Američanom došiel kečup!

08.04.2021

Rozprával nám jeden priateľ: "Po nežnej revolúcii sme sa chceli rýchlo naučiť anglicky. Dcéra vybavila, že k nám príde na rok Mary z USA. Bude u nás bývať a celá rodina sa bude naturálne učiť anglicky. Výsledkom bolo, že Mary po pol roku slušne rozprávala lámanou slovenčinou a vyžrala nám dvojročné zásoby doma pripraveného kečupu."

Že Američania zbožňujú kečup napovedá aj nasledujúca informácia portálu Wall Street Journal. V amerických reštauráciách rýchleho občerstvenia chýba táto červená omáčka v malých baleniach. Kvôli vysokému dopytu cena stúpla.

Pandémia COVID-19 teraz spôsobuje ďalší nedostatok výrobkov. Po toaletnom papieri, droždí a najmä víne z Francúzska, tentokrát v USA, v krajine rýchleho občerstvenia a hranolčekov, chýba kečup.

Ako informuje Wall Street Journal, lievik - úzke miesto v zásobovaní kečupom súvisí so skutočnosťou, že mnoho reštaurácií nevyhnutne muselo prejsť na jedlo so sebou. Výsledkom je, že enormne vzrástol dopyt po kečupe v malých baleniach, zatiaľ čo červená omáčka bola vo väčších dávkach sotva potrebná. Podľa správy cena porcovanéhokečupu vzrástla od januára 2020 o 13 percent.

V reťazci rýchleho občerstvenia spoločnosti John Silver už stálo toto zvýšenie ceny pol milióna dolárov. "Všetci hľadajú kečup," povedala S. Mattinglyová pre časopis Long John Silver.

Spoločnosť Kraft Heinz je primárne zodpovedná za spotrebu kečupu v USA, ktorá v minulom roku predstavovala okolo 300 000 ton mimo domácnosti. Podľa inštitútu Euromonitor má skupina trhový podiel okolo 70 percent. Ale pripúšťajú, že neboli pripravení na takýto dopyt.

"Robíme všetko, čo je v našich silách," hovorí vedúci manažér Kraft Heinz. Okrem iného je zodpovedný za iné, ako domáce podniky. "Vo výrobných prevádzkach sa už dlhší čas rozširujú výrobné kapacity. Napriek tomu buďte trpezliví. V apríli majú začať dve nové výrobné linky na malé balenia kečupu. To by malo zvýšiť produkciu na dvanásť miliárd balení ročne."

Do tej doby bude musieť veľa reštaurácií si poradiť vlastnými silami. Niekto si kečup plní do malých plastových pohárov sám a pribaľuje ho k jedlu so sebou, iný ho dáva priamo na hranolčeky. A niektorí operátori skutočne zvažujú v USA nemysliteľné, t. j. zaobísť sa bez tradičného kečupu Heinz a hľadať inú značku.

Ešteže my máme kečupu dosť. Zatiaľ. Je tu ale príležitosť pre našich výrobcov promptne zareagovať a využiť dieru na trhu s kečupom v USA.