluje neoficiálny dokument bez hlavičky, ktorý predpokladá zriadenie akéhosi úradu pre majetkové veci. Ale už chýba politická vôľa. Štátna tajomníčka postupne stráca oporu vo svojich kmotroch, Bohuš Hanzel pôvodný  “politický otec” Moniky a  ani Bödör už len tak nemôžu zaklopať na dvere novému premiérovi a nad Kočnerom sa zatvára opona.

A už len na úplný záver...

Voči štátu eviduje MF SR aktuálne pohladavky za sumu cez 2 000 000 000 EUR! Dve miliardy... 

Podľa plánu Kočnera a Jankovskej s podporou sociálnodemokratického smeru by prehral štát tretinu. 

Maličkosť - 600 000 000 €. Šesťsto miliónov eur! 

A to by boli pohľadávky priamo v rukách kočnerovcov alebo v rukách tých, ktorí by za víťazstvo v spore so štátom "obetovali" 30-50% organizátorom úradu - Kočnerovi, Bödörovi či priamo pokladni ficovho smeru... to je biznis!